Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)

dodano: 18.01.2014

W tym tygodniu zapraszamy do odwiedzenia ogrodu, w którym wszyscy żyją w pełnej symbiozie – zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz mikroorganizmy.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem programu dostępne będzie dzień po premierze programu.
 

ODCINEK 479:
Tym razem odwiedzamy Bobrowniki i ogród niemal idealny – może nie pod względem formy i aranżacji przestrzeni, co jest sprawą gustu, ale w którym nastąpiła pełna harmonia pomiędzy ludźmi i środowiskiem. A wszystko to dzięki stosowaniu w codziennym życiu preparatów zawierających pożyteczne bakterie i inne mikroorganizmy. Jeśli na tej zasadzie będą działać ogrody przyszłości, przywrócimy zdrowe środowisko – glebę, rośliny, zwierzęta i ludzi.
 
A jest to bardzo proste i dla każdego osiągalne. Państwo Izabela i Jarosław Jaglarzowie nigdy nie używali w ogrodzie żadnych środków chemicznych. Od 10 lat całe gospodarstwo zawdzięcza zdrowie opryskom pozytywnymi mikroorganizmami, czyli od czasu, kiedy preparaty zwane EMami lub ProBioEmami pojawiły się na polskim rynku (można je kupić na stronie naszych gospodarzy: www.vilamalia.com). Te organizmy występują naturalnie na całej kuli ziemskiej, w żyznych glebach – to właśnie z nich zostały one wyizolowane.
 
Gospodarstwo jest duże. Dwuhektarowy teren zaczyna się ozdobną częścią otaczającą dom, wraz z altaną i stajnią dla koni. Dalej rozciąga się spory staw z wyspą, a za nim dzikie kwitnące łąki,  sad z jabłoniami i brzoskwiniami, na końcu - pastwiska. Po ogrodzie spaceruje się wyciętymi w łące zielonymi ścieżkami.
 
Właściciele podkreślają, że najwięcej do powiedzenia ma sama natura, trzeba ją obserwować i można żyć w harmonii z otoczeniem, nie ingerować w nie. A natura narzuciła tu warunki, które trzeba było zaakceptować – teren położony jest nisko i często jest zalewany. Dlatego są tu stawy, gdzie może zbierać się nadmiar wody. Do takich warunków powinno się dobrać rośliny znoszące wysoki poziom wody gruntowej i okresowe zalewanie. Nad wodą doskonale radzą sobie różne gatunki wierzb. Sama zasiała się tu olsza czarna, która pozytywnie wpływa na jakość wody w stawie. Zrzucając swoje szyszeczki, zakwasza środowisko wodne, a garbniki w nich zawarte hamują rozwój glonów. Drugim gatunkiem do wilgotnych ogrodów jest cypryśnik błotny o pięknej korze i opadających igłach. Jego cechą charakterystyczną są pneumatofory, czyli korzenie błotne.  
                                                                                                           
Kiedy byliśmy w Bobrownikach w maju, trafiliśmy na czas oprysków pożytecznymi mikroorganizmami. Michał, syn państwa Jaglarzy - etnolog i ogrodnik, ma duży staż pracy z ekologicznymi preparatami. Do 10-litrowego opryskiwacza wlewa ćwierć litra melasy i pół litra efektywnych mikroorganizmów. Oprysk wykonuje się przy pochmurnym niebie, bo słońce i promienie ultrafioletowe są zabójcze dla mikroorganizmów.
 
Cały sad opryskiwany jest minimum 5 razy w ciągu sezonu.  Drzewa opryskuje się w momentach najbardziej dla ich rozwoju stresujących. Właśnie wtedy powinno się je wspierać. Są to: czas zielonego pąka, różowego pąka, potem w trakcie zawiązywania się zawiązków, później przed zbiorem owoców. Konieczny jest też oprysk jesienny, higienizujący. Opryskiwane są wtedy drzewa i opadłe liście.
 
Najbardziej interesowała nas skuteczność ochrony brzoskwini, która porażana jest przez trudną do zwalczenia chorobę grzybową – kędzierzawość liści. Kiedy przyjechaliśmy tu po raz drugi, w sierpniu, od razu ruszyliśmy do sadu - właśnie był czas owocowania brzoskwini. Okazało się, że na liściach nie ma śladu kędzierzawości! Tu ważne są opryski w stanie bezlistnym, a potem – w październiku.
 
Na czym polega działanie mikroorganizmów? Chodzi głównie o tworzenie się środowiska niekorzystnego dla patogenów i jednocześnie wzmacnianie rośliny. Mikroorganizmy wykazują jeszcze jedną cudowną właściwość – gdy owoce ulegną zniszczeniu po gradobiciu i zostaną szybko opryskane, pięknie się goją, nie ma śladów uszkodzeń!  No i są zdrowe nawet bezpośrednio po oprysku  można je jeść prosto z drzewa.
 
Państwo Jaglarzowie przestrzegają również innych zasad dotyczących ogrodów ekologicznych. Bardzo dbają o bioróżnorodność, nie koszą łąk, zostawiają chwasty. Ogród od samego wejścia robi wrażenie naturalnego. Na przykład żwirowa rabata między domem a altaną zarosła malowniczo dzikim bluszczykiem kurdybankiem. Jest to tak ładna bylina, do tego zioło, że pozwolono jej się rozrastać. Bluszczyk kwitnie w maju, ale jego płożące pędy są ozdobne prawie przez cały rok, nawet podczas lekkiej zimy mają zielone liście. Przy ścieżce pomiędzy kępami funkii zadomowiła się jasnota biała, dzika roślina, której liście przypominają pokrzywę. Na kolejnej rabacie z łanem wysokich rudbekii zauważyliśmy, pokładające się pędy żółto kwitnącej komonicy zwyczajnej, której kwiaty oblegały trzmiele.
 
W gospodarstwie mieszka sporo zwierząt i to one narzucają częściowo styl ogrodu. W dzień psy swobodnie biegają po gospodarstwie i mogłyby niszczyć regularne rabaty, a tak wystarczyło ogrodzić warzywnik i reszta roślin jest bezpieczna. Ale nie zawsze było tu tak pięknie. Kiedyś teren był zanieczyszczony metalami ciężkimi i państwo Jaglarzowie wręcz bali się uprawiać warzywa. Po zastosowaniu preparatów z mikroorganizmami bardzo poprawiła się jakość gleby, ponieważ mają one zdolność rozkładania resztek środków chemicznych, skażeń radioaktywnych, a także metali ciężkich.
 
Kolejny pomysł na szybkie polepszenie gleby, dostępny jest dla każdego. To specjalne wiadro kompostowe, które można zastąpić też szczelnym pojemnikiem lub nawet workiem z folii. Ważne, że odpadki są zaprawiane płynem z pożytecznymi mikroorganizmami lub zaszczepionymi nimi otrębami, zwanymi bokashi. Dzięki szczepionce z mikroorganizmów, w zebranych resztkach zachodzą inne procesy niż w kompostowniku. W wiadrze kompostowym następuje fermentacja masy organicznej, podobna do kiszenia warzyw. Na dnie wiadra zbiera się gęsty płyn – to mocny nawóz, który stosuje się doglebowo. Resztę materiału stałego zakopuje się potem w ziemi, gdzie następuje bardzo szybki jego rozkład.
 
W ramach propagowania ciekawych drzew na podmokłe gleby postanowiliśmy obdarować państwa Jaglarzy nowymi odmianami topoli, między innymi ‘Serotina Aurea’ o cytrynowożółtych liściach. Znaleźliśmy też topolę amerykańską ‘Purple Tower’ o wspaniałym  kolorze liści.
 
Kolejnym prezentem, który przywieźliśmy ze sobą, był rosyjski kultywator Kret (można go znaleźć tutaj: http://udivit.ru/catalog/house-and-dacha/magic-instruments/Ryhlitel-Krot.html). To niespotykane u nas narzędzie z ramą i ruchomymi widłami, do usuwania kłączy perzu i innych korzeni. Sprawdziło się doskonale. Trzeba jednak pamiętać, że podczas zbyt głębokiego przekopywania, zabijamy mikroorganizmy, zamieniając odpowiednie dla nich stosunki powietrzne.
 
Staw to wręcz nieodzowny element w ekologicznym ogrodzie. Początkowo było to bagniste oczko wodne, ale po pogłębieniu stało się sporym stawem. Spływa do niego woda opadowa z pól uprawnych i terenu gospodarstwa. Rosną w nim kępy lilii wodnych, a przy brzegu liczne rośliny szuwarowe i bagienne.  Problemem może być tylko nadmiar rogatka – wybierany jest ręcznie. Uciążliwe bywają też glony, które rozwijają się z powodu nadmiaru materii organicznej, pochodzącej z odchodów ryb i ptactwa wodnego.
 
Pani Iza pokazała nam, jak można oczyścić wodę w stawie bez jej spuszczania i usuwania mułu. Szczegółowe wskazówki można znaleźć tutaj: OCZYSZCZAMY STAW Z WYKORZYSTANIEM EM-ów.
 
Ciekawostką jest fakt, że możemy wykorzystać mikroorganizmy do sprzątania w domu! Jak to działa? Na zasadzie kwasów organicznych, produkowanych przez mikoorganizmy – kwasy dobrze czyszczą tłuste powierzchnie.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Tez chciałabym wykorzystać takie środki z mikroorganizmami do sprzątania w domu jak je zrobić? a te które pani pila?
2021.10.24
~ Jola
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Jest już polski producent spulchniacza : www.aries24.pl
2021.10.24
~ siwy
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Do lepienia kul wykorzystano preparaty Bokashi Probiotics (mikroorganizmy z otrębami), EmFarma - preparat z mikroorganizmami oraz melasę
2021.10.24
~ redakcja
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Jaki preparat z mikroorganizmami został dokładnie użyty do przygotowania kul bokashi do oczyszczania stawu?
2021.10.24
~ anetka
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
http://allegro.pl/reczny-eko-kultywator-kret-i4011433298.html
2021.10.24
~ Ogrodnik
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Witam. W sprawie nabycia kultywatora kret proszę o kontakt na meila: filmet@onet.pl Pozdrawiam Sławomir Łuszczyński
2021.10.24
~ SŁ
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
ten staw jest naturalny, tzn powstał z pogłębienia bajorka, które tutaj zastaliśmy. Ma powierzchnię 20x 40m, głebokość 1-2m. Dziękuję wszystkim za miłe słowa, telefony, cieszę się bardzo, że nasz naturalny ogród tak wielu osobom przypadł do gustu. Pozdrawiam, Iza Jaglarz
2021.10.24
~ Iza
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Jakiej wielkości jest ten piękny staw? Czy jest to staw naturalny czy też dno ma wyłożone folią? pozdrawiam
2021.10.24
~ Tomek
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Witam,jeśli chodzi o bokashi, sprawdziłam, viliamalia nie ma na razie, udało mi sie kupić na sklepprobio.pl pozdrawiam,
2021.10.24
~ wiktoria
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Maju , genialny odcinek. Pozdrowienia dla Państwa Jaglarzy, zazdroszczę im tego dwu hektarowego szczęścia. Oczywiście na mojej maleńkiej działeczce zastosuję wszystkie z porad, może moje wiśnie dłużej będą cieszyć się liśćmi. Byle do wiosny. Dziękuję!!!
2021.10.24
~ Magda z Łodzi
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Bokashi znajdzie pani na stronie internetowej (tam jest sklep internetowy) pani Izabeli i pana Jarosława. Adres podaliśmy też w artykule dotyczącym ogrodu: www.vilamalia.com
2021.10.24
Redakcja
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
jesteśmy z mężem bardzo zainteresowani ochroną drzew i roślin zniszconych chemią! na niektórych drzewach porosły chuby! pozdrawiam i pytam gdzie mogę dostac środek naturalny Bokashi?!
2021.10.24
~ anna
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Informacja o tym, gdzie kupić ręczny kultywator, podana jest w opisie odcinka (podaliśmy bezpośredni link).
2021.10.24
Redakcja
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Gratuluję niesamow icie interesującegoi pożytecznego programu.Mam prośbę o podanie mi informacji,gdzie można kupić pokazany w odcinku 479 przyrząd do powierzchniowego spulchniania gleby, ponieważ nigdzie nie mogę znależć takiej informacji.Będę bardzo wdzięczny.
2021.10.24
~ Józef
Lubelskie
Zainteresowanych z Lubelszczyzny zapraszam na stronę www.mikrobiotyk.pl
2021.10.24
~ mikrobiotyk.pl
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Bardzo interesujący odcinek. Tym bardzie,j że poruszony został problem ogrodów warzywnych i sadów w miejscach nazwijmy to niezbyt ekologicznych, bo Śląsk jak wszyscy wiemy nie należy do miejsc szczególnie bezpiecznych pod tym względem. W programach często poruszana jest kwestia użyźniania ziemi, ochrony roślin i ich, nawożenia, teraz dowiedziałam się także jak można ja oczyścić glebę z niebezpiecznych związków. Może warto byłoby poruszyć jeszcze jeden problem - jakie warzywa i owoce można w miarę bezpiecznie dla człowieka uprawiać w miastach lub miejscach gdzie powietrze i ziemia są zanieczyszczone. A może Ktoś z forumowiczów zna odpowiedź na to pytanie?
2021.10.24
~ Dida
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Ze wszystkimi pytaniami o mikroorganizmy stosowanymi przez Państwa Jaglarzy zapraszamy na http://www.probiotics.pl :)
2021.10.24
~ Dominik
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Po zbiorach wysiewali gorczycę;]
2021.10.24
~ Kasia
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Po zbiorach wysiewali gorczycę;]
2021.10.24
~ Kasia
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
Ciekawe chciałabym wykorzystać takie środki z mikroorganizmami do sprzątania w domu jak je zrobić?
2021.10.24
~ kasia
Re: Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)
w odcinku była krótka wzmianka o sposobie na zarazę w przypadku pomidorów - właściciele siali coś - i niestety nie pamiętam co to było - może ktoś mi przypomni
2021.10.24
~ ilona

Poprzedni odcinek

Ogród Karla Foerstera w Poczdamie (odc. 478)

Ogród Karla Foerstera w Poczdamie (odc. 478)

W tym tygodniu odwiedzamy przepiękny ogród, który znajduje się na naszą zachodnią granicą, koło Poczdamu. To ogród projektanta, wizjonera i ogrodnika: Karla...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg