Borecznik sosnowiec
dodano: 09.03.2012
Jak walczyć ze szkodnikiem?
Borecznik sosnowiec
Nawet w najlepiej pielęgnowanym ogrodzie pojawiają się problemy, z którymi nie zawsze umiemy sobie poradzić. Tak było też i państwa Sarnowskich.
 
Choć nieprzyjemnych niespodzianek nie ma tu dużo, ale np. rosnącą koło tarasu sosnę opanowały larwy borecznika sosnowca (Diprion pini) - owada, który w zeszłym roku, na niespotykaną skalę, zaatakował bory sosnowe w okolicach Torunia i Bydgoszczy.
 
W maju i czerwcu larwy te zgryzają starsze igły, na szczęście pozostawiając nienaruszone pąki i młode przyrosty, co umożliwia roślinie regenerację. Po zakończeniu żeru, schodzą na glebę, gdzie zimują.
Wiosną wylatują z nich dorosłe owady, które na składają igłach mnóstwo jaj.
 
Leśnicy podjęli walkę chemiczną z borecznikiem i z powietrza opryskali lasy, bo miliony larw mogły doprowadzić do obumarcia sosen.
 
W przydomowym ogrodzie walka z larwami polega na oprysku preparatem o działaniu kontaktowym, na przykład Fastac lub Decis. Z małego drzewa można tez zbierać larwy ręcznie. Pani Joanna przy okazji zdradziła, że zauważyła problem, gdy do sosny zaczęło przylatywać dużo więcej wróbli, niż zazwyczaj. A są one doskonałym obrońcą w walce z owadem.