Samobieżna kosiarka
dodano: 20.01.2012
By trawnik był piękny, wymaga regularnego koszenia, ale to zajmuje sporo czasu. Można jednak kupić kosiarkę, która sama zrobi to za nas.
Samobieżna kosiarka
W odwiedzanym przez nas (w 358. odcinku programu) ogrodzie trawnik jest pofałdowany i nieregularny. W sezonie koszenie całości zajmuje wiele godzin. Zaproponowaliśmy gospodarzom zastosowanie ciekawej kosiarki, która zaoszczędziłaby im sporo czasu. To śmieszny zielony żuczek, który sam codziennie zajmuje się trawnikiem.
 
Automatyczna kosiarka przystosowana jest do wszelkich kształtów i typów trawników. Nie mamy dzięki niej problemu ze składowaniem skoszonej trawy. Kosiarka ta mieli trawę prawie na pył. Drobne resztki rozkładają się nawożąc przy tym ziemię.

W jaki sposób automat rozpoznaje teren, po którym ma jeździć?
Wystarczy rozciągnąć na plastikowych kołkach specjalny drut pod napięciem 12 V, wysyłający impulsy elektryczne i wyznaczający obszar pracy kosiarki. Po tygodniu drut zarośnie trawą i stanie się niewidoczny. Od większych przeszkód jak drzewa i głazy robot się odbija, zaś rabaty i krzewy należy otoczyć drutem.
 
Ponieważ kosiarka porusza się dzięki energii z akumulatora, musi mieć ładowarkę. Po skoszeniu 500 m kw. trawnika sama dojeżdża do stacji dokującej, żeby naładować akumulator. Trawa powinna być koszona codziennie. Istnieje możliwość zaplanowania dokładnego rozkładu jazdy kosiarki na cały tydzień lub ręcznego sterowania i prowadzenia urządzenia na krótkiej smyczy.
Materiał pochodzi z 358. odcinka programu