Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)

dodano: 02.11.2013

Zaglądamy do niewielkiego ogródka, którego właściciele zdecydowali się na... sztuczny trawnik. Czy taka decyzja okazała się trafiona i jak dbać o taki trawnik - m.in. o tym w programie.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
 

ODCINEK 468:
 
Tym razem gościmy w ogrodzie, który powstał na łódzkim osiedlu, w otoczeniu zespołu niskich budynków o prostej i oszczędnej architekturze. Przy takiej szeregowej zabudowie działki są niewielkie – mają one niespełna 400 m2, z czego ponad 100 metrów zajmuje dom. Dlatego tak ważne jest tu dobre wykorzystanie przestrzeni.
 
Do ogrodu wchodzi się przez furtkę od strony podjazdu. Tutaj zlokalizowano małą część gospodarczą – śmietnik i schowek na narzędzia. Dalej zaczyna się królestwo dzieci – placyk z trampoliną oraz zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią. Przy samym domu znajduje się drewniany taras przykryty szklaną konstrukcją. Natomiast w samym narożniku, pośród rabat, wydzielono miejsce na grilla.
 
Gospodarzami są pan Krzysztof i pani Aneta, z ogródka korzystają też dzieci. W zakładaniu ogródka, a także przy jego pielęgnacji, pomaga ekipa z centrum ogrodniczego Tracz w Strykowie z kierowniczką - Marią Zakrzewską. Na co dzień pielęgnacją zajmuje się pan Krzysztof, ale dwa razy do roku wynajmuje fachową pomoc do najcięższych prac. Fachowej opiece właściciel powierza też sprawy związane z formowaniem w stożki bukszpanów i jałowca prowadzonego jako bonsai. Dzięki odpowiedniemu cięciu przez kilka lat, wygląda jakby na jego gałęziach zawieszono zielone chmurki. Do dalszego jego prowadzenia potrzeba doświadczonej ręki.
 
Ponad dwa lata temu był tu tylko podmokły trawnik. Pierwsza powstała aluminiowa konstrukcja pod szklane zadaszenie tarasu. Potem były obrzeża rabat układane z koski granitowej. To pozwoliło na podniesienie terenu i wypełnienie rabat żyzną ziemią. Wykonano taras z drewna egzotycznego, nawierzchnię z dużych betonowych płyt imitujących kamień i posadzono rośliny.
 
Ponieważ pani Aneta już na etapie projektowania zdecydowała, że tło miały stanowić rośliny o ciemnych, zielonych liściach, a pośród nich wyróżnikami miały być czerwone detale i rośliny czerwonolitne. W tym kolorze ustawiono wysokie donice z ciętymi w kule bukszpanami oraz mniejsze okrągłe z ozdobnymi trawami. Czerwone są również poduchy do siedzenia na kanapach oraz różnego rodzaju zabawne dekoracje ogorodowe.
 
Ciekawostką okazała się winorośl właściwa rzadkiej odmiany ‘Purpurea’. Ta czerwonolistna winorośl powinna być posadzona w ciepłym, słonecznym miejscu, bo w cieniu jej liście zielenieją. Pędy mają spore przyrosty roczne, ale wymagają podpór, do których roślina przyczepia się wąsami. Jej owoce są jadalne, ale mają gorzkie skórki isąpełne pestek. Dlatego warto z nich wycisnąć pełen odżywczych składników sok.

Nie mogło też zabraknąć innych roślin o czerwonych liściach i tak rośnie tu klon odmiany 'Crimson Sentry’, ciemnobordowe żurawki 'Mahogany' oraz trawa imperata o czerwonych brzegach liści. W kamiennej nawierzchni rosną również niziutkie krzewinki golterii rozesłanej. Spośród zielono-bordowych liści połyskują już jej krwiste owoce. Rośnie tu też zimozielony kiścień odmiany 'Curly Red', wypatrzyliśmy też karłową odmianę derenia pagodowego 'Green Carpet'.
 
Na rabatach przy tarasie uwagę zwracają duże porowate głazy z licznymi otworami. Kamienie te w centrach handlowych nazywane są zazwyczaj Macaroni. Ta niezwykła forma kamienia to sprowadzane skały pochodzenia wulkanicznego.
 
Gdy podglądaliśmy pracę ogrodników, dostrzegliśmy, ze wyjęli oni ze schowka trójkątną szczotkę o bardzo dziwnej konstrukcji i zaczęli… zamiatać trawę. To co na pierwszy rzut okaz wydawało się zwartą murawą, okazało się być nawierzchnią sztuczną! Pan Krzysztof bardzo chciał, by w ogrodzie była nawierzchnia bezpieczna dla dzieci, a przy tym – nie wymagająca koszenia. Pracująca przy opracowaniu koncepcji ogrodu Barbara Tomanik uznała, że przestrzeń jest zbyt mała, by ją dzielić na fragmenty o różnych nawierzchniach i tak zrodził się pomysł sztucznej trawy.  Jej ułożenie wymaga specjalnego przygotowania terenu. Teren trzeba wykorytować, wypełnić go piaskiem, potem wsypać kliniec dolomitowy o grubej frakcji, a na koniec - drobne kruszywo. Te warstwy trzeba dobrze zagęścić. Na nie rozłożono jeszcze piankę i gotową sztuczną trawę. Trawa wytrzyma ok. 10 lat, ale podbudowy nie trzeba będzie wymieniać.
 
Jest to niezwykle ciekawy wyrób, produkowany przez łódzką firmę. Poszczególne źdźbła, na wzór dywanu wplatane są w na specjalną osnowę. W odróżnieniu od tradycyjnych sztucznych traw, gdzie lateksowe źdźbła wszywane są w rządkach, tu ich rozkład jest równomierny co daje dosyć naturalny wygląd. Jednocześnie jest ona bardziej odporna na wyrywanie i kładzenie się runa przy intensywnym użytkowaniu. Materiał ten ma także o wiele większą przepuszczalność dla wody. Cena detaliczna brutto takiego sztucznego trawnika to około 130 zł/m2. 
 
Do stałych zabiegów przy sztucznej nawierzchni należy przesypywanie jej raz do roku piaskiem kwarcowym. Sam materiał niej jest niczym przymocowany do podłoża i taki zabieg pozwala to docisnąć go do podłoża, a jednocześnie maskuje ukrytą pod zielonymi włóknami osnowę.
 
Kiedy planowany jest wieczorny pobyt w ogrodzie, gospodarze włączają iluminację. Reflektorki ustawione zostały tak, aby wszystkie źródła światła były ukryte pomiędzy roślinami. Zaskoczyły nas ciekawie rozmieszczone ledowe kostki brukowe, które w ciągu dnia były nie dostrzegalne, ale nocą pięknie podkreślały nawierzchnię w ogrodzie.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
84%
16%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Witam, Mam pytanie odnośnie markizy tarasowej która była w odcinku 468 Czy orientujecie się z jakiej firmy została ona kupiona? Będę niezmiernie wdzięczny za odpowiedź. Damian
2021.12.03
~ Damian
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ogród bardzo fajnie pokazany, a sztuczny trawnik w żadnym wypadku mi nie przeszkadza. Chociaż cały czas będzie zielony i wyglądał jak Nowy. Takie łózko z baldachimem świetne myślę by taki sobie kupić.
2021.12.03
~ Madzia83
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Prosze o informacje na temat producenta zadaszenia, świetne rozwiazanie!
2021.12.03
~ Iza
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Bardzo mi się podoba ten ogród! proszę o informacje na temat producenta zadaszenia
2021.12.03
~ ola
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
bardzo podoba mi sie zadaszenie tarasu, chcialabym uzyskac informacje na jego temat
2021.12.03
~ anna
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
To jest leżanka Marina z firmy Doram Design. Fajna, ale mogłaby być dłuższa...
2021.12.03
~ Anna
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Znalazłam cos podobnego http://www.meble-ogrodowe-dekkor.pl/lezaki-i-lezanki-ogrodowe/2
2021.12.03
~ Ania
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Gdzie można dostać takie \"łóżko z baldachimem\" ?
2021.12.03
~ Czarna
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ogród ładnie zaprojektowany i wykonany, ale sztuyczny trawnik dla mnie osobiście nie do przyjęcia.
2021.12.03
~ aniilec
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
a mnie bawi nie tyle pomysł ze sztucznym trawnikiem co wypowiedź tycząca się Pani domu, która kocha róże i większość prac przy nich wykonuje sama. Sama jestem miłośniczką róż..Więc ja czekam na te RÓŻE..a tu się okazuje, że jedna biedna różyczka i te całe prace to obcięcie przekwitłych kwiatów..
2021.12.03
~ kochająca róże
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Co Właściciele chcieli , co sobie założyli , to zrealizowali dla własnej wygody i przyjemności .I o to chodzi by sie cieszyć własnym życiem u siebie w ogrodzie .Nie przejmować sie co mowi pól Polski . Sztuczny trawnik bardzo praktyczny i pomysłowy . Gratuluje Państwu efektu i zadowolenia .Ogród wygląda pięknie i bardzo jest zadbany .A do krytyków jedno zdanie .Czy rzeczywiście wszyscy ogrodowcy powinni mieć wszystko według określonego schematu w ogrodzie ?
2021.12.03
~ Janik
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Bardzo ciekawy ogród . Zaprojektować i zrealizować na 200 m2 taki śliczny urozmaicony ogród to nie jest łatwe . Czytając wypowiedzi ludzi wyrażających swoje opinie o tym ogrodzie , zauważyłam masę złośliwych uwag . Naprzyklad pani Lena pisze o wlascicielach ogrodu jako ludziach antypatycznych . Takie bzdury trudno nazwać obiektywizmem.Oglądałam program , mam jak najlepsze wrażeńia . Pani Mai dziękuje za otwartość programu na nowoczesność , na nowe kierunki w ogrodnictwie . Stagnacji i monotonii mamy dosyć wokół nas . Pani program nigdy nie jest nudny , myśle , że także dzięki wspaniałej prezentacji . Ten program jest dla mnie i rodziny wyjątkowy .
2021.12.03
~ Kaja
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Chciałam zwrócić uwagę na różnicę między kostką brukową, którą pokrywamy od 20 lat u nas podjazdy, place( u niektórych pół ogrodu!! ) a sztuczną trawą. Jest ona przesiąkliwa dla wody, nie używa się tu betonu ani suchej zaprawy. Czyli jak ekolodzy radzą: zostawiajmy wodę na działce. Czyli nie jest tak z źle z tą sztuczną trawą jak niektórzy piszą. Oczywiście nie jest żywa, ale na placu zabaw i tak by nie było trawy, bo dzieciaki wydepczą.
2021.12.03
~ Melania
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Absolutnie popieram wlsciciela ogrodu i jego decyzje co do sztucznego trawnika .Widać , ze facet jest praktyczny i nie zamierza szarpać sobie głowy zbędnymi problemami .Sam doskonale wiem ile zachodu wymaga utrzymanie ładnego naturalnego trawnika nie do podziwiania przez sąsiadów , ale do. rodzinnego użytku . A tym byłym miłośnikom programu powiem , dobrze , że was coraz mniej , ponieważ cuchnie od was zaściankiem i ciasnym umysłem Pani Maju , piękny program !!!\\\'!!!!!!!!!!!
2021.12.03
~ Kazik
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Doskonaly program , nie boi sie wyzwan , nie boi sie krytyki - bo nie musi , ma renome za jakosc ,za poziom , wszechstronnosc ogrodowa. I za wyjatkowa kulture prowadzenia ! Odcinek znakomity, nie rozumiem podlosci w wypowiedziach krytykantow .Przeciez wlasciciel ogrodu zrobil sobie ogrod podlug swoich upodoban I potrzeb .Dlaczego tyle osob to razi. Czyjes nowatorstwo , innosc myslenia wywoluje lawine niecheci podlych uwag . Moze jednak troche tolerancji w ogrodzie rowniez.
2021.12.03
~ jedrek
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Mam tylko nadzieję, że producenci dobrze zarobili na reklamach w tym odcinku i tym samym będą fundusze na pokazanie kilku ogrodów prawdziwych pasjonatów. Sprzedawca tych seduszkowych plakietek też zapłacił za reklamę? Oby. Proponuję też szukać ambitniejszych reklamodawców niż producent trawy. Ponadto myślę, że większość widzów z woj. łódzkiego ma już ogrody, więc miłośnicy \\\"Mai\\\" nie są targetem dla owej firmy projektowej. Niech będą reklamy, ale jakiś nowinek, bo z tego każdy z nas może skorzystać.. W tych trudnych czasach wszystkim nam życzę jubileuszu 500go odcinka!
2021.12.03
~ Madzia
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Chyba raczej najlepszy odcinek, skoro tyle komentarzy...Zastanawiam się tylko, czy jeśli tytuł odcinka brzmiałby np. ogród z przydomowym placem zabaw a nie ogród z nietypowym trawnikiem, to czy ktokolwiek zwróciłby uwagę na ten trawnik i kwestionowałby wybór takiej nawierzchni.
2021.12.03
~ Przemek
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
MY byśmy nigdy nie zamienili naszej wspaniałej prawdziwej trawy na coś tak sztucznego. Bo NASZA trawa jest lepsza, prawdziwsza. Aż się chce dodać, że polska i katolicka. A MY jesteśmy prawdziwymi ogrodnikami. Bo zawsze tak było. Bo przecież sztuczna trawa to jakiś niecny zachodni wymysł. I nie wolno tylko powiedzieć, że NAM się nie podoba. Jeszcze ICH oplujmy, poobrażajmy i wylejmy na NICH wiadro pomyj. Jest demokracja i każdy może sobie robić co chce, jeśli nie szkodzi drugiemu. Facet lubi gadżety – to ma. Chciał mieć miękką nawierzchnię na trawniku, który jest w rzeczywistości placem zabaw – to ma. Nie lubi kosić – jego sprawa. Nie każdy musi lubić i mieć na to czas. A to, że program pokazał wreszcie coś innego – chwała mu za to. Mam nadzieję, że to nie ostatni raz. Małość przez Was Hejterzy przemawia i tyle.
2021.12.03
~ Z
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Coś kiepski menedżer z tego inwestora; raz, że nie umie wynająć dobrej firmy; dwa: sporo przepłacił (za 200 m2 samej sztucznej nawierzchni wychodzi 26 tys, a za tą kwotę już można zrobić zachwycający ogród).
2021.12.03
~ iks
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Nawet w Holandii są rozpowszechniane sztuczne trawniki i to w przydomowych ogrodach... A program \\\'MAJA W OGRODZIE\\\' JEST SUPER właśnie dlatego, że pokazuje przeróżne ogrody - te bardziej tradycyjne, które nie wzbudzają tylu emocji i te bardziej nowoczesne, które jak widać trudniej zaakceptować. Dla każdego coś miłego. Jeszcze chętniej będę go oglądać bo zaskakuje pomysłami. A te niemiłe słowe w poniższym komentarzu to chyba napisali jacyś zazdrośnicy albo ... ludzie przygnębieni jesienną deprechą. Pojeździijcie trochę po świecie a przekonacie się jak kiczowate potrafią być ogrody ze swoimi plastikowymi figurkami, krasnalami, świątkami, obrazkami i innymi gratami, przeładowane i zabublone. I żeby od razu - najgorszy odcinek- oj, to chyba przesada. Pozdrawiam wszystkich byłych miłośników
2021.12.03
~ obieżyświat
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Głosujemy, że odcinek 468 jest najgorszy w całej historii \\\"Mai w ogrodzie\\\". Nawet szeroko komentowany pseudo-toskański ogród (choć również kiczowato-nowomodny) był bogatszy w inspiracje i wiele z niego można było z niego wynieść.
2021.12.03
~ byli miłośnicy programu
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Panie Aleksie! Miłość do przyrody nie jest zacofaniem. BTW w tym programie już pojawił się sztuczny trawnik, ale na tarasie i nikt tego nie krytykował. Sztuczna nawierzchnia jest na wielu polskich placach zabaw i również nie słychać głosów oburzenia. Problemem tu jest to, ze program, który kiedyś był propagatorem ogrodniczej ekologii zamienił się w reklamówkę kiepskich firm. Co z tych 20 minut było godne oglądania? Wolałabym, by zamiast rozmowy o podpisywaniu umowy i jałowych wypowiedzi zadufanego właściciela pokazano jeszcze jeden ogród. Swoją drogą właściciele tego nieszczęsnego kawałka ziemi bardzo antypatyczni, a to tez w jakimś stopniu wpływa na negatywny odbiór odcinka. Pozdrawiam prawdziwych ogrodników, którzy nie odrzucają żywych trawników!
2021.12.03
~ Lena
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Bluszcz z winobluszczem okazuje się nie być dobrym rozwiązaniem... Mam wątpliwości, czy ta firma projektująca jest kompetentna. Zresztą rośliny w tym ogrodzie są w kiepskiej kondycji, ale dla wykonawcy może to i lepiej - dostanie zlecenie na wymienienie ich.
2021.12.03
~ mmm
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Nie wszystko co hamerykańskie jest dobre. Powiedziałabym, że nawet przeciwnie - za oceanem co chwila mają szał na jakimś punkcie, za chwilę jest wielki odwrót. Marketing rządzi!
2021.12.03
~ Stas
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Kochani krytykanci aka znawcy architektury krajobrazu! Od 7lat pracuje jako architect krajobrazu w San Francisco w Kalifornii przy wielorodzinnych, parkowych i komercyjnych zalozeniach na duza skale z duzymi klientami. Nie pamietam, kiedy ostatnio zaprojektowalam zywy trawnik przy jakiejlkolwkiek instytucji (pomijajac parki oczywiscie). Sztuczne nawierzchnie w Kalifornii sa materialem uzywanym na porzadku dziennym. W Polsce (wnioskujac po ilosci negatywnych opinii) nadal wzbudzaja kontrowersje (oczywiscie w formie podlych komentarzy od osob niedoedukowanych w temacie). Sztuczny trawnik jest materialem powrzechnie uzywanym na placach zabaw, jako trawnik dla psich wybiegow, jako trawnik rekreacyjny. Jest funkcjonalny: zapewnia dobry drenaz, nie porzebuje nieustannej pielegnacji, nie potrzebuje wody! i jest uwaga! wiecznie-zielony! Nawet w Kalifornii jest to doceniane! A jak wyglada trawnik w Polsce? - przez pol roku albo lezy i gnije pod sniegiem, albo wyglada (i pachnie) jak bagnisko, a w porze letniej albo wymaga hektolitrow wody i pielegnacji, albo przypomina Sahare. Wybor prosty! Projektantom i wlascicielom ogrodka pod Lodzia gratuluje innowacyjnosci (jak na polskie warunki) a pani Maji i krytykantom poszerzenia horyzontow...
2021.12.03
~ Aleks
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Profesjonalne, odważne rozwiązanie dostosowane do warunków, oczekiwań i możliwości Klienta :)
2021.12.03
~ AB
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
O ile jestem w stanie zrozumieć potrzebę posiadania sztucznej trawy np pod zadaszonym tarasem, na balkonie w środku miasta, na dachu itp...gdzie z przczyn niezależnych nie ma możliwości zadbania o trawnik, o tyle nie jestem w stanie zrozumieć chęci posiadania ogródka W OGÓLE a w nim pieknych róż na tle tegoż plastiku..... i mówimy tu o raptem o 200 m 2 koszenia... nie wiem? max 45 min? 1 x w tygodniu? to dużo???? mam więcej własnego trawnika , posadzonego własnymi rękami, własnorecznie koszonego... który aktualnie jest jak miękki dywan... Mam dzieci, które biegają po nim boso, upadają na trawę, a ona , ze względu na wytworzoną już grubość te upadki amortyzuje- więc argumenty Pana domu nijak mnie nie przekonują. Reasumując- szkoda ze jakąs wizję tego ogrodu popsuł trawnik. I zgodzę się z przedmówcami ze program powinien propagować rozwiązania ekologiczne- charakterystyczne dla miłosników ogrodów a nie akurat to co zostało zaprezentowane w tym programie.
2021.12.03
~ Małgorzata
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
rzeczywiście -właściciele mają prawo urządzić swoje 200 m2 według swoich upodobań, nie nazywajmy tego jednak ogrodem -może odkryty duży taras z ciekawym układem nie wymagających zbyt dużej uwagi roślin ? co do zielonego dywanu -ciekaw jestem jak będzie wyglądał nawet nie po tatach -po najbliższej zimie (nie zawsze czysty topniejący śnieg); czy wówczas zastosować należy detergenty aby był tak samo zielony ? wydaje mi się że program o ogrodach powinien jednak koncentrować się na ogrodach, a nie interesujących czy użytecznych wytworach technologii
2021.12.03
~ ogrodnik
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ogród jest ładny, a sztuczny trawnik pod plac zabaw to idealne rozwiązanie bo dzieciaki go nie rozryją, a przecież jest taki trawnik przeznaczony do bardzo intensywnego użytkowania.
2021.12.03
~ Lolpaloza
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ktoś napisał, że do ogrodu trzeba dekoratora wnętrz, ale nie zapominajmy, ze właśnie ogród to zupełnie sztuczne wnętrze. Jak było widać na zdjęciach założone na zupełnie pustym kawałku ziemi. Nie oszukujmy się , nigdy nie będzie naturalne , to normalne- człowiek nie dopuści żeby tu rządziła natura. Nawet trawnik nie jest naturalnym elementem przyrody, tylko wymyślony przez ludzi, natura wszystko by pokryła najpierw chwastami, potem gęstymi krzewami i drzewami. Jak mamy 200 metrów kupione za własne cieżko zarobione pieniądze, to mamy prawo robić co nam sie podoba. A jak ksiądz na plebanii w Ciechanowie miał wyłożone większe podwórko kostką brukową to nikt się nie oburzał?
2021.12.03
~ Mirkas
dla mnie super
Świetnie skomponowana przestrzeń ogrodu! Podzielona według zapotrzebowania właścicieli, funkcja i estetyka zdecydowanie na plus!!! A sztuczny trawnik, oblany w komentarzach morzem nienawiści, został zrealizowany na wyraźną prośbę inwestorów - bezobsługowy, zielony, bezpieczny dla dzieci.. w miejskim ogródku jak dla mnie może być, szczególnie, że żywych, pięknie dobranych roślin jest wystarczająco! pozdrawiam właścicieli i projektantów, którzy mają otwarte głowy i piękny ogród!
2021.12.03
~ iza
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
nie mam nic do sztucznosci w ogrodzie jesli chodzi nawet o kontrolowany kicz, jak wlasciciele zdecydowali sie na sztuczna trawe to byl ich wybor, dobrze ze znalezli firme ktora polaczyla trawe z naturalna zielenia tworzac jakas calosc... jedyne co mnie zastanawia to przeslanie programu \\\"Maja w ogrodzie\\\" ktory rzeczywiscie zawsze odbieralam jako program o pasjonatach zieleni. Ten odcinek rzeczywiscie wygladal jak sponsorowany, nie byl o szczesliwych posiadaczach zieleni pielegnujach swoj kawalek \\\"nieba\\\" z pasja i oddaniem, byla to reklama firmy zakladajaca zielen, a wlasciciele szczesliwie nie brudzili rak... ogrod ok, wlasciciele zadowoleni, ale chyba ten program nie byl miejscem na taka promocje i jak widac to chyba wzbudzilo najwiecej kontrowersji... licze na dalsze odcinki o ciekawych ogrodach ;)
2021.12.03
~ V
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Jest kilka pomysłów, które przykuły moją uwagę w tym odcinku: oświetlenie wkomponowane w kostkę, czerwień - trudna barwa w ogrodzie nie wygląda tu \\\"babciowato\\\", zimozielony bluszcz pod winobluszczem (kopiuję!), nieoklepana biel drewnianych elementów, kilka ciekawych roślin jak kiścień. Jednakowoż ten ogród nie zasługuje na cały odcinek. Nawet jeżeli zostałby wymieniony trawnik na taki z rolki, to i tak ogródek jest słaby. No i nie ma w nim EKOPOZYTYWÓW:)
2021.12.03
~ mmm
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Właściwie, to czemu tyle osób narzeka i krytykuje ten ogród? Projekt jest bardzo ładny, a że trochę sztucznego, to od razu źle? Przecież gdyby w ten sposób urządzić miasta byłoby wszędzie czyściutko. Piękne plastikowe trawniki, zielone nawet zimą. Bez nieprawdopodobnie hałasujących kosiarek. Sterylność, cisza i efektowny wygląd. Można by dodać dorodne plastikowe drzewa i krzewy i ... nie byłoby grabienia liści, śliskich chodników i okropnego zapachu, gdy nieposprzątane zalegają na ziemi. Ba, ziemi by nie było, przecież byłaby wykorytowana, nawierzchnia utwardzona i pokryta sztucznym trawnikiem. Kwiaty też mogłyby być sztuczne - odporne na mróz, śnieżyce i wichury. Jakże pięknie wyglądałyby wyłaniające się spod śniegu w grudniu, styczniu lub zachwycające kolorami w czasie mrocznego listopada i na przedwiośniu! Potrafię sobie wyobrazić nawet sztuczne ptaki, przymocowane do drzew, połączone drucikami i wydające trele nawet podczas zawieruchy. Byłoby fajnie - całymi latami. Pozdrawiam wszystkich myślących nowocześnie o przyszłości. Precz z nieokiełznaną, brudną naturą!
2021.12.03
~ Ogrodnik z wizją
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
tak myślałam, że ten trawnik będzie zadziwiał ale rozumię też intencje producenta, że chce pokazywać różne rozwiązania - ja lubię oglądać wszelkie pomysły w ogrodzie co nie znaczy, że wszystkie mi się podobają. A odnośnie tego odcinka to ja widziałam pięknie i konsekwentnie wprowadzoną kolorystykę czerwieni - sama czerwieni nie lubię ale podobało mi się - od donic, przez poduchy po rośliny - myślę, że właściciele załapią ogrodowego bakcyla, plac zabaw szybko przestanie być potrzebny i wcześniej niż za 10 lat będą zmiany pozdrawiam
2021.12.03
~ mira
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Stan roslinki nie były ładne bo nie mogły byc. Rosna przykryte agrowłokniną i kamieniami ich korzenie są zduszone. Rożaneczniki były w zasadzie trupami i chyba je nawet wymieniano. W tym \\\"ogrodzie\\\" prawdopodobnie rosliny chore są/będą wymieniane na nowe żeby było \\\"slicznie\\\". Na szczęscie chyba co raz częsciej własciciele ogrodow są eko a własciciele tej uroczej plastikowej trawki wyprodukowanej kosztem srodowiska i głosy broniące ich to rzadkosc. W każdym razie taką mam nadzieję bo jak nie to moje prawnuki nie zobaczą trawy...
2021.12.03
~ bea
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
To może teraz ogrody będą urządzali dekoratorzy wnętrz? A roślinki niczym mebelki...
2021.12.03
~ pietrowa
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ten ogród baaardzo mi się podoba. Przede wszystkim jest inny. Mógłbym go porównać do nowiutkiego, czyściutkiego samochodu z full wyposażeniem. Można się nim cieszyć, bo chodzi bez zarzutu. To on służy właścicielowi a nie odwrotnie. Nie trzeba go naprawiać i przy nim dłubać - tak jak w typowym ogrodzie. Zawsze jest tam przecież coś do zrobienia: koszenie, pielenie, zamiatanie, cięcie krzewów, podlewanie, itd.,itp. Są wśród nas pasjonaci ogrodów, których takie prace w ogrodzie odprężają. Są też pasjonaci motoryzacji, którym sprawia przyjemność przesiadywanie w garażu. Są także zapracowani ludzie, szukające nowych wygodnych dla nich rozwiązań. Każdy z nas jest inny, ma inne potrzeby. Widać na przykładzie tego ogrodu, że projektanci spełnili oczekiwania tych konkretnych właścicieli. A to właśnie o to w tym wszystkim chodzi, żeby ludzie spełniali swoje marzenia i byli szczęśliwi.
2021.12.03
~ opty
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Brawo Krzychu!!! Popieram. Nie ma nic gorszego niż odgłos kosiarek warczących u sąsiadów w sobotni poranek, kiedy ja wreszcie po całym tygodniu pracy mogę się zrelaksować. Nie wszyscy na tym świecie muszą się podniecać koszeniem trawy, która wciąż odrasta i wciąż trzeba ją kosić, no bo przecież trawnik nie może być brzydszy niż u sąsiada. A roślinki w ogrodzie bardzo ładne. Nikt nie zauważył?
2021.12.03
~ Stan
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
A mi się podoba pomysł ze sztucznym trawnikiem. Też bym sobie zrobił gdyby mnie było stać. Ile to już poranków sobotnich spędzonych w towarzystwie kosiarki a nie przy kawie w towarzystwie żony. No ale czego się nie robi dla ukochanej, by mogła przejść sobie bosą stopą po trawniku skąpanym w rosie. Ale, ale... na sztucznym trawniku też powstaje rosa, czyż nie?
2021.12.03
~ Krzychu
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Tak jak projektant projektuje ubrania stodowne do sylwetki, a fryzjer kreuje fryzurę biorąc pod uwagę charakter i rodzaj włosów klienta, tak ogród projektuje się dla ludzi i trzeba być dobrym psychologiem aby rozpoznać właściwie potrzeby. To właściciel ogrodu nadaje ton miejscu, w którym chce odpoczywać i będzie czuł się komfortowo. Jedni kochają dzikie, pełne bylin ogrody angielskie, inni preferują uporządkowane przestrzenie. Cała sztuka polega na tym aby wsłuchać się w człowieka i stworzyć mu takie warunki jakich potrzebuje. Właściciele ogrodu wydają się być zadowoleni, kompozycje roślinne zmieniają swój wygląd zgodnie z porami roku, a ogród spełnia ich oczekiwania, więc wydaje się, że udało się osiągnąć sukces.
2021.12.03
~ Róża
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ogród jako przedłużenie salonu - drewniany taras niczym podłoga w pokoju, zasłonki, poduszeczki, jakaś szafeczka, dywan zamiast trawnika, no i te biedne stłamszone roślinki, wszystko jak w pudełeczku odgrodzone od otaczającego krajobrazu.... Ogrodowy pokój aż za dosłownie, do granic absurdu. Do sprzątnięcia płatków róży trzeba wyciągnąć pokojowy odkurzacz.... Obawiam się niestety, że Ci państwo mogą znaleźć naśladowców. A \\\"zatujowane\\\" trawniki to jeszcze nie największa z możliwych zielonych pustyń.
2021.12.03
~ mmm
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Panie Pasikoniku, chyba niestety nie zrozumiał Pan konceptu. Sztuczna trawa była jednym z wymogów właścicieli, proponuję zatem więcej tolerancji dla potrzeb innych osób. Pan nie zrobiłby sobie takiego trawnika, ale właściciel ogrodu miał takie prawo. Z tego co powiedziano w programie, powierzchnia całego ogrodu ma niespełna 200 m2, przy tak bogatym programie ogrodowym (plac zabaw, który wymaga dużej strefy bezpieczeństwa, trampolina dla dzieci, część z domkiem i śmietnikami, placyk z grillem, ścieżki i taras plus rabaty roślinne), na trawnik zostaje niewiele powierzchni więc może warto zastanowić się nad zasadnością koszenia tak małego trawniczka. Ponadto pragnę przypomnieć, że przy często użytkowanych placach zabaw trawa nie sprawdza się, najczęściej kończy się to plackami gołej ziemi wokół huśtawek i zjeżdżalni. Maja w ogrodzie to świetny program, który ma za zadanie pokazywać różnorodne pomysły na ogrody i ten pomysł choć kontrowersyjny, jest ciekawy.
2021.12.03
~ mgr inż. architekt krajobrazu
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
jakaś masakra... nie wiem czym się tu chwalić?! jeśli dobrze rozumiem koncept szkólki projektowania zieleni było założenie trawnika z plastiku?!?!?!?! i o tym jest program?! żart jakiś!... Proponuję sztuczne buszpaniki wokół- nie wymagają cięcia- są wytrzymałe na mróz- ...Bzdet jakiś- i jako program i jako reklama firmy projektującej ogród.
2021.12.03
~ Pasikonik
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Hmm... A gdzie można kupić takie piękne meble ogrodowe? To okrągłe łóżko gdzieś już widziałem ale nie mogę sobie przypomnieć.. Też chyba w czerwonych poduszkach.
2021.12.03
~ Mortimer
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Jestem posiadaczką ogrodu ze sporym trawnikiem przy, którym jest dużo pracy. Nie zamieniłabym go na sztuczną nawierzchnię. Uwielbiam chodzić boso po porannej rosie. Uważam jednak, że jak ktoś wybiera inne rozwiązania i lubi coś innego niż ja to nie znaczy, że jest to gorsze. Uszanujmy inność. Cieszmy się z tego, że się od siebie różnimy i mamy różne upodobania.
2021.12.03
~ miła
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Dziwię tym co widzą tylko koniec własnego nosa i od razu wylewają pomyje na biedną Maję. Program nie ma na celu pokazywać ogródka Mai lecz wachlarz możliwości. NIE PODOBA SIE TO NIE MUSISZ SOBIE ZAKLADAC SZTUCZNEJ TRAWY. A skoro jest produkowana to ma zwolenników, i tyle. A na tarasy, balkony nie jest fajna? i na boiska. Nie usłyszałem żeby Maja namawiała: drodzy Polacy nie zakładajcie trawników, tylko pokazała pewnego pana który taki ogródek sobie wymyślił i jest zadowolony.
2021.12.03
~ Stefan
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Nie rozumiem dlaczego macie pretensje do Mai. Program jest fantastyczny, przecież Maja pokazuje różne podejście do ogrodu i ich właścicieli, nawet takich którzy sprytnie sobie wymyślili sztuczną trawę, żeby nie kosić trawnika. Maju, dziękuję Ci za taką różnorodność! Tak samo przemiłe projektantki zrobiły taki ogród jakiego wymagał ten trudny klient!! Odcinek super fajny, trzymający w napięciu! Takie wybrzydzanie mnie dziwi, nie mam zamiaru w każdym odcinku oglądać tylko pasjonatów, którzy od rana do nocy pracują w ogrodzie. Program zaskakuje gamą pomysłów! Nie muszę tego stosować, ale pooglądać warto! Poza tym ta trawa sztuczna to też jest XXI wiek, a nie prymitywna plastikowa szczotka - czy tego nie widzicie?
2021.12.03
~ Efka
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ale pojechaliście po tym ogrodzie:DDD Moim zdaniem trawa okropna ale w sumie jest to jakiś pomysł do jakiegoś kawalka ogodu, gdzie żywa trawa nie urośnie na przykład pod tarasem zawieszonym na wysokosci metra.
2021.12.03
~ fika
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Porażka. Rozumiem, że producent programu musi poszukiwać sponsorów. Jednak przekonywanie widzów o zaletach sztucznej trawy udającej trawę, to jednak nieporozumienie. Czy naprawdę nie ma w Polsce innych ogrodów, wartych, z różnych względów pokazania??? Jaki jest wkład właścicieli w tworzenie ogrodu, oprócz zatrudnienia firmy ogrodniczej? Rozumiem, że nie każdy ma czas na pracę i kreowanie własnego ogrodu, ale w \\\\\\\"Maji w ogrodzie\\\\\\\" spodziewam się raczej pokazania współczesnych trendów oraz osób - pasjonatów zieleni, a nie, wielbicieli tandetnej sztucznej trawy. Takie odcinki powodują, że program staje się coraz mniej wiarygodny :(
2021.12.03
~ wielbicielka Maji w ogrodzie
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Ale żeby zachwycać się sztuczną trawą.....
2021.12.03
~ mmm
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
uważam, że sztuczny trawnik to nienajlepszy pomysł na zieleń w ogrodzie . Ponieważ jest to tak jakbyśmy sobie postawili same sztuczne rośliny w ogrodzie
2021.12.03
~ dami
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Pani Majo!!! Ten ogród że sztucznym trawnikiem to jakaś pomyłka według mnie to nasadzenia w tym ogrodzie też winny być sztuczne jeśli właściciele boją się pracy na tak małej powierzchni.Bardzo mi żal tylko dzieci bo nawet nie będą miały frajdy pobiegać boso po naturalnym trawniku a to taka przyjemność.
2021.12.03
~ babciaania
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
A czy właściciele nie rozważali również sztucznych kwiatów? Są bezpieczniejsze dla dzieci, nie przylatują do nich pszczoły, wymagają mniej pracy, nie chorują... Same plusy !
2021.12.03
~ Bea
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
podziwiam właścicieli ogrodu za tak beznadziejny pomysł i zastanawiam się dlaczego nie poszli dalej i nie \\\"zasadzili \\\" sztucznych kwiatów i krzewów ....przepraszam ,ale to jakieś nieporozumienie i trudno nawet ludziom z bezkresną wyobraznią nazwać taki kicz ogrodem...
2021.12.03
~ stop sztucznym ogrodom
Re: Ogród z nietypowym trawnikiem (odc. 468)
Zdecydowanie nie tego oczekuje po tym programie. Prawie caly odcinek na cos co trudno nazwac ogrodem... Ciekawe ile firma projektujaca to cos musiala wylozyc na promocje u maji.
2021.12.03
~ vios

Poprzedni odcinek

Pełen pomysłów mały ogród z wolierą (odc. 467)

Pełen pomysłów mały ogród z wolierą (odc. 467)

Odwiedzamy niewielki, ale niezwykle interesujący ogród, pełen pomysłów, ciekawych rozwiązań, rzadkich zwierząt i pięknych roślin.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg