Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)

dodano: 25.01.2014

Tym razem odwiedzamy ogród, który wygląda, jak położony w górach, chociaż wcale tak nie jest. Gospodarze włożyli tu mnóstwo pracy, ale efekty są imponujące. Powstało piękne miejsce z niezwykle ciekawymi roślinami, także egzotycznymi – a jednak wszystkie dobrze się tu czują. Dzięki kamiennym ramom, w ogrodzie panuje bardzo korzystny mikroklimat.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem programu dostępne będzie dzień po premierze programu.
 

ODCINEK 480:
Właściciel ogrodu, pan Emil, lubi otaczać się ciekawostkami i egzotycznymi okazami roślin. Nasz spacer po posesji zaczęliśmy od pięknego wrzosowiska położonego od wschodniej strony domu. Kompozycje z wrzosów i wrzośców, przeplatają się tu z łanami ozdobnych traw i drobnymi iglakami.
 
Na fragmencie ze żwirową nawierzchnią rośnie w gruncie palma zwana szorstkowcem Fortunego. Na zimę właściciel staranie okrywa ją igliwiem i otula włókniną. Dzięki tego typu zabiegom oraz niezwykłemu, sprzyjającemu mikroklimatowi, palma świetnie daje sobie tutaj radę i już kolejny rok wypuszcza nowe przyrosty.
 
Pani Irena, żona gospodarza, zaprosiła nas do eleganckiego pawilonu w głębi ogrodu zwanego letnią kuchnią. Z takiego miejsca wygodniej jest skorzystać, niż z domowej kuchni, gdy chce się zorganizować ogrodowe przyjęcie.
 
Cała działka ma kształt litery L, a na osi północ-południe posadowiony jest dom z garażem. Od strony ulicy znajduje się podjazd z kamienia i prosty w formie przedogródek. Wąska ścieżka prowadzi do części z wrzosowiskiem i żwirowym dziedzińcem. Idąc dalej wzdłuż budynku dochodzimy do niewielkiego tarasu i oczka wodnego z kaskadą. Centralną część ogrodu zajmuje trawnik, który przylega do letniej kuchni i znajdującej się nad nią tajemniczej samotni.
 
Z tego magicznego zakątka rozciąga się widok na ogród i wgląd na całą okolicę. Jednocześnie widać położony poniżej dach nad tarasem letniej kuchni. Ma on ciekawą konstrukcję. Szeroka, kilkumetrowej szerokości tkanina zwija się na centralnie umieszczonej belce. Mechanizm ten został zapożyczony z układów składających żagle na masztach. Żeglarskie płótno zostało także wykorzystane do wykonania przysłony, dzięki czemu jest ona odporna na warunki atmosferyczne. Całość rozpięto na czterech masztach, gdzie zamocowany jest system bloczków i lin, które naprężają całą konstrukcję. Aby daszek nie został uszkodzony przez wiatr, zamontowany jest tu specjalny czujnik, który przy silnych podmuchach daje sygnał do jego złożenia.
 
W ogrodzie nie brakuje też innych dekoracji – to prace profesora krakowskiej ASP – Bronisława Chromego, który wsławił się przede wszystkim postacią smoka stojącego pod Wawelem.
 
W ogrodzie pana Emila znajduje się wiele dużych okazów drzew. Chociaż ogród ma dopiero cztery lata, niektóre jego zakątki wyglądają na znacznie starsze. Jednym z takich najcenniejszych okazów jest np. choina kanadyjska, która ma już 40 lat!
 
Gospodarza sam jeździ i poszukuje ciekawych okazów. Pojechaliśmy z nim do szkółki pana Piotra Cholewy w Radzionkowie (www.drzewaformowane.pl), skąd pochodzi wiele drzew w ogrodzie. Pan Piotr zaproponował panu Emilowi drzewa wystrzyżone na kształt masywnych prostopadłościanów wykonanych z buka lub grabu. Przy okazji pokazał różnicę, pomiędzy naturalną formą grabu, a tą zwartą, strzyżoną. Widać, jak dużo pracy trzeba włożyć w formowanie roślin!
 
Pan Emil wybrał 6 potężnych grabów. Takie rośliny przygotowywane są w szkółkach przez kilkanaście lat. Są wielokrotnie przesadzane, aby uzyskać zwartą bryłę korzeniową, co ułatwia ich przyjęcie, oraz odpowiednio strzyżone. Przy zakupie pan Piotr daje też swoje zalecenia dotyczące pielęgnacji drzew. Koniecznie trzeba je strzyc 3-4 razy w ciągu sezonu, a pierwsze cięcie należy wykonać zaraz po ostatnim przymrozku wiosną. W przeciwnym razie roślina silnie rozłoży swoje gałęzie na boki i powrót do pierwotnej formy będzie bardzo trudny do uzyskania.
 
Drzewa zajechały na posesję pana Emila w końcu października. Już wcześniej były przygotowane odpowiednie doły, w które włożono rury drenarskie. Każde z drzew ważyło ponad 700 kg, dlatego zdecydowano się wynająć dźwig, który przenosił każdy egzemplarz na pasach. Bryły korzeniowe grabów zabezpieczone były jutą i metalową siatką. Materiałów tych nie usuwa się w trakcie sadzenia, gdyż z czasem po prostu się rozłożą. Ponieważ te drzewa osłaniał od wiatru elewacja dom, zdecydowano się nie wykonywać dodatkowych mocowań.

Ogród w jesiennej odsłonie także jest piękny. Niezwykłe wrażenie robiły łany wrzosów i ozdobnych traw. W dalszej części ogrodu, na tle skał, wyróżniał się purpurą liści klon palmowy. W oczku wodnym ozdobą były owocostany pałki wodnej a w sąsiedztwie kuchni ogrodowej jasnym różem, na tle zimozielonych kompozycji, połyskiwała trzmielina oskrzydlona. Pięknie przebarwiały się też liście hortensji dębolistnej, zachowały jeszcze urodę liście klonu jesionolistnego odmiany Flamingo. 
 
Kiedy już rośliny przeżyły pierwszy, najtrudniejszy okres, można było przygotować podłoże przeznaczone do zasypania brył korzeniowych od góry. Powinna być to żyzna mieszanka utrzymująca wilgoć i zasilona nawozami wolnodziałającymi. Pan Piotr, oprócz pracy przy grabach, postanowił sprawdzić jak dają sobie radę inne drzewa kupione w jego szkółce. Przy tarasie posadzono w zeszłym roku dęby kolumnowe odmiany ‘ Fastigiata’, dalej rośnie też jodła Veitcha odmiany 'Pendula'.
 
Szkółkarz zalecił też, aby wszystkie rośliny na skarpach były przycinane kilka razy do roku. W dobrym podłożu i odpowiednim mikroklimacie rosną bardzo szybko. Jeżeli nie będzie się systematycznie ich ograniczać, nadmiernie wyrosną, a później przy radykalnym cięciu mogą stracić swój pokrój.

Przy okazji pan Emil postanowił pochwalić się swoim niezwykłym nabytkiem – to sosna jednoigielna. To roślina bardzo wrażliwa na mróz, ale panu Emilowi udaje się ją przechować przez zimę w ogrodzie. Ma zaciszne miejsce i dobre okrycie.
 
W wiosennej odsłonie ogrodu odkryliśmy jeszcze kilka ciekawostek, np. goryczkę bezłodygową. Jej kwiaty mają charakterystyczne oliwkowozielone plamki wewnątrz korony. Gatunek ten rośnie w Polsce w wyższych partiach gór i jest pod ochroną, ale w szkółkach są produkowane odmiany ozdobne, dostępne potem w centrach ogrodniczych. Nieco wyżej, pośród skał swoje miejsc znalazła grupa floksów szydlastych o pięknych różowych kwiatach. Sąsiadują one z sosną formowaną w kształcie bonsai. Co roku skraca się jej młode przyrosty, aby tworzyły zawieszone na gałęziach zielone chmurki. 
 
Na wniesieniach dobrze radzą sobie różaneczniki. W ogrodzie tworzyły one prawdziwą feerię barw - od bieli po różne odcienie różu i fioletu, a ich kwiaty przyciągały roje owadów. Między kamieniami posadzona jest zimozielona paronychia Kapela. To zadarniająca krzewinka, która dobrze sobie radzi w słonecznych miejscach.

Szkielet ogrodu – czyli układ kamiennych rabat, nasadzenia drzew i dużych krzewów wykonała firma ogrodnicza. Za to dosadzaniem bylin i uzupełnianiem kompozycji pan Emil zajmuje się osobiście. Ma też swoją pasję – własnoręcznie wyhodowane z nasion pomidory. Najpierw oczekują w niewielkiej zimnej oranżerii na moment, kiedy skończą się ostatnie przymrozki. Potem trafią na specjalne rabaty pomysłu pana Emila. Zanim to nastąpi, miejsca te wypełniają przedplony – sałata, rzodkiewka i cebula.
 
Warzywa zresztą można znaleźć w kilku miejscach w ogrodzie, bo po prostu brakuje tu miejsca. Warzywniki są jednak eleganckie, a część roślin – znajduje się w specjalnych tunelach. Pomidorki schowane są w konstrukcji zrobionej własnoręcznie z… rurek instalacyjnych, pokrytych folią.  
 
Te niewielkie warzywniki zbudowane są na zasadzie podwyższonej, naturalnie podgrzewanej rabaty. Na początku pan Emil wykopał okrągły dół o głębokości około 50 cm i na jego dnie rozesłał drobne gałęzie. Położył też fragment rury drenarskiej, która doprowadza powietrze do spodu rabaty. Następnie nasypał około 30 cm świeżego, nierozłożonego jeszcze kompostu. Wierzchnią warstwę stanowi żyzna gleba z dodatkiem przekompostowanego obornika. Dzięki obiegowi powietrza, w kompoście zachodzą procesy rozkładu, które ogrzewają cały układ. Dzięki temu gospodarze mają własne, świeże jarzyny i zioła.
 
Realizacja tego ogrodu, który zaprojektował pan Zdzisław Szumilas, trwała blisko 2 lata. W tym czasie przywieziono tu kilkaset kamieni o wadze pojedynczej sztuki od 500 kg do prawie 4 ton. Prace odbywały się przy pomocy specjalnych podnośników, które na pasach transportowały ogromne bryły. Każdy z kamieni należało ustawić, tak aby ładnie wyglądał, a do tego nie spowodował osunięcia się całej konstrukcji. W czasie układania skał były sadzone większe drzewa i przygotowywane dla nich podłoże.
 
Do wykonania układu skalnego pan Zdzisław kwarcytu. Skała ta powstała z przeobrażenia piaskowców i dlatego, chociaż należy do jednych z najtwardszych skał, ma jasną, stonowaną barwę i wyczuwalne w dotyku ziarna.
 
Dzięki otuleniu ogrodu kamiennymi kompozycjami, zafalowaniu spiętrzeniami, utworzył się doskonały mikroklimat. Nie ma przeciągów, inwersji czy zastoin zimnego powietrza. To dlatego rośliny czują się tu tak dobrze. Dodatkowo, duża ilość kamienia mocno nagrzewa się w dzień i długo oddaje ciepło w nocy. W ogrodzie nie mogło też zbiornika wodnego – on też poprawia mikroklimat. Nad stawem posadzono cedr libański w zwisłej odmianie. Pomimo, że jego pędy malowniczo zwisają, to drzewo to może osiągnąć spore rozmiary. W pełnym słońcu zebrane w pęczki igły pięknie przebarwiają się na sinoniebieski kolor. Roślina ta jest dosyć wrażliwa na mrozy. Jednak przy odpowiedniej wilgotności powietrza, w miarę dobrze znosi nasze zimy.
 
Ciekawostką jest fakt, że w tym nowoczesnym ogrodzie nie ma automatycznego nawadniania. Pan Zdzisław uważa, że systemy nawadniające bywają zawodne. Często podają za dużo wody, kiedy są opady deszczu i za mało, kiedy jest susza. Uważa, że lepiej wodę dozować indywidualnie, na dobrze dostosowane dla różnych grup roślin, podłoże. Najważniejszą sprawą jest odpowiednia sorpcyjność, czyli zdolność do zatrzymywania wody i składników mineralnych. W tym celu dodaje się do niej pokruszoną glinę, drobno mieloną korę czy też hydrożele.
 
A skąd pan Emil bierze pomysły do swojego ogrodu? Ogrody to jego pasja, więc podczas swoich podróży chętnie zwiedza zagraniczne ogrody, palmiarnie i arbotera, i szuka inspiracji.
 
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
A ja nie chcę prostej radochy. Mam dosyć prostej radochy wkoło mnie i w mediach, mam dosyć równania w dół i zaniżania poziomu (życia i mentalnego). Ja chcę czegoś więcej- chcę mieć inspiracje, plany, marzenia. Nie chcę oglądać tego, co sama mogę dostrzec za oknem, bo wówczas nie ma sensu płacić za prąd i włączać TV. Dajano64, jak chcesz się poczuć lepiej, włącz sobie inny program. Jak masz jakieś kompleksy, to tym bardziej polecam inny program. To nie jest też program ekonomiczny, żebyśmy interesowali się pochodzeniem finansów właścicieli. To jest program o ogrodach i tę funkcję spełnia on doskonale. Ogród piękny, oryginalny.
2021.12.03
~ Lusia
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
No i cóż jesień zima,do ogrodu się nie pójdzie by cieszyć się roślinkami,pozostaje nam poleżeć przed tv pooglądać to co p.Maja nam pokazuje.Nie ,och już nie chcę oglądać,nie na moje stare zdrowie ,na skołatane nerwy by podnosiło mi ciśnienie. Zamiast tego bogactwa i ogrodów dla ;lepiej P,Maja zapytałaby na czym się tu dorobili oooo jak bym oglądała i słuchała ,ba nie ja jedna i odcinek byłby taaaki ciekawy. Niestety teraz jest nie ciekawie bo,ja chcę ogrodu w którym kwiatuszki rosną,takie zwykłe które mogę posiać,warzywa takie zwykłe i wszystko w tych tematach,ogródki ,działki o tym ,swojskie ,proste,nasze na co dzień.A wiem ,w komputerze jest .A jest, lecz w tv obejżeć ile milej .Normalności zwyczajności ,nam potrzeba i harówy na działeczkach ,Co ,czym i kiedy i do czego.Czy rumiankiem,czy mlekiem.a może mydłem ,i co potraktować.Ludzkie i proste .AAA zresztą co ja tu mówię P .Maju komentarze poczytać i wystarczy by wszystko było jasne w tym temacie i tam podpowiedzieć tym mądrym za nas że bogactwa nie chcemy na to kasy sił nie mamy .Normalnej prostej radochy nam potrzeba .Z pozdrowieniami jedna z ogrodniczek .
2021.12.03
~ Dajana64
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogród jak pyszna czekoladka . Jak musi byc miło posiadać takie słodkości i codziennie korzystać z bajkowej natury .Pewnie koszt utrzymania nie jest maly ,ale warto żyć tak pięknie i podziwiać każdej wiosny rozkwit natury .Takie cukiereczki chciałoby sie zawsze oglądać ..Najciekawszy i naprzyjemniejszy program TVN nie mówiąc juz o osobie pani Mai .
2021.12.03
~ Katarzyna
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Śliczny bajkowy ogród i jaki dopracowany , program rownież !Pozdrawiam .
2021.12.03
~ BB.
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Przepiękny , cudowny ogród , bajeczka ! Chciałbym taki mieć .Nie ma znaczenia kto go projektował i wykonał ,Liczy sie piękno i efekt , a temu zaprzeczyć sie nie da .Kamienie ,skały ,dobór roślin , cudowna kolorystyka to jest wlasnie to ! Gratułuje skromnie Właścicielom takiej bajeczki , a Pani Mai wspaniałego programu !!!
2021.12.03
~ Bogdan
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogród OBŁĘDNY !!! Gratuluję gustu i zazdroszczę ale nie kasy tylko każdego dnia który spędzają Państwo w tym cudnym ogrodzie !!! ogród to moja wielka pasja kocham całe dnie w nim spędzać i powiem szczerze że do tej pory myślałam że mam piękny ogród ale teraz już wiem że przedemną wiele pracy aby był piękny i wtedy również zaproszę Panie Maję !!! A ZAZDROŚNIKI NIECH PISZĄ CO CHCĄ ! Dziękuję za to ze mogłam to zobaczyć .jestem wiera fanką oglądałam kazdy odcinek Pani programu !
2021.12.03
~ ogrodniczka
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Piekny, z pomyslem urzadzony ogrod , ciekawe rosliny-wszystko stanowi piekna calosc. Gratulacje dla projektanta, wykonawcow i wlascicieli tego pieknego miejsca.
2021.12.03
~ Ela
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Maja w ogrodzie - bardzo lubię oglądać ten pogram i podziwiać pięknie zagospodarowane ogrody.Prosimy jednak pamiętać o użytkownikach małych ogrodów.Szukamy inspiracji i też chcemy mieć śliczne .Pozdrawiam.
2021.12.03
~ Krystyna
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Dobrze wydane pieniądze!
2021.12.03
~ Lena
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Wyrazilam swoja opinie na temat ogrodu,efektownego i godnego podziwu lecz bez wlasnego zycia... Podobnie jest z domem, efekciarstwo i katalogowa nowoczesnosc nie pasuje do gospodarzy, podalam link do zdjec. Dziekuje Aldono za jego wyszczegolnienie.
2021.12.03
~ Mara
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Irytują mnie komentarze bogaty/biedny - jak ktoś ma ogród to już nie jest biedny a nie każdy musi mieć wysokonakladowy ogród - można inaczej i po co tryskać jadem, warto spojrzeć na takie odcinki w poszukiwaniu najcenniejszych obrazów, rozwiązań, wiadomości dla siebie do zastosowania w swoim ogrodzie a i w tym odcinku takie były, przynajmniej ja zauważyłam. Ucieszyła mnie filozofia podlewania ogrodu, roślinka zadarniająca wyjątkowa i zapewne dla każdego. Ogród ten nie był z mojej bajki ale to nic przecież mamy różne gusta. Ja w tym ogrodzie dosadziłabym sporo wysokich traw żeby złagodzić ostrość kamienia. Podziwiam umiłowanie do iglaków i dbałość o nie.
2021.12.03
~ mira
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Gratuluję tak pięknego ogrodu. Jestem ciekawa ile osób pracuje przy pielęgnacji tego raju na ziemi? Zrobić to połowa sukcesu, ale utrzymać w nieskazitelnym porządku to druga część sukcesu. Pozdrawiam.
2021.12.03
~ Ula
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
A jednak warzywnik w ogrodzie musi być! To powinna byc nauka dla wszystkich zarzekających się, że nie będa uprawiać ogródka. W końcu kontakt z ziemią powodjue, że ożywają w nas jakieś atawizmy związane z pożywieniem uprawionym \\\"własnymi ręcami\\\". Piękne rośliny - widać, że właściciel przywiązuje dużą wagę do tego aspektu swej ogrodowej pasji. Kolekcjonuje je jak cenne okazy - jest to jeden ze sposobów podejścia do ogrodu. Może się podobać lub nie. Mnie się podoba fakt, że o ogrodzie nie ma nawadniania! To popieram - rośliny odpowiednio dobrane do stanowiska i pielęgnowane (podlewane) w pierwszych latach po posadzeniu powinny dac sobie radę same.
2021.12.03
~ Ewa
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogrod piekny, taki do podziwiania... ale to nie moj smak ogrodu. Majac pieniadze mozna wszystko kupic, nawet piekno, ale gdzie jest dusza tego ogrodu, czar i tajemniczosc? Wszystko zrobila firma, przerost formy nad trescia. Ten nowobogacki styl uzupelnia dom i jego wnetrze. Moje wrazenie po wizycie w tej posiadlosci raczej na minusie, chociaz milo sie ogladalo. http://decorationanddesign.pl/artykuly,czytaj,w-poszukiwaniu-duszy--s.html
2021.12.03
~ Mara
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogród jest piękny, po prostu bajka. Fakt, musiał dużo kosztować ale jak kogoś na to stać, to tyklo pogratulować gustu. Ważne że są osoby które kochają ogrody i chcą je mieć i o nie dbać. Ja mam ogród mały i ,,biedny\\\" ale wkładam w nieg dużo serca i każdą wolną złotówkę. Z przyjemnością jednak oglądam taki bogaty ogrody i pewnie jakby mnie było na to stać, również zainwestowałabym mnustwo kasy zby mieć takie cudo.
2021.12.03
~ Becia
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Szczerze mówiąc mi tez nie podoba się kiedy pokazują w odcinkach Mai w ogrodzie takie ogrody ludzi bogatych, wolę odcinki takie jak choćby odcinek 476 czy 479 fantastyczni zwyczajni ludzie mający super pomysły z których czerpię wiedzę oraz pomysły i chciałabym żeby było w tym programie więcej taki odcinków z takimi właśnie ludźmi.
2021.12.03
~ rena
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Piękny, śliczny ogród, który pochłonął na prawdę mnóstwo pracy. Uważam, iż żeby uzyskać tak cudowny efekt, trzeba po prostu kochać ogrody :) Gratulacje za osiągnięty efekt dla Państwa Karwan, bo na prawdę jest czym oczy nacieszyć :)
2021.12.03
~ Karla
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Bardzo , bardzo , pięknie i nietuzinkowo gratulacje dla projektanta i właścicieli . Podziękowania dla realizujących odcinek
2021.12.03
~ Tomekk
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogród przepiękny, tylko wpędza człowieka w kompleksy... Równolegle z zachwytem zastanawiałem się, jaką bajońską sumę musiało to wszystko kosztować i skąd ludzie mają na to kasę???
2021.12.03
~ Ted
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Znowu się zaczyna. \\\"Pokazujecie biedne ogrody\\\". Ciekawe, po co! Ja chcę mieć jakiś przykłąd i wzór, biedę mam dookoła i moim zdaniem jest mało \\\"telewizyjna\\\" i mało interesująca (do programu o ogrodach, żeby nie było). Czasem się trafi ktoś biedniejszy i ma ciekawe pomysły i to pani Maja pokazuje. A ładny ogród zawsze wymaga nakładów finansowych - albo naraz płacisz firmie, albo na raty wydajecie tą samą kwotę tylko rozłożoną na ileśtam lat. A wy byście chcieli biedę we wszystkich odcinkach. Zamiast zazdrościć to po prostu popatrzcie na coś ładnego. Ciekawe, czy jak w Klanie czy tam innych Lekarzach pokazują bogatsze wnętrze to też piszecie do producentów, żeby pokazali biedniejsze!
2021.12.03
~ znowu
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Ogród piękny bez dwóch zadań, ale...kto z nas może sobie na taki wypas pozwolić, tylko nieliczni.Proszę pokazujcie w programie ogrody prywatne ludzi średniej klasy, a nie bogaczy, tyle w naszym kraju jest pięknych, zadbanych posesji, urządzonych za nie wielkie pieniądze, a cieszą oczy.
2021.12.03
~ Krysia
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Bogaty ogród i właściciel, ale taką goryczkę czy paronychię (coś mi nieznanego) czy płożącą irgę może mieć każdy. Pan Emil zainteresowany ogrodem, takie pomidory trudno samemu wyhodować, wiem coś o tym, samej mi się nie udało, zjadły je choroby.
2021.12.03
~ ELAP.
Re: Ogród z ciekawymi drzewami, otoczony kamienną ramą (odc. 480)
Pokazują takich krezusów (lekarze, prezesi, dyrektorzy, ciekawe kim jest ten Pan?) Taki ogród kosztuje więcej niż mój dom. Każdy kto ma pieniądze może szpanować ogrodem w TV. Kasa+firma+architekt.
2021.12.03
~ Kucyk

Poprzedni odcinek

Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)

Ogród w harmonii z naturą (odc. 479)

W tym tygodniu zapraszamy do odwiedzenia ogrodu, w którym wszyscy żyją w pełnej symbiozie – zarówno ludzie, jak i zwierzęta oraz mikroorganizmy.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg