Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród wśród sosen (odc. 294)

dodano: 31.10.2010

W tym tygodniu zapraszamy Państwa do leśnego ogrodu, w którym królują stare sosny. Dom i ogród stanowią tu duet doskonały, są niezwykle starannie skomponowaną całością.

Ogród wśród sosen (odc. 294)
ODCINEK 294:
 
Ogromną wartością tej działki są stare sosny, które jak filary zabudowały przestrzeń wokół domu. Do nich dostosowali się projektanci tego ogrodu, wymagającego specjalnego doboru gatunków i szczególnej pielęgnacji trawnika. To wielopoziomowy układ, w którym zaprojektowano runo z roślin okrywowych i podszyt z ciekawych krzewów. Projektanci zaproponowali coś nowego, by nie powtarzać roślin pojawiających się w bardzo wielu innych ogrodach. 
 
Przed domem, od wschodniej strony, usypano górkę, która optycznie oddziela posesję od osiedlowej drogi dojazdowej. Wypoczynkowa część ogrodu, z tarasem, strumieniem i rozległym trawnikiem znajduje się za domem.
 
Właścicielka, pani Monika podkreśla, że w ciągu roku w ogrodzie stale się coś zmienia i zaskakuje, a latem jest mnóstwo motyli – dzięki posadzonym tu guzikowcom. Od strony trawnika, wychodzi się z domu na drewniany taras. Na podporach pergoli pnie się rzadko spotykane pnącze - winnik o pomarańczowych owocach, przebarwiający się jesienią na złoty kolor.
 
Pod ściętym drzewem ułożono głazy, na których chętnie bawią się dzieci. Atrakcją ogrodu jest też rzeczka oraz niezwykle spokojna, porośnięta trawą górka. To punkt, który przyciąga od razu uwagę gości. Latem ustawia się tu wodną zjeżdżalnię, a zimą służy jako mały tor saneczkowy.
 
Dorośli chętnie spacerują malowniczymi leśnymi ścieżkami, które poprowadzono pośród roślin. Projektantowi bardzo zależało na tym, by ścieżka dobrze splotła się z mchami i  wrzosami i stworzyła organiczną całość. Wykonano ją z łupka, który trochę przypomina stare drewno.
 
W nowoczesnym ogrodzie nie projektuje się wielkiej feerii barw, dlatego nawet wrzosy wybrano w odmianie srebrnej. Ich wykorzystanie podpowiedziała projektantom sama natura i panujące w tym miejscu warunki. Wrzosy doskonale sprawdzają się w leśnym, kwaśnym podłożu. Projektant wzbogacił wrzosową kompozycję o paprocie, aby stworzyć wrażenie bardziej naturalnego lasu. Delikatnym kolorowym akcentem są tu czerwone, niejadalne owoce zimozielonej krzewinki golterii.
 
Mimo dużego doświadczenia, firmy projektujące zieleń muszą niekiedy korygować swoje pomysły, bo przyroda nieraz zaskakuje. Na przykład posadzona na górce przy domu acena, zakryła całą jej powierzchnię już w ciągu 2 sezonów. Kiedy jej korzenie przerosły podłoże, można było usunąć rollborder chroniący górkę przed osuwaniem ziemi. Dzięki temu rabata zyskała na naturalności.
 
Gospodarze z zaskoczeniem obserwowali, jak z czasem zmieniał się ich ogród. Jasne głazy, początkowo mocno odcinające się od zieleni, porośnięte roślinnością zmieniły swój charakter i przestały dominować, wtopiły się w otoczenie. Warto było zaufać projektantom, którzy tworząc ogród wzięli też pod uwagę na przykład efekty podświetlania liści i kwiatów, czy cienie, jakie dają drzewa i rośliny. Pamiętali też o tworzeniu całych masywów jednego gatunku, aby ogród nabrał nowoczesnego charakteru.
 
Ciekawostką tego ogrodu jest też fakt, że pomiędzy sąsiadującymi posesjami nie ma ogrodzenia. 6 rodzin stworzyło tu wspólną przestrzeń, aby mieć poczucie, że mieszkają w lesie. Taki układ to też atrakcja dla dzieci – mają jeszcze więcej miejsca do zabawy.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

W ogrodzie szkółkarza (odc. 293)

W ogrodzie szkółkarza (odc. 293)

Na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci w Polsce powstało wiele znakomitych ogrodniczych potęg. W tym odcinku Maja zapraszała do ogrodu i gospodarstwa...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg