Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Piękna naparstnica

dodano: 17.02.2012

Co warto wiedzieć o pięknej naparstnicy?

W wiktoriańskim ogródku pani Barbary (więcej o tym ogrodzie znajdziecie Państwo w artykule W WIKTORIAŃSKIM OGRODZIE)  rabaty są niezwykle piękne i bogate. Królują tu orliki i ogromna naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea), którą możemy spotkać dziko rosnącą w naszych lasach i na górskich bezwapiennych stokach.
 
Fioletowe, różowe lub białe kwiaty naparstnicy przypominają niewielkie naparstki, stąd jej nazwa.
 
Botanicy zaliczają naparstnicę do grupy neofitów – gatunków roślin obcego pochodzenia, nie należących do rodzimej flory, które od dawna u nas zadomowionych. Gatunek ten przybył do Polski z południowo-zachodniej Europy. Z powodu dużych walorów estetycznych, a także ze względu na rzadkość występowania w skali Polski, naparstnica purpurowa w przeszłości była objęta ochroną gatunkową.
 
Naparstnicę warto sadzić w ogrodzie – jest karmicielką dla będących pod ochroną wielu gatunków trzmieli, które swoimi długimi języczkami zagłębiają się we wnętrze jej kwiatów i pozyskują nektar i pyłek. Plamki i kropki wewnątrz kielicha to wyznaczone dla nich przez naturę miejsca do lądowania, widziane przez owady w ultrafiolecie.
 
Właśnie widzeniu owadów, szczególnie wrażliwych na ultrafiolet, należy zawdzięczać pospolitość koloru purpurowego wśród polnych kwiatów Europy.
 
Naparstnica należy do roślin dwuletnich. Wysiewa się ją z nasion w maju lub czerwcu, a jesienią wysadza na miejsce docelowe. Kwitnie w drugim roku. Preferuje glebę żyzną, próchniczną, o odczynie obojętnym lub kwaśnym. Dobrze rośnie w półcieniu. Przycięcie przekwitających kwiatostanów zmusza roślinę do ponownego kwitnienia.
 
Pani Barbara zestawiła ją z naszymi rodzimymi dzwonkami brzoskwiniolistnymi (Campanula persicifolia)o pięknych niebieskofioletowych kwiatach. Aby uzyskać zwartą rabatę, posadzono tu także krzew mahonii i starą odmianę róży o pełnych kwiatach.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Piękna naparstnica
Ja takze mam małe dzieci.Najmłodsza córka która ma 1,5 roczku zjada prymulki.Nie wiem jak to teraz bedzie.Mam nadzieje,ze ją upilnuje,bo mam sporo konwali,i innych trujących kwiatów.Dzieci rosą,a ona juz z roku na rok,bedzie mądrzejsza.Ją musze ją pilnować,bo 25 metrów od domu mam staw.Więc niebezpieczeństwo jest bardzo duze.
2022.01.22
~ ala33
Re: Piękna naparstnica
Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź.
2022.01.22
~ Wasyl
Re: Piękna naparstnica
Ja kiedy szukałam listy roślin, które by NIE były trujące i okazuje się, że trudno o takie - jak się za dużo zje, to prawie wszystko może zaszkodzić:)
2022.01.22
~ zuzz
Re: Piękna naparstnica
Przy okazji warto wiedzieć że bardzo trujące są też: złotokap, robinia akacjowa, cis berberys. Również bluszcz, barwinek pospolity, kopytnik, narecznica samcza. I kwaity jak tojad, datura, ostróżeczka polna, piwonia...
2022.01.22
~ eve
Re: Piękna naparstnica
Witam, naparstnica jest trująca jak wiele innych roslin ogrodowych, o czym nie wiemy. Podobnie trująco działa na przykład konwalia, ostróżka ogrodowa, ciemiernik. Co do naparstnicy zjedzenie jej liścia powoduje zapalenie jamy ustnej, wymioty, biegunkę, zaburzenia widzenia. W większej ilości zaburzenia rytmu serca. Ale liść trudno zjeść, bo jak podaje literatura jest gorzki. Do zatruć dochodzi u dorosłych z powodu pomyłki (napar zamiast dziewanny) czy stosowanego do sałatek ziela ogórecznika, lub przy przeróbce w przetwórni (przemysł zielarski) - wdychanie pyłu z suszu liści. Dzieci najczęściej trują się groźnymi czerwonymi owocami - konwalii, wawrzynka wilczełyko, trzmieliny, psianki słodkogórz, i na te rośliny trzeba rzeczywiście bardzo uważać ( ja zrywam ich owoce zanim dojrzeją, żeby nie kusiły dzieci). Pozdrawiam
2022.01.22
~ Anna Słomczyńska, producent programu
Re: Piękna naparstnica
Ale czy ktoś wie czy naparstnica jest naprawde groźna? Czy dla dzieci będzie groźne gdy wezmą liścia do ust czy musiały by się najeść kilkoma liściami? Czy może musiało by to być kilka kilogramów liści? Obiegowo się mówi o tym że jest trująca. Ale na ile? Chciałbym określić ryzyko.
2022.01.22
~ Wasyl
Re: Piękna naparstnica
Naparstnica jest trująca, ale ma duże liście, owłosione i nie zachęcające do zrywania przez dzieci. Dziecięca zabawa z nakładaniem jej kwiatów na palce, jak naparstki nie jest groźna. Dopiero zjedzenie tych liści byłoby niebezpieczne, ale to bardzo mało prawdopodobne. Naparstnica ma działanie nasercowe, od wieków była ziołem. Podobno Van Gogh malował żółte obrazy, bo medycy poili go naparami z naparstnicy, po których widział świat na żółto.
2022.01.22
~ mania
Re: Piękna naparstnica
Mam pytanie odnośnie toksyczności. Opisuje się iż naparstnica jest toksyczna ale w jakim stopniu? Czy szkodliwe jest np wzięcie do ust liścia? Czy potrzeba tego duzo więcej? Mam dzieci i nie wiem czy mogę sprowadzić ją do ogrodu...
2022.01.22
~ Wasyl

Poprzednia porada

Domki dla owadów

Domki dla owadów

Jak w prosty sposób pomagać owadom w znalezieniu miejsc lęgowych?

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg