Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród na tarasie (odc. 474)

dodano: 14.12.2013

W tym odcinku odwiedzamy duży taras, który z trzech stron okala mieszkanie. Jest tu plac zabaw dla dzieci i zakątek wypoczynkowy. Potem wybieramy budki dla ptaków – przyglądamy się jerzykom, zamieszkującym nasze miasta i jednocześnie skutecznie walczącymi z komarami. Prezentujemy też wieżę dla jerzyków, która stanęła w Warszawie.

Na początek przypominamy, gdzie i kiedy można oglądać program "Maja w ogrodzie":
 
Szczegółowe dni i godziny emisji na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że teraz można ogladać całe odcinki programu na naszej stronie!
 

ODCINEK 474:
Tym razem prezentujemy ogród, który obserwowaliśmy przez cały mijający sezon – od wiosny, aż po rozpoczęcie zimy. Zagospodarowanie tej przestrzeni wymagało starannego przemyślenia, bo całość mieści się na ostatnim piętrze w bloku, na dodatek taras jest dość wąski. Nasadzenia trzeba było zaprojektować tak, by rośliny wytrzymały bardzo zmienne warunki – i upał, i silny mroźny wiatr, a jednocześnie pomieściły się w donicach, bo nie było możliwości wysypania tu warstwy ziemi.
 
Naszą relację z tego miejsca zaczęliśmy jednak od jesiennego akcentu, przy palenisku na tarasie. Taki kominek składa się samodzielnie, bo jego konstrukcja jest bardzo prosta. Cztery kute ścianki tworzą stelaż, na który nakłada się – jak czapkę – palenisko. Tu układa się drewno. Pod paleniskiem mieści się półka na drewno. Całość okrywa się dużym kapeluszem z odpornej na temperaturę siatki. Chroni ona przez pożarem, który mogłyby rozniecić niesione wiatrem iskry.
 
Gdy ogień już się rozpalił, wróciła gospodyni, pani Monika, i wraz z nią oraz projektantką tarasu, Olga Piórkowską, usiadłyśmy przy szklaneczce rozgrzewającej herbatki malinowej, by porozmawiać o mijającym ogrodowym sezonie. Przepis na herbatkę można znaleźć tutaj: ZIMOWA HERBATKA MALINOWA Z POMARAŃCZAMI.
 
Taras liczy sobie ponad 120 metrów kwadratowych. Większość tarasów w blokach jest prostokątna, ale ten jest inny, bo z trzech stron okala mieszkanie. W efekcie i taras, i rośliny są dobrze widoczne przez wszystkie okna. Najdalej od wyjścia na taras, z dala od salonu znajduje się placyk zabaw dla dzieci. Wzdłuż południowo-wschodniej ściany budynku ustawiono szereg donic obsadzonych klonami pospolitymi kulistej odmiany ‘Globosa’. Przy samych oknach znajdują się niskie donice. Część wypoczynkowa przylega do jadalni i salonu. Osłonę zapewnia jedynie ażurowa pergola, oddzielająca część wypoczynkową ogrodu na tarasie, od jego pozostałej części. Posadzono przy niej pnącza, by z czasem zapewniły lekki cień.
 
Mieliśmy okazję przyjrzeć się sadzeniu pięknie uformowanego drzewka. To poprowadzona przy specjalnym stelażu grusza. Dla takiego drzewka znajdzie się miejsce nawet na najmniejszym balkonie! W sklepach ogrodniczych coraz częściej pojawiają się prowadzone w taki sposób drzewa – z owocowych najlepiej sprawdzają się właśnie grusze czy jabłonie.
 
Od razu zdecydowaliśmy się zabezpieczyć gruszę przed ryzykiem inwazji szkodników, które zniszczyły poprzednie drzewko – przędziorkami. Na nie jest naturalny sposób: dobroczynek Gruszowiec - maleńki, drapieżny roztocz. W sprzedaży dostępne są specjalne opaski filcowe, na których mieszkają roztocza. Taką opaskę zakłada się na drzewo wiosną, zazwyczaj w kwietniu, gdy temperatura otoczenia przekracza 10 stopni. 
 
Przy okazji obsadzania donicy, zwróciliśmy uwagę na konstrukcje tarasu. Nawierzchnię tworzy podest z desek kompozytowych, połączony ze żwirowanymi fragmentami. Taras był nierówny, ale dzięki regulowanym wspornikom podestu, posadowiono go ostatecznie na jednym poziomie.
 
Latem sadziliśmy poziomki i trawy – znalazły swoje miejsce w donicach wzdłuż okien. Taka kompozycja będzie długo dekoracyjna, bo poziomki zachowują zielone liście nawet przez zimę, a kwiatostany miskantów zasychając, stanowić będą falującą na wietrze ozdobę. Obcina się je dopiero wiosną, by zrobić miejsce nowym źdźbłom.
 
Latem mogliśmy też w pełni docenić urodę kompozycji roślin, stworzonej w kąciku wypoczynkowym. Teraz widać było, że wbudowana w donicę kanapa, jest z trzech stron otoczona zielenią, co tworzy bardzo klimatyczne miejsce do siedzenia. Warto przyjrzeć się budowie donicy. Ustawiono ja na twardym styropianie, który stanowi wierzchnia warstwę izolacji dachu. Następnie ułożono włókninę ochroną i wylano niewielki zbrojony fundament pod całością. Na nim wymurowano kształt donicy z lekkich bloczków gazobetonowych. Na gotową konstrukcję nałożono klej i siatkę podtynkową. Całość pokryto tynkiem silikonowym. W miejscu, gdzie znajduje się siedzisko, przymocowano legary, a do nich przykręcono deski. Plecy kanapy są nachylone, aby całość była wygodniejsza. Na lato gospodarze układają tu jasne poduchy pokryte wodoodporną tkaniną z zawartością teflonu. 
 
Przez kilka sezonów w donicy posadzono m.in. krzewy tawuły japońskiej, pod nimi kwitnącą wiosną sasankę, czosnek ozdobny, szałwię, a także różę i hortensję bukietową. Taki dobór gatunków sprawia, że kwiaty pojawiają się na rabacie właściwie cały sezon. Nad nimi zaś góruje klon palmowy.
 
Na początek grudnia przypadła nasza ostatnia wizyta na tarasie. Wtedy pogoda była już niesympatyczna – prószył śnieg i wiał bardzo silny wiatr. Przed zimą trzeba się jednak było zatroszczyć o rośliny. Tu krzewom funduje się ciepłe okrycia z bardzo grubej agrowłókniny. Opatulane są też same donice. Do tego celu dobrze sprawdza się słoma, a estetyczne chochoły powstają z gotowych słomianych mat. Można je kupić w centrach ogrodniczych i są one dostępne w różnych wysokościach. Mata o wielkości 175 na 200 cm kosztuje około 20 złotych.
 
Jednak nim przyszła zima, pani Monika pomyślała o przyciągnięciu do ogrodu na tarasie ptaków. Dlatego zaprosiliśmy na taras Przemka Miączyńskiego (www.budkilegowe.pl), specjalistę od budek lęgowych, który namówił panią Monikę na budki przeznaczone dla jerzyków. Dlaczego akurat jerzyków? Bo te ptaki lubią gnieździć się wysoko – zazwyczaj na poddaszach, strychach bloków, nigdy nie zakładają gniazd na drzewach. A co więcej – to prawdziwa broń na komary i szkodniki roślin! Jeden jerzyk potrafi złowić aż 20 tysięcy owadów dziennie! Żywi się komarami, ale też mszycami i meszkami. To najlepszy sprzymierzeniec w walce z dokuczliwymi owadami. Trzeba tylko znaleźć odpowiednie miejsce na budkę lęgową.
 
Co ważne dla mieszkańców bloków w budkach tylko odbywają się lęgi. Jerzyki nie brudzą elewacji ani otoczenia, gdyż ich odchody są praktycznie niedostrzegalne, rozpylają się w powietrzu.
 
Okazuje się, że na pomysł walki z owadami przy wsparciu ptaków, wpadli tez mieszkańcy warszawskiej Białołęki. Radny Marcin Korowaj pomógł w jego realizacji: przy wsparciu Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków powstał projekt wieży, w której miały zamieszkać ptaki. Budowla, która powstała na początku roku, na razie jest jedyną tego rodzaju w Polsce. Ornitolodzy liczą na to, że w ciągu 2 do 5 lat wieża zostanie w pełni zasiedlona.
 
Pomysł wydaje się doskonałym rozwiązaniem, bo polega jedynie na tworzeniu przyjaznego osiedla dla ptaków. W miastach takich miejsc jest coraz mniej, bo ocieplając, remontując budynki i stawiając coraz szczelniejsze domy, utrudniamy jerzykom założenie gniazd. A powinniśmy o nie dbać, bo są pod ochroną!
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Dobrý deň..strašne som si zamilovala túto reláciu,skvelé nápady a prekrásne inšpirácie...máme tiež terasu a plánujem vysadiť do donic kwiaty ako ma pani vo videu..tawula,salvia,miskant,žurafka.,berberis - ten bol zas v inom filme :D ...,hortenzia bukietowa i klon..taraz bude na vychode,juh a vecer západ...snad aj ja vypestujem krásne kvety a v zime mi nič nepomrzne...donicka bude s drewna ...a vyslane steropianem...odtok vody a drenaz...mozem toeto vsetky rastliny vysadit do kyslej pody? ďakujem za krásny program a prepáčte za chyby v pravopisu..som so Slovacji a po PL neviem písať...Pekný deň
2021.09.27
~ Ewa
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Witam, donice są zbyt małe, a ich kształt nie sprzyja stabilności drzew. Lepiej sprawdziły by się donice niskie o większej kubaturze. Jeśli donica jest zbyt mała, drzewa będą żyły krócej, i będzie je trzeba częściej podlewać. Zawsze należy drzewa przywiązać do stabilnych elementów, takich jak barierki, bo przy silnym wietrze poprzewracają się. Takie duże donice możemy stosować na stropodachu, a jeśli chcemy postawić je na wystającym z elewacji balkonie, lub tarasie należy skonsultować ich wagę z architektem, lub po prostu przeliczyć maksymalne obciążenie na m2.
2021.09.27
~ Wojciech
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Zastanawia mnie jaka jest najlepsza wielkość donicy dla klonów? Te kuliste wydają się być posadzone w dość małych donicach, czy będzie im w nich dobrze? Ta ogromna donica betonowa, wydaje się być bardzo ciężka. Zastanawiam się nad klonami właśnie na moim tarasie, też na ostatnim piętrze w bloku i myślę w jakich donicach je posadzić. Powierzchni mam dużo martwi mnie tylko ciężar takiej donicy i wytrzymałość stropu pod nimi. Będę wdzięczna za radę w tej kwestii.
2021.09.27
~ Versona
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Polskie prawo pozwala na palenie papierosów i grillowanie na własnym balkonie.Teren naszego balkonu to integralna część naszego mieszkania i według polskiego prawa możemy na nim urządzić grilla. Jednak nie należy zakłócać prawa do odpoczynku sąsiadów i starać się nie dymić im nadmiernie. Mówiąc obrazowo, nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność sąsiada. prosimy obejrzeć tę wypowiedź policji: http://tvnmeteo.tvn24.pl/informacje-pogoda/ciekawostki,49/czy-mozna-rozpalac-grilla-na-balkonie,87733,1,0.html
2021.09.27
~ redakcja
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Czy napewno można robić takie palenisko na tarasie? Z tego co wiem zwykły grill jest zabroniony na balkonie.
2021.09.27
~ basia
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Witam, to bezpieczne palenisko- ognisko jest polskiej produkcji - firmy AdHorti.
2021.09.27
~ redakcja
Re: Ogród na tarasie (odc. 474)
Mam pytanie o palenisko na tym tarasie, gdzie je można kupić? Planuję podobne do swojego ogrodu.
2021.09.27
~ Stefan B.

Poprzedni odcinek

Kwiatowe gotowanie w ogrodzie na zboczu góry (odc. 473)

Kwiatowe gotowanie w ogrodzie na zboczu góry (odc. 473)

Zaglądamy do ogrodu położonego na skłonie góry w Beskidzie Wyspowym. Jest tu ciekawa kolekcja drzew i krzewów. W pięknym otoczeniu prezentujemy niezwykłe...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg