Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ekologiczny staw kąpielowy

dodano: 20.01.2012

Korzystając z okazji, jaka nadarzyła się w jednym z niemieckich ogrodów, sprawdzamy, od czego zależy sukces przy zakładaniu stawu kąpielowego.

Właściciele ogrodu (szczegóły tego odcinka znajdują się w tym artukule: ODCINEK 358), który odwiedzała ekipa Mai, nie chcieli zakładać sztucznego basenu z niebieską folią, gdzie woda musiałaby być traktowana chemią. Marzył im się staw kąpielowy, zwany ekostawem. Dlatego o zrobienie poprosili projektu Marcina Gąsiorowskiego, który specjalizuje się między innymi w ekologii wody.

Spotkaliśmy pana Marcina kilka miesięcy temu w Warszawie, na targach Zieleń to Życie (relację z tej wystawy znajdziecie tutaj: WYSTAWA).
 
Rozmawiając z Mają, pan Marcin wyjaśnił po pierwsze, co to takiego jest staw kąpielowy. To oczywiście zbiornik, w którym można się oczywiście kąpać, uszczelniony od dołu. Jednak co ważne, woda w nim jest uzdatniana w sposób biologiczny przy pomocy zarówno związków mineralnych, jak i roślin.

Jeśli chcemy mieć taki staw we własnym ogrodzie, to decyzję o budowie należy poprzedzić specjalnymi badaniami, bo może się okazać, że w naszym ogrodzie  jest to niemożliwe. Na co zwrócić uwagę?

Punktem wyjścia powinna być analiza wody, bo ta woda, którą chcemy wykorzystać w stawie kąpielowym powinna mieć bardzo niskie stężenie fosforu, musi być dobrze zbuforowana. W wodzie, która ma ponad 0,01 mg fosforu w litrze rozwijają się glony. Jeśli woda, którą mamy zamiar napełnić staw ma niewielką ilość fosforu, możemy przystąpić do kopania stawu.
 
Szczegóły budowy zdradzał nam pan Ireneusz Kosiora z Gorzowa Wielkopolskiego, który specjalizuje się w wykonywaniu skomplikowanych układów wodnych.
Otóż dno wykopu najlepiej wysypać piaskiem, ubić i wyłożyć geowłókniną, dla ochrony przed korzeniami i kamieniami. Najważniejszą warstwą jest gruba folia, przykryta znowu geowłókniną, zwaną flizem. Tę warstwę pokrywa się warstwą betonu półsuchego, a na końcu – żwirem. 
W tym ogrodzie na brzegu wbite są drewniane pale, wystające ponad poziom gruntu 10 cm, na które wywija się folię, a nawet ją przybija do drewna od góry gwoździami. Brzeg jest zamaskowany żwirem.

Staw taki powinien mieć dwie strefy - część kąpielową oraz część regeneracyjną, obsadzoną roślinami czyszczącymi wodę. Gatunki, które powinny znaleźć się w strefie brzegowej to między innymi sity, które usuwają szkodliwe cyjanki i fenole. Pałka wodna pobiera z wody toksyczne metale ciężkie, takie jak kadm i ołów oraz azotany.
Jednym z najcenniejszych gatunków do strefy bagiennej jest mięta nadwodna (Mentha aquatica), która wydzielając aromatyczne olejki zabija bakterie Escherichia coli i chorobotwórcze z rodzaju Salmonella. Jej fioletowe kwiaty są atrakcyjne dla pszczół i motyli. Szybko rośnie i dzięki kłączom łatwo się rozmnaża. W kuchni, suszone liście tego gatunku mięty mogą być używane do potraw i parzenia doskonałego, aromatycznego napoju.

A jak działają urządzenia służące do utrzymania właściwej jakości wody? Najważniejsza jest  komora, gdzie zatrzymywany jest brud. Cała praca w stawie to zaglądanie raz na pół roku do pierwszej komory filtracyjnej i oczyszczanie filtrów z liści. Potem woda zasysana jest przez pompy, do kolejnej komory, przez warstwy specjalnej maty filtrującej. Trzecia strefa filtracyjna wyposażona jest w dodatkowy zawór, doprowadzający wodę gruntową.

A jak zbudowana jest strefa brzegowa? Ma głębokość około metra. Strefa brzegowa ma za zadanie filtrować wodę i regulować jej odczyn. W zależności od parametrów wody umieszcza się tu odpowiednie minerały: zeolit, grysy granitowe lub wapienne, piaski filtracyjne i inne.

Każdy projekt stawu jest inny; pan Marcin precyzyjnie dobiera gatunki roślin, a także kamienie do strefy filtracyjnej, ich ilość i rodzaj warstw. Posługuje się w tym celu programem komputerowym specjalnie opracowanym dla stawów kąpielowych.
Istnieją specjalne stowarzyszenia, które zajmują się opisywaniem parametrów wód kąpielowych. Pan Marcin pracuje w oparciu o takie właśnie normy. Strona internetowa Międzynarodowego Towarzystwa Naturalnych Wód Kąpielowych (IOB) , do którego należy pan Marcin to: www.iob-ev.eu.
 
 
Jakie są zalety takiego naturalnego stawu?
Po pierwsze nie trzeba wymieniać w nim wody. Możemy do takiego stawu odprowadzać przefiltrowaną wodę deszczową, z której nadmiarem często są problemy.
Taka woda jest żywa, zamieszkują w niej zwierzęta i owady.
A jednocześnie gdy mamy taki staw, nie niszczymy środowiska naturalnego wycieczkami na łono przyrody – przy takiej wycieczce trzeba gdzieś dojechać zużywając benzynę, zadeptuje się naturalne siedliska. Z takim stawem mamy po prostu urlop we własnym ogrodzie.
Stawy kąpielowe są tańsze w budowie i utrzymaniu od basenów.

A w ogrodzie, który odwiedzamy, staw jest wykorzystywany także zimą. W starej szopie urządzono saunę, więc po seansie warto wskoczyć do zimnej wody.
Z kolei podczas dużych mrozów staw sprawdza się też jako lodowisko.
Materiał pochodzi z 358. odcinka programu.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
nie członka tylko firmę współpracującą z PSNWK, członkami stowarzyszenia mogą być tylko osoby prywatne z tego co wiem, przepraszam :)
2022.01.25
~ duda
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Do budowy takiego stawu najlepiej wynająć profesjonalną firmę. Polecam członka PSNWK firmę Hydroidea z Warszawy. Mój staw jest piękny i teraz w te upały bardzo się cieszę z decyzji o jego budowie. Pozdrawiam
2022.01.25
~ duda
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Na temat stawów kąpielowych można sporo dowiedzieć się w organizacjach zrzeszających projektantów i budowniczych takich biobasenów. W kraju mamy Polskie Stowarzyszenie Naturalnych Wód Kąpielowych ( WWW.PSNWK.PL) Wszystkie krajowe stowarzyszenia należą do międzynarodowej organizacji ( IOB ) Oni promują idee naturalnie uzdatnianej wody oraz sprawdzone i pewne sposoby na budowę stawów kąpielowych ( normy i zalecenia)
2022.01.25
~ bolek
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Jakie są koszta 30m2 stawu kapielowego. Czy lepiej budować z epdm bo folia może sie przedziurawić a siatkobeton czaso i kosztochłonny. Czy pod folię epdm też kładziemy geowłóknin
2022.01.25
~ mario
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Stawy kąpielowe są fantastyczne. Czytałam ostatnio sporo na ten temat, m.in. natrafiłam na strone stawykapielowe.com i podjełam decyzje ze w przyszlym roku spróbuje zbudowac taki staw u siebie.
2022.01.25
~ Joanna
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Firma nazywa sie Hesa Bau GmbH. Telefon kontaktowy 660 772 370 lub +49 176 241 11 298.Naprawde przepiekne ogrody, widzialam osobiscie.Do tworzenia takich ogrodow i stawow kapielowych trzeba miec nie tylko talent ale i serce, pozdrawiam
2022.01.25
~ agnieszka
Re: Ekologiczny staw kąpielowy
Można wiedzieć jak nazywa się firma pana Irka Kosiora?
2022.01.25
~ x

Poprzednia porada

Samobieżna kosiarka

Samobieżna kosiarka

By trawnik był piękny, wymaga regularnego koszenia, ale to zajmuje sporo czasu. Można jednak kupić kosiarkę, która sama zrobi to za nas.

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg