Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)

dodano: 20.10.2013

Zaglądamy na taras znajdujący się na ostatnim piętrze bloku mieszkalnego. Całość ma około 100 metrów i udało się tu wyczarować namiastkę prawdziwego ogrodu. W drugiej części programu prezentujemy relację z tegorocznej wystawy Zieleń to Życie – a w niej m.in. najnowsze trendy w ogrodnictwie oraz Zielony Laur, który w tym roku przyznano Mai Popielarskiej.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!

ODCINEK 466:
Do ogródka na wysokości dotarliśmy w jeden z najgorętszych dni tego roku. Dlatego cieszył nas przewiew, jaki towarzyszył nam na ostatnim piętrze. A zajrzeliśmy tutaj wiedzeni ciekawością, jak udało się zagospodarować miejsce, które jest bardzo trudne dla roślin. Latem są one narażone na silne, palące słońce i wysuszający wiatr. Zimą: lodowaty wicher, śnieg i mróz. Ponieważ coraz więcej osób decyduje się ciekawie zaaranżować swój balkon czy taras, warto podejrzeć sprawdzone już pomysły i rozwiązania. Ich autorką jest projektantka Olga Piórkowska.
 
Taras ma powierzchnię około 100 metrów, można podzielić na dwie główne części: typowo użytkową, z drewnianą podłogą, obszernym miejscem na stół, z dużym roboczym blatem i szafkami. Druga część jest bardziej ogrodowo-wypoczynkowa.
 
Zainteresowały nas w pierwszej kolejności zainteresowały donice na rośliny – zbudowano je z bloczków fundamentowych i ocieplono styropianem. To wystarczy, by rośliny nie przemarzały zimą. Dodatkowo przewidziano oczywiście drenaż. Największe donice, przeznaczone na wyższe rośliny znajdują się w narożnikach tarasu, bo tam strop wytrzymuje spore obciążenie. Niestety, na wielu balkonach i tarasach wytrzymałość stropu jest ograniczeniem, bo wiele miejsc wytrzymuje obciążenie rzędu 250-300 kg na metr kwadratowy. A tymczasem sama ziemia ogrodowa wsypana do donicy o wymiarach metr na metr i wysokości 50 cm, to już ponad 700 kilogramów! A do tego trzeba doliczyć wagę konstrukcji donicy, a także wodę i oczywiście – masę samej rośliny. Dlatego w niewielu miejscach udaje się na dachu czy tarasie założyć prawdziwy, gęsto obsadzony ogród z wyższymi drzewami. Ze względu na obciążenie, do tarasowych donic stosuje się nieco inne, lżejsze podłoże. Tu problem masy rozwiązano stosując m.in. sporą domieszkę lekkiego keramzytu.
 
Po przygotowaniu donic i nawierzchni, dobierano do nich rośliny. Trzeba było oczywiście poszukać gatunków bardzo odpornych na trudne warunki. Wśród nich znalazły się m.in. berberysy, a także klony palmowe. W naszych sklepach często pojawiają się często odmiany tego gatunku: są niezwykle dekoracyjne, zazwyczaj o liściach powcinanych albo purpurowo zabarwionych. Są one jednak dość wrażliwe, źle znoszą zimny wiatr czy nadmiar słońca. A prosta forma szybciej rośnie i jest mniej wymagająca.
 
Zarówno berberysy jak i klony pokazały całą swoją krasę jesienią, gdy zajrzeliśmy na taras po raz drugi. Wtedy już z osiedlowego podwórka widać było ogniste barwy, jakie przywdziały rośliny. Obok kołysały się też miskanty. Już wypuściły swe pióropuszowate kwiatostany i szumiały wspaniale na wietrze. Dzięki dobrym warunkom, jakie panują w donicach i ociepleniu, nie wymarzają na zimę.
 
Nad użytkową częścią tarasu rozciąga się przejrzysty dach. Ma on chronić przed słońcem i przed ptakami. Druga ciekawa osłona jest ruchoma – to zwijana ściana, którą zamocowano na obracającej się rurce i dzięki korbie można ją szybko zwinąć lub rozwinąć, zależnie od potrzeb. Ta osłona jest przezroczysta, by przepuszczała słońce. A żeby zapewnić gospodarzom nieco intymności, zaplanowano tu szereg przysłon, które lekko wysłaniają taras od potencjalnych spojrzeń sąsiadów. Ustawiono je tam, gdzie nie ma wyższych roślin. Są to drewniane panele z ażurowym wzorem. Po nich już pną się rośliny.
Oczywiście na słonecznym tarasie trawnik to niemały kłopot. Jak go podlewać, by był stale zielony i piękny? Najwygodniejsze jest automatyczne nawadnianie. Tu – ze względu na małą grubość podłoża, zainstalowano linię kroplującą pod trawnikiem, ale można postawić nawet zwykły, przenośny zraszacz. Będzie on jednak wymagać codziennej obsługi. Taki tarasowy trawnik wymaga też więcej nawożenia oraz zaplanowania miejsca na kosiarkę, na składowanie skoszonej trawy. Aby pielęgnacja murawy była tu prostsza, zachowano proste linie krawędzi trawnika. Miękko wyginające się linie wyglądają naturalniej, ale na tak małej powierzchni koszenie byłoby trudne.
 
***
 
W drugiej części odcinka zaglądamy na tegoroczną edycję międzynarodowej wystawy szkółkarskiej Zieleń to Życie. Impreza ta ma szczególny charakter. Organizowana jest przez Związek Szkółkarzy Polskich i Agencję Promocji Zieleni co roku w ostatni weekend sierpnia, kiedy najlepiej można zaprezentować różnorodność materiału roślinnego. O tej porze rośliny są w pełnej okazałości, oszałamiają gamą barw i odcieni.
 
Już przed wejściem do Hali EXPO w Warszawie gości wita ogród pokazowy. W tym roku miał on formę kilku wyniesionych rabat z gatunkami pożytecznymi dla pszczół i motyli: jeżówki, werbena patagońska, szałwia omączona, budleja i nawłocie. Wszystko to otoczone zostało niewielkimi pagórkami pokrytymi trawą. Nieopodal ustawiono domki dla owadów. Ta aranżacja zapowiada pewien kierunek rozwoju współczesnych ogrodów – to ekologia i magia bylinowych rabat.
 
Potwierdził to też prezez Związku Szkółkarzy Polskich - odchodzimy powoli od ogrodów z samymi iglakami, coraz bardziej lubimy krzewy liściaste i byliny. Nieprzypadkowo nagrodę publiczności za najładniejsze stoisko zdobyła firma zajmująca się produkcją bylin. Całość kompozycji utrzymana była w konwencji wiejskiego ogródka z niesamowitą kolekcją jeżówek połączoną z delikatnymi kłosami rozplenicy. Kompozycje bylinowe pojawiały się na większości stoisk. Niektórzy producenci zestawiali je z krzewami tworząc gotowe tematyczne rabaty: czerwone, pachnące, jesienne czy przyciągające motyle i pszczoły.
 
Pośród krzewów prawdziwą królową była hortensja – to jedna z najczęściej prezentowanych w tym roku roślin. Można było zobaczyć wysokie hortensje bukietowe z ciekawie przebarwiającymi się w różnych odcieniach różu i czerwieni kwiatostanami. Natomiast grupa hortensji ogrodowych wzbogacona została odmianamio niezwykłych kolorach. Przyzwyczailiśmy się do białych, niebieskich czy różowych kwiatów, ale różne odcienie zieleni wśród hortensji ciągle zaskakują.
 
Na odwiedzających wystawę największe wrażenie zrobiła turzyca ‘Milk Chocolate’, o długich, czerwonych liściach, które tworzą przewieszające się kopce. Podobna do niej jest odmiana Frosted Curls o jasno zielonej barwie. Na wystawie zawsze warto zobaczyć stoisko firmy Clematis z nowymi odmianami pnączy. Zwracała uwagę pełna odmiana powojnika ‘Kaiser' z igiełkowymi działkami kielicha. Nowością były krzewy aktinidii ‘Vitikiwi’, które nie wymagają dodatkowego zapylacza. Ciekawostką była też nowa odmiana trzmieliny Fortunego 'Kewensis' – jest ona odporna na deptanie.
 
Oczywiście wystawa „Zieleń To Życie” to nie tylko oferta szkółek. Ciekawe propozycje dla zwiedzających miały ogrodnicze portale internetowe. Nowością były również nawierzchnie imitujące drewno na bazie poliuretanu i minerałów. Prezentowano również rękodzieło artystyczne, można było także zamówić sobie do ogrodu piękny grill wyglądem przypominający stary piec chlebowy.
 
Oczywiście nie mogliśmy przejść obojętnie przy stoisku z elementami do ogrodów na dachu, które zostało wyróżnione za innowacyjność (www.kompozycjeozdobne.pl). To gotowe rozwiązanie - moduły zawierające wszystko, co potrzeba by założyć zielony dach. Poszczególne panele zawierają kompozycje 16 gatunków i odmian rozchodników i rojników. Można je zastosować na dachach o spadku połaci do 30 %, chociaż najlepiej prezentują się na poziomych płaszczyznach.
 
Warto wiedzieć, że gościem wystawy był Noel Kingsbury - znanym brytyjski projektant i ogrodnik. Noel Kingsbury oraz inny słynny ogrodnik i projektant Piet Oudolf wydali w tym roku znakomitą książkę pt. „Planting: A New Perspective”. Opisuje ona najnowsze trendy w projektowaniu naturalistycznych rabat bylinowych, z zestawieniami najdłużej kwitnących roślin, z informacjami o długości ich życia, odporności na suszę, skłonnościami do rozrastania się i rozsiewania, dobrego lub złego oddziaływania na sąsiadów.
 
***
 
W trakcie wystawy czekała nas miła niespodzianka. Maja Popielarska otrzymała prestiżową nagrodę! Zielony Laur to nagroda przyznawana za wkład w rozwój branży ogrodniczej. Co roku, w czasie wystawy Zieleń to Życie nagrodę otrzymują  firmy w kilku kategoriach za produkty dla szkółkarstwa i do ogrodu. Maja otrzymała ją za nieustanne budzenie i rozwijanie pasji ogrodniczej w społeczeństwie.
 
                                                 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Witam, Chciałabym sie dowiedzieć w jakiej donicy został posadzony klon palmowy? Chciałabym posiądzie takie drzewko u siebie ale boje sie ze w donicy 50x50x50 moze mieć abyś mało miejsca ... Pozdrawiam
2021.12.03
~ Ann
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Dzień dobry. Miło, że oglądają nas widzowie nawet na Słowacji. Chodzi pani o uprawę na balkonie lub tarasie? Klony palmowe lubią dużo słońca, ale ziemia stale musi być wilgotna, czyli najlepiej zastosować automatyczny system nawadniający. Poza tym gleba powinna być lekka, żyzna, lekko kwaśna - takie same warunki lubi berberys. Szałwia jest tolerancyjna i da sobie radę obok klonu i berberysu. Proszę pamiętać o drenażu i odpływach na dnie donic. Pozdrawiamy serdecznie
2021.12.03
~ redakcja
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Dobrý deň,Som So Slovenska,a zamilovala som sa do vašeho poradu...Chcem sa prosím opýtať jakou zemie ste pouzily na vysadbu Klonu,berberis,salvia,...ďakujem moc pekne
2021.12.03
~ Ewa
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Nie to był zwykly klon palmowy Acer palmatum, tylko bylismy tam dwa razy - latem i jesienia, a wtedy jego kolor z zielonego zmienial sie na czerwony i pupurowy.
2021.12.03
~ redakcja
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Prosím o presný názov Klomu...czi to jest Klon palmovi atropurpurem?
2021.12.03
~ Ewa
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Projektantka ogrodu, pani Olga Piórkowska posadziła na tarasie zwyczajny klon palmowy , bez odmiany, najodporniejszy na warunki atmosferyczne. Zadaszenie tarasu juz bylo wykonane przez dewelopera. Przekroj slupow to ok 12 cm, a krokwie maja przekroj ok 5 cmx 20 cm, zaś poliweglan to system Fastlock.
2021.12.03
~ redakcja
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Droga redakcjo, proszę o informację odnośnie pokazanego w odcinku klonu. Czy jest to zwykły (zielony) klon palmowy? Do tej pory spotykałam się tylko ze szczepionymi formami. Rozumiem że w szkółce mam szukać zwykłej - nieszczepionej formy?
2021.12.03
~ Luiza
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
W odcinku obie Panie powiedziały, że Berberys Maria jest wrażliwy na słońce i mogą występować poparzenia. Wg szkółki Kurowscy która wyhodowała tą odmianę (odmiana poświęcona pamięci Marii - żony założyciela firmy Lucjana Kurowskiego) krzew dobrze rośnie na glebach żyznych, dostatecznie wilgotnych, stanowiskach słonecznych. W cieniu liście nie mają intensywnej żółtej barwy. ODPORNA NA SILNE NASŁONECZNIENIE.
2021.12.03
~ Berberysiątko
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Serdeczne gratulacje Pani Maju :-) Nagroda w pełni zasłużona! Życzę kolejnych wielu nagród :-) Mam pytanie odnośnie zadaszenia tarasu które było pokazane w tym odcinku. Czy posiadacie Państwie wiedzę na temat przekroju słupów nośnych i krokwi zastosowanych na dachu oraz jakiej grubości został użyty poliwęglan? Pozdrawiam serdecznie całą redakcję.
2021.12.03
~ Anna
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Gratulacje dla Pani Mai za ZIELONY LAUR !!! Za propagowanie nowoczesnej różnorodności w ogrodach . Za stworzenie programu , który z przejemnoscia sie ogląda ,
2021.12.03
~ Kazik
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Bezsprzecznie , ta nagroda powinna trafic do Pani Majeczki juz bardzo dawno .ktoz inny zasluguje na nia bardziej niz wlasnie Pani Maja .My ze swojej strony bardzo Pani gratulujemy I liczymy na dalsza wspolprace to znaczy., nas jako widzow program I Pani jako wyjatkowej , przemilej uroczej prezenterki. Pozdrawiamy z bardzo daleka .
2021.12.03
~ tom pioter pawelek
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Kilka zdań w związku z nagroda .Stworzyła Pani piękny program przyrodniczy wraz z przyjaciółmi [Pani Anna Słomczyńska i Inni ] Trzeba jednak przyznać , ze przede wszystkim to Pani nazwisko i wyjątkowa osobowość firmuje ten program w Tv .Pani profesjonalizm i wiedza z jednej strony oraz dwie piękne cechy kobiece , skromność bycia i subtelnośc dodają uroku temu programowi przez tworzenie przemilej atmosfery w odbiorze z ekranu telewizyjnego . Rzadko kto potrafi budzić jednoczesnie podziw , szacunek i respekt prawie bez wysiłku ! Gratulacje od mojej rodziny .
2021.12.03
~ Sawiccy
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Taras wspaniały dający namiastkę ogrodu. Lecz w tym odcinku interesowała nas nagroda Zielony Laur dla Pani Mai .Należało sie to Pani juz dawno za całokształt trudnej pracy ktora w Pani wykonaniu wygląda niezwykle łatwo . Uważamy Pani program za najlepszy w polskiej tv . Najbardziej interesujący , odstresowujacy , uczący tworzenia i utrzymania ogrodu . Sposob prowadzenia programu nie ma sobie równych w polskiej Tv.Pani wrodzona subtelnośc ( rzadko spotykana cecha dziś u kobiet ) czyni program oazą piękna , harmonii i spokoju . Szczerze gratulujemy !!! Zyczymy dalszych sukcesów .
2021.12.03
~ Grażyna i Andrzej
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Podajemy kontakt na balkonową przesłonę: Markizy Poznan, Pawel Gajewski 618425915. Strona internetowa firmy to www.markizy.com.pl
2021.12.03
Redakcja
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Dzień dobry. Gdzie można kupić taką roletę chroniącą przed wiatrem i deszczem jak pokazana w tym odcinku?
2021.12.03
~ nick
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Witam serdecznie, Mam pytanie odnośnie odcinka, Zieleń to życie, interesuje mnie przeźroczysty dach boczny, gdzie można go kupić i czy nadaje się ona na nasze warunki zimowe, by mógł on chronić taras przed śniegiem i brzydką pogodą? Pozdrawiam, Sabina
2021.12.03
~ Sabina
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Gratuluję wyróżnienia i choć czasami zżymam się nieco oglądając niektóre odcinki to niewątpliwie Maja w ogrodzie jest aktualnie najlepszym polskojęzycznym programem TV o ogrodach i wyróżnienie jest w pełni zasłużone.
2021.12.03
~ trawki.pl
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Dlaczego nie można obejrzeć odcinka?
2021.12.03
~ Ala
Re: Ogród na wysokości. Zieleń to Życie 2013 (odc. 466)
Jak go mamy komentować, jeżeli nie można go obejrzeć?
2021.12.03
~ Piotr

Poprzedni odcinek

Aromatyczny ogród pełen traw (odc. 465)

Aromatyczny ogród pełen traw (odc. 465)

Odwiedzamy pachnący ziołami ogród, gdzie jesienią królują trawy.

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg