Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)

dodano: 23.11.2013

Listopad też może być piękny! Zwłaszcza - wśród malowniczych traw. A tych w przydomowym arboretum pani Marzeny nie brakuje.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
 
 

ODCINEK 471:
 
Listopad to czas, gdy mniej chętnie zaglądamy do ogrodów, bo i pogoda nie sprzyja, i rośliny zamierają na zimę. Warto jednak odczarować ten okres i znaleźć piękne elementy w ogrodzie, bo ich nie brakuje. My na poszukiwania udaliśmy się w okolice Kalisza, do pani Marzeny Bąkowskiej – właścicielki posiadłości zwanej Arboretum Trojanów. Na razie to teren prywatny, ale właścicielka planuje udostępnienie go kilka razy w roku w ramach dni otwartych.
 
Arboretum to ponad ośmiohektarowy ogród, znany z ozdobnych traw i nie mogło ich tu zabraknąć. Pysznią się już przy bramie posiadłości. Na pierwszym planie swoje kłosy dumnie rozkłada rozplenica japońska. Za nimi posadzono szerokie łany miskantów chińskich odmiany ‘Gracillimus’ i 'Zebrinus’. Przy samej furtce są jeszcze 4-metrowe giganty odmiany ‘Goliat’, a po drugiej stronie bramy – rabata z niskimi odmianami rozplenicy. Jesienią ich słomkowy kolor doskonale kontrastuje z ciemną czerwienią berberysu Thunberga 'Dart`s Red Lady'. Oblepiony jest on owocami w pięknym karminowym kolorze, które przez całą zimę będą stołówką dla ptaków.
 
Jak wygląda cały teren? Dom stoi na wzniesieniu i prowadzi do niego kilkusetmetrowy podjazd. Droga zagłębiona jest w gruncie i tworzy swoisty wąwóz. Od południa znajduje się najstarsza część ogrodu z kolekcją roślin iglastych. Po drugiej stronie drogi, za budynkiem, możemy zobaczyć rabaty z hortensjami, szczepionymi modrzewiami i kasztanami jadalnymi. Dalej biegnie szeroka droga nazwana Aleją 400 liliowców, które zestawiono z różnymi gatunkami jodeł. Środkową część zajmuje kolekcja traw ozdobnych i wysokich bylin. Za nią, na skraju lasu, rosną różne gatunki drzew iglastych, które tworzą cieniste rabaty.

Początki tego założenia były dość zwyczajne – miał tu być normalny ogród, ale z czasem okazało się, że to nie wystarcza gospodyni! Kolekcjonowała bowiem coraz więcej i więcej odmian, by je obserwować i poznawać. Teren zaczął przypominać ogród botaniczny. Właścicielka planowała też założyć tu park poświęcony najciekawszym gatunkom drzew, ale kilkuhektarowe założenie jest za małe na takie przedsięwzięcie. Jednak jest kilka kolekcji drzew: magnolii, tulipanowców czy ambrowców i metasekwoi. Natomiast większość przestrzeni zajmują kolekcje krzewów, traw ozdobnych i bylin. Jest tu ponad 3 tysiące taksonów.
 
Pani Marzena poświęca bardzo dużo czasu na systematyczne obserwacje ogrodu. Prawie każdego dnia fotografuje ogród i poszczególne rośliny. Znaczną część kolekcji publikuje na swoich stronach internetowych i profilu społecznościowym: www.barwyogrodow.pl lub www.facebook.com/ArboretumTrojanow. Regularnie prowadzone obserwacje pozwalają pani Marzenie na tworzenie pięknych kompozycji w ogrodzie. Po kilku latach uprawy decyduje, na której rabacie posadzić daną odmianę, a ma już do dyspozycji duże egzemplarze. Doświadczenia te pozwalają również przewidzieć, jak dany gatunek zachowuje się i wygląda w różnych porach roku, a także – jakie lubi warunki. Okazało się na przykład, że rozplenica posadzona zbyt gęsto, przestaje kwitnąć.
 
Jesienią w Alei 400 liliowców po bylinach nie ma już śladu, ale duże wrażenie robią wiechy hortensji omszonej, które pozostaną tu aż do wiosny. W głębi rabaty połyskuje cypryśnik błotny. U jego podnóża posadzono spartynę grzebieniastą. Chociaż trawa ta nie ma szczególnie pięknych kwiatostanów, jej długie, ostro zakończone liście ozdobne są przez cały rok. Wiosną z kolei dobrze prezentuje się śmiałek darniowy, który – jak zauważa właścicielka – ma swoje 3 sezonowe, piękne odsłony. Jednak jej ulubioną trawą jest trzęślica.
 
Ogród pani Marzeny to nie tylko trawy, ale także setki bylin. Dostrzegliśmy nie lada ciekawostkę – mikołajka agawolistnego. Jego szczególną ozdobą są zakończone kolcami liście, które kształtem przypominają liście agawy. Gatunek ten bardzo długo jest zielony, a jego kolor zmienia dopiero silny mróz. Potrafi dorastać do wysokości metra, a od czerwca do sierpnia kwitnie na szaroniebiesko. Preferuje stanowiska słoneczne, do tego nie ma większych wymagań glebowych.
 
Jest tu też sporo ciekawych gatunków drzew. Jesienią niezwykle dekoracyjne okazały się na przykład owoce katalpy – mają postać długich i cienkich strąków nieco podobnych kształtem do fasoli. Pozostaną na drzewie przez całą zimę, aż do wiosny.  Inny rarytas – prawdziwy król jesieni – to ambrowiec. Utrzymuje liście bardzo długo i charakteryzuje się dużą zmiennością. Poszczególne egzemplarze w różnym wieku rozpoczynają owocowanie, jedne mają grubą i korkowatą korę, inne gładką, a także różnie reagują na przymrozki. Różnie się też przebarwiają w kolejnych latach.
 
Znaczną część prac właścicielka wykonuje osobiście i przy zaangażowaniu domowników. W ogrodzie pomaga jej mąż - Jacek oraz synowie - Piotr i Andrzej. Jesienią do posadzenia były między innymi trawy na nowej rabacie. To także pora, kiedy panowie kiedy tylko mogą wygospodarować trochę czasu, zajmują się też cięciem rosnących już traw, bo zajmują one tak dużą powierzchnię, że nie zdołaliby ich wszystkich przyciąć wiosną. Zebrane trawy od razu są cięte na bardzo drobne cząstki spalinowym rozdrabniaczem do gałęzi. Potem trafią do ogrodu jako doskonała ściółka. Przyda się do ocieplania roślin, czy utrzymywania wilgoci na rabatach. No i nie jest to materiał, który trzeba kupować. W początkowym okresie w ogrodzie wykorzystywano korę, ale kilka lat temu razem z tą ściółką zawleczono bardzo groźnego szkodnika – chrząszcza majowego. Aby się go pozbyć, trzeba było zaorać cały trawnik. Ziemia ma pozostać w kwarantannie jeszcze przez dwa lata, ale właściciele nie zamierzają wracać do trawników. Koszenie ich i pielęgnacja zajmowały bowiem dużo czasu i wymagały użycia specjalistycznego sprzętu. Rabaty z ozdobnymi trawami i kolekcje krzewów okazały się mniej pracochłonne.
 
Właściciel zajął się też cięciem wierzby 'Hakuro-nishiki' o pięknych czerwonych pędach, a na okrągłym klombie w pobliżu domu Piotr rozpoczął zmagania z potężnymi karpami sadźca plamistego odmiany 'Phantom'. Roślina bardzo się rozrosła się i konieczne okazało się jej wykopanie i podział karp i przy okazji – przygotowanie sadzonek. Pędy zostały przycięte na 15-20 cm a korzenie starannie oczyszczone i rozplątane.
 
 
Pani Marzena zauważa jeszcze, jak duże są walory roślin liściastych. Są barwne i zmienne, czego nie zapewnią iglaki. Ale te ostatnie też są potrzebne, bo tworzą fantastyczne tło dla barwnych rabat.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Piekny bajeczny ogród, to chyba jeden z najlepszych odcinków Mai :) a może bedzie tez i letnia odsłona tego ogrodu ? Pozdrawiam Kasia
2022.01.25
~ Kasia
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Piękny ogród.
2022.01.25
~ Alex
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Bardzo ciekawy odcinek. Pasja właścicielki godna podziwu , nie mniej jak Jej bajecznie wyglądający ogród. A Pani ,Maju dziękuje za ten program. To już rytuał -poranna ,niedzielna kawa musi być z \\\\\\\"Mają w ogrodzie\\\\\\\":)
2022.01.25
~ jola78F2G4
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Imponujący ogród, robi niesamowite wrażenie...mnie osobiście pod wpływem tego odcina zainteresowały na nowo trawy i byliny w moim przydomowym ogródku...Z wielką niecierpliwością czekam na film który pokaże ten ogród wiosną i latem..
2022.01.25
~ Elka ze Szczecina
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Śliczny i ciekawy ogród ! Bardzo interesujący odcinek .Pozdrawiamy
2022.01.25
~ J i B
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Śliczny i ciekawy ogród ! Bardzo interesujący odcinek .Pozdrawiamy
2022.01.25
~ J i B
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
bardzo bardzo ciekawe założenie \"ogrodowo-arboretowe\" i bardzo bym chciała. żeby jeszcze była 2-ga część z czasu jak kwitną byliny i czekam na dni otwarte :D pozdrawiam serdecznie
2022.01.25
~ mira
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Co do wykorzystania traw o najpiękniejszych pióropuszach to przeznaczamy je na piękne kompozycje z traw. Na ściółkę przeznaczamy oczywiście tylko te, które nie nadają się do kompozycji z racji np. obsypywania się kłosów. Najwięcej mamy rozplenicy a ta nie nadaje się na suche kompozycje.
2022.01.25
~ Marzena Bąkowska
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Wbrew pozorom po zmieleniu nie zostaje jej tak bardzo dużo. Faktem jest, że jest to trochę zabawy i czasu, aby wszystko zmielić. Pokazany w filmie rozdrabniacz został specjalnie dla nas dostosowany do mielenia traw. Rozplenica w zwykłym rozdrabniaczu się owija. Dziś producent po usprawnieniu tej funkcji dodaje ją jako wyposażenie. Sieczki zawsze nam brakuje i dzielimy ją jak na lekarstwo. Obsadzenie klombów trawami to u nas i tak margines naszych innych kolekcji ( 8 ha). Powierzchniowo wystarczy nam jej na 5 % powierzchni. Głównie przeznaczamy ją do obsypania młodych sadzonek, aby nie wysychały i do donic w naszej szkółce ( kolekcji małych sadzonek drzew i krzewów). Po całym sezonie zostaje jesienią lub wiosną przekopana i pełni funkcję wzbogacenia gleby. Na nowy sezon obsypujemy nową. Nasze grunty to były piaski lub glina. Regularne dodawanie materii organicznej pozwala nam stopniowo glebę użyźnić. Jest to bezpieczniejsze niż przywożenie obcej zachwaszczonej ziemi. Palić więc nie palimy a jeśli ktoś nie ma co z nią zrobić to chętnie przyjmiemy każdą ilość trawy i gałęzi do przerobienia na ściółkę bądź na tzw. czysty kompost ( bez chwastu ). Dom opalany jest olejem opałowym. Co do traw opałowych to są to zupełnie inne odmiany wysokoenergetyczne i o dużej masie. Nasze mają drobne pędy i piękne puszyste wiechostany. Ilościowo wcale dużo po nich nie zostaje. Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do ogrodu w dni otwarte - pokażemy jak to u nas wygląda.
2022.01.25
~ Marzena i Jacek Bąkowscy Arboretum Trojanów
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Tak ilość trawy to się nadaje do palenia w piecu, widziałam w Anglii hodowle wysokiej trawy na polach na opał ekologiczny. Podpowiadam właścicielom ogrodu skoro mają tyle tej trawy, ja koszą i nie wierzę ze cała idzie na ściółkę.
2022.01.25
~ Stanisława
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Mamy nadzieje ze jeszcze po tym ogrodzie pani Marzena oprowadzi i pokaze ciekawostki latem.
2022.01.25
~ widzowie Mai
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Ale perełka, że też takie Mai udaje się znaleźć, i to w Polsce, nie trzeba jechać do Anglii. Czy Anglicy wiedzą że my tak samo mamy takie piękne ogrody?
2022.01.25
~ miłośniczka angielskich ogrodów
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Niezła ta kolekcja traw!!!! mało jeszcze wiemy o trawach i nie widać ich specjalnie w ogrodach, ale mamy je w takim mieście jak Warszawa, na trawnikach jak i pod biurami. Super sprawa. Tylko trudno je odróżnić od siebie, głównie wtedy jak nie kwitną.
2022.01.25
~ Stefan
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Gratuluję przepięknego ogrodu i pasji tworzenia, będę pierwsza, KTÓRA POJEDZIE NA DNI OTWARTE do pani Marzeny ogrodu. Zdrowia i wytrwałości w tej trudnej ogrodniczej pracy.
2022.01.25
~ Elżbieta
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Bardzo ładny ogród!Gratuluję! I takie odcinki chciałabym oglądać. Chciałabym zobaczyć ten ogród na żywo.Idę zerknąć na Pani stronę internetowa.
2022.01.25
~ Go ska
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Pozdrawiamy bardzo serdecznie całą redakcję programu w szczególności Maję Popieralską , którą od lat podziwiamy i oglądamy, Panią Anię Słomczyńską, która znalazła nas na fb,Zbyszka Pachulskiego, który świetnie czuwał nad redakcją tego programu i całą ekipę ( która nieźle przemarzła podczas zdjęć ). Mimo trudnej listopadowej aury udało się Państwu oddać klimat naszego Arboretum . Wizyta Państwa i wszystkie serdeczne słowa mają szczególne miejsce w naszych sercach. Pozdrawiamy i zapraszamy w porach kwitnienia łanów kolorowych bylin.
2022.01.25
~ Marzena i Jacek Bąkowscy Arboretum Trojanów
Re: Kolekcje traw, bylin i krzewów w przydomowym arboretum (odc. 471)
Dzisiejszy odcinek jest bardzo dobry ,dawno takiego nie było.Gratuluję pani Mai.Mam zapytanie co to za odmiana hortensji jest na 5-tym zdjęciu z 471 odc. Dziękuję.
2022.01.25
~ misio

Poprzedni odcinek

Naturalne stawy (odc. 470)

Naturalne stawy (odc. 470)

W tym tygodniu przyglądamy się naturalnym stawom. Robią się one coraz popularniejsze - i nie bez przyczyny, bo to doskonałe, przyjazne naturze rozwiązanie.

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg