Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ciepły luty

dodano: 21.02.2014

Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?

Nadchodzi pora zwalczania zimujących na drzewach szkodników. Robimy to w przyjazny dla środowiska sposób, stosując preparaty olejowe. Kupiony w sklepie ogrodniczym środek dodajemy do wody i mieszamy w opryskiwaczu. Jeśli mamy dobry sprzęt z pompką, uzyskamy wysokie ciśnienie cieczy podczas zabiegu.
 
Wiele owadów zimuje w formie jaj na iglakach czy na korze i gałęziach drzew owocowych. Roztwór z olejem parafinowym tworzy powłokę na znajdujących się w stadium zimowania szkodnikach i powoduje ich uduszenie się. Nie jest to środek chemiczny. Opryskujemy drzewa obficie, aż zaczną skapywać z nich krople. Zabieg najlepiej wykonać podczas suchej i ciepłej pogody.
 
Opryski należy przeprowadzać zanim krzewy i drzewa wypuszczą liście. Na drzewach owocowych czekamy na najbardziej skuteczny termin, czyli fazę nabrzmiewania i pękania pąków.
 
*
 
W styczniu wiele roślin zaczęło już swoje kwitnienie, np. ciemierniki białe czy wrzośce. Opady śniegu i mróz nie zniszczyły ani liści, ani kwiatów, które po ociepleniu dalej wyglądają dobrze.
 
Ciekawostką na skalniaki jest wcześnie kwitnący urdzik karpacki. Ta pochodząca z Tatr roślina ma zimozielone okrągłe, mięsiste liście. Na długich szypułkach wyrastają dzwonkowate kwiaty, z liliowymi płatkami podobnymi do frędzelków.
 
Podczas wczesnej wiosny urdzik potrafi zakwitnąć już w marcu. Wymaga gleby przepuszczalnej lecz dość wilgotnej, pomieszanej z drobnym grysem kamiennym, podobnej do górskiego podłoża. Drenaż ten ma duże znaczenie zimą, bo odprowadza nadmiar wody. Urdzik sadzimy tak, by nawet wiosną był cieniowany w godzinach południowych, a latem nasłoneczniony tylko rano.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg