Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)

dodano: 08.02.2014

Państwo Leszek i Sabina przenieśli się z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Udało im się jednak zrealizować tu wszystko, czego potrzebowali. Jest kącik wypoczynkowy, sporo egzotycznych roślin, barwne rabaty w drewnianych donicach oraz prawdziwy trawnik. Jest nawet ogródek ziołowy i kącik z warzywami. W drugiej części odcinka podglądamy pracę arborystów.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 482:
W tym odcinku programu zapraszamy do Grodziska Mazowieckiego - szybko rozwijającego się miasta, dbającego o stare parki i zieleń. Prawie dwa lata temu oddano do użytku odnowiony Park Skarbków oraz Stawy Goliana, o których mówiliśmy w odcinku 470. Tym razem odwiedzamy nowoczesne osiedle położone na skraju wiekowego drzewostanu.
 
Państwo Leszek i Sabina Sandeccy zamienili ogród o powierzchni 5 tysięcy metrów na 100-metrowy taras. Zmusiła ich do tego sytuacja życiowa, ale efekt spełnił ich oczekiwania i znacznie ułatwił im życie. Państwo Sandeccy zaprosili nas do siebie dwa razy – najpierw zajrzeliśmy tu na początku budowy, potem tuż po zakończeniu nasadzeń.
 
Pani Beata Dolecka (www.centrum-zielnik.pl) projektowała taras, ale opiekę nad zielenią przejęli jego właściciele, którzy mają spore doświadczenie w uprawie roślin. Projektantka jest spokojna, że ogródek rozkwitnie w rękach właścicieli. Zwłaszcza, że dobrano niezbyt wymagające rośliny, a posadzono je w podwyższonych donicach, co ułatwia pielęgnację.
 
A jak wyglądały początki tarasu? Ziemia, którą kilka lat temu zapewnił lokatorom developer, została zgromadzona pośrodku przyszłego trawnika. Z pierwszymi pracami weszła ekipa budująca drewnianą nawierzchnię. Pod przyszły taras najpierw trzeba było ułożyć płyty betonowe. Ważne, by legary były z równie twardego gatunku, jak deski tarasowe. Przy konstrukcji wykonanej z miękkiego drewna, naprężenia powstające w drewnie mogą doprowadzić do wyrwania wkrętów z tarasu. Na nawierzchnię tarasu użyto drewna egzotycznego, bangkirai, które trudno się układa, ale jest doskonałej jakości – jest twarde, odporne na warunki zewnętrzne. Z tego samego materiału wykonano donice, zamocowane także na legarach o dodatkowo – ocieplone. A czy trzeba konserwować to drogie egzotyczne drewno? Zaleca się olejowanie tarasu wkrótce po jego montażu, a następnie w miarę potrzeby pokrycie preparatem olejowym jeden do dwóch razy do roku, aby zachowało swój piękny kolor. Bez olejowania drewno zmieni kolor na srebrnoszary, choć nadal będzie bardzo trwałe.
 
Jakie były wymagania postawione projektantce? Ma się cały czas coś dziać, marzyło im się sporo roślin zimozielonych, kwitnących i pachnących. Nie mogło też zabraknąć ziół, bo gospodarze bardzo je lubią. Teraz trawnik otaczają donice pełne krzewów i bylin, pośrodku nich można posiedzieć na ławce z poduchami. Z mieszkania wychodzi się na drewnianą ścieżkę, która prowadzi do stołu pod szerokim parasolem. Za nim znajduje się kącik gospodarczy i ziołowy ogródek. Już w trakcie użytkowania tarasu państwo Sandeccy doszli do wniosku, że na brzegach donic miło się przysiada. Dlatego pan Leszek wpadł na pomysł, żeby wykończyć je szeroką listwą - zrobiono ją z resztek desek tarasowych.
 
Dużą przyjemnością jest spacer wzdłuż donic. To barwna wstęga przeróżnych gatunków i odmian roślin. Ale nie posadzono ich przypadkowo. Wybrane grupy mają podobne wymagania co do jakości podłoża, jego odczynu i wilgotności. Np. różaneczniki, hortensje czy iglaki rosną koło siebie, dla warzyw wydzielono zakątek z glebą o pH uniwersalnym, luźniejszą. Całość dopełnia ukryty system automatycznego nawadniania.
 
Natomiast na trawniku nie ma zraszaczy, bo dużo wody lałoby się po ścianach czy donicach. Wykonano więc autorski pomysł na rozłożenie rozsączającego systemu nawadniającego pod trawnikiem. System włączany jest raz dziennie – chyba, że pada deszcz. Ręcznie trzeba tylko podlewać rośliny ustawione w osobnych donicach.
 
Na tarasach bardzo ważną sprawą jest sposób usuwania nadmiaru wody z deszczu i śniegu. Tu, w trakcie budowy domu, zainstalowano dwie kratki ściekowe odprowadzające wodę opadową do rur spustowych budynku. Obydwie rury spustowe są podgrzewane, żeby nigdy nie zamarzały.

Uwagę zwraca na przykład piękna kępa ozdobnej trawy rozplenicy, po łacinie Pennisetum. Odmiana ‘Rubrum’ wyróżnia się atrakcyjną, pururowobrunatną barwą liści i kwiatostanów przypominających wąskie szczotki do butelek. Rozplenica jest gatunkiem wieloletnim, ale przed zimą warto okryć nasadę kępy, żeby nie przemarzła. Piękna jest też nieduża magnolia Loebnera, która kwitnie przed rozwojem liści. Ma efektowne różowe kwiaty, wewnątrz kielicha białawe. Magnolia Loebnera tworzy płytki, ale dosyć szeroki system korzeniowy, dlatego dobrze będzie rosła i silnie zakotwiczy się w tarasowej donicy.
 
Pod ścianami domu, na drewnianej podłodze postawiono rząd donic z kwitnącymi roślinami. Także w innych miejscach widać dorodne okazy egzotycznych kwiatów. Oleander to prezent, ma już 10 lat! To okaz przywieziony na taras jeszcze z poprzedniego ogrodu. Niestety, na zimę trzeba go chować, podobnie jak sandawille, kumkwat – pan Leszek zdradził nam, że jeden pokój przeznaczany jest właśnie na zimową przechowalnię.
 
Dumą państwa Sandeckich są pięcioletnie okazy pięknie kwitnących sandawilli. Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie jest wieloletnim, wiecznie zielonym pnączem. Latem sandavillę podlewamy umiarkowanie, ale często zraszamy liście. Woda do podlewania i zraszania nie może być zimna, raczej odstana lub deszczówka. Roślinę przesadzamy rzadko, bo tego nie lubi, a na dno donicy dajemy spory drenaż. Inne piękne okazy to kamelie o błyszczących liściach, z zawiązanymi na sezon zimowy pąkami kwiatowymi. Koło niewielkiej kaskady ustawiono kolekcję storczyków Dendrobium, które czerpią wilgoć z rozpryskującej się po stopniach wody.
 
W czasie, kiedy spacerowałyśmy po tarasie pani Sabina przygotowała kącik kulinarny. Podejrzeliśmy ciekawą maszynkę do robienia przecierów z pomidorów. Taka maszynka miele pomidory, a przez sito do miski wpada tylko miąższ z sokiem.
 
***
 
Z tarasu państwa Sandeckich rozciąga się widok na powstały w końcu XIX wieku park hrabiostwa Skarbków. Osią parku Skarbków jest rzeczka Rokicianka, po której obu stronach rosną sędziwe dęby. Taką właśnie scenerię wybrała Federacja Arborystów Polskich na zorganizowanie zawodów we wspinaczce drzewnej. Zawodnicy wspinają się przy pomocy sprzętu alpinistycznego na konary drzew i tam przemieszczają się w określone punkty korony. Muszą to zrobić na tyle delikatnie przy pomocy asekurujących lin, aby poszczególne gałęzie nie wygięły się powyżej określonych wartości. Istotą tego zawodu jest umiejętność pielęgnacji drzewa, jego cięcia. Arboryści, zwani także ogrodnikami drzew, to ludzie zajmujący się inwentaryzacją, badaniem, leczeniem oraz pielęgnacją drzew i środowiska, w jakim te rośliny żyją. Mają swoje motto: „na drzewach, dzięki drzewom i z drzewami”.
 
Wśród uczestników zawodów dostrzegliśmy pan Jerzego Nieswadbę, który w naszym programie prezentował już różne sposoby pielęgnacji drzew. W przerwie zawodów pokazał nam jak wygląda typowe badanie dużego egzemplarza starego dębu. W tej pracy pomagał mu Leszek Kwiasowski – arborysta z Wielkopolski.
 
Wiele osób boi się, że wydłużone, rosnące prawie płasko konary mogą się złamać. Jednak często bywa tak, że są to obawy nieuzasadnione i bez aborystycznego badania nie sposób dowiedzieć się, jaki jest stan drzewa. Pochopne wycinanie tego typu grubych gałęzi może poważnie zachwiać statyką drzewa.
 
Zasadą jest, że nie usuwa się konarów o grubości max. 5-7cm i robi się to piłą ręczną, dzięki temu osoba usuwająca gałęzie rozważniej podejmuje decyzję co do radykalnych cięć. Natomiast posługiwanie się piłami motorowymi często jest przyczyną niepotrzebnego usuwania zdrowych konarów.
 
Arboryści sprawdzają też stan systemu korzeniowego wokół drzewa, wykorzystując do tego m.in. ciężar własnego ciała. Już po dźwięku, jaki wydobywa się z ziemi przy tupaniu, są w stanie ocenić zdrowotność korzeni. Puste przestrzenie pod ziemią lub spróchniałe korzenie, których zdrowotność bada się przy pomocy metalowych sond, mogą oznaczać choroby grzybowe. Przeprowadza się wówczas szczegółowe badanie i podaje odpowiednie preparaty. W takiej sytuacji konieczne jest także zredukowanie gałęzi, aby została zachowana równowaga pomiędzy koroną, a strefą korzeniową.
 
Arboryści stosują też różnego typu wiązania, które zabezpieczają gałęzie przed wyłamaniem. Szczególnie te ułożone blisko siebie w charakterystyczny kształt litery V. Dzięki systemowi splotów specjalne linki mają możliwość rozszerzania się i pracy razem z konarem drzewa.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
89%
11%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)
Rzeczywiście , ciekawy projekt ogrodu na tarasie , to nowość .Dobrze , ze Pani Maja pokazuje takie możliwości .dobry program .
2021.12.03
~ Marek
Re: Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)
Ciesze się bardzo, że ogród stworzony przez nas na tarasie podoba się i Państwu. Staraliśmy się spełnić oczekiwania pani Sabiny i pana Leszka. I udało się. Teraz czekamy na wiosnę. Serdeczne dzięki za Wasze opinie. Pozdrawiam wszystkich lubiących zieleń. Beata Dolecka
2021.12.03
~ centrum zielnik
Re: Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)
Bardzo ciekawy I pouczajacy odcinek .Prawdziwa trawa na tarasie , ziola I warzywa to jak namiastka prawdziwego ogrodu .Dobry pomysl .
2021.12.03
~ JULKA
Re: Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)
Dziękuję za ten odcinek. Wykonanie tarasu jest bardzo profesjonalne i estetyczne. Widać, że właściciele wkładają wiele serca w swój ogród i zagospodarowali go tak, żeby nie odczuć braku tego, co mieli wcześniej. Bardzo podoba mi się, że nie jest to kolejny \\\"ogród bezobsługowy\\\" na tarasie, których ostatnio jest coraz więcej. Gratuluję ciekawej aranżacji firmie wykonawczej.
2021.12.03
~ achajka
Re: Z domu z ogrodem do mieszkania z tarasem. Arboryści (odc. 482)
Przepiękny taras. Tylko pogratulować zdolności i chęci do działania. Pozdrawiam Pani Sabino i Panie Leszku.
2021.12.03
~ Kamila Rędziniak

Poprzedni odcinek

Uroczysko pod starymi dębami (odc. 481)

Uroczysko pod starymi dębami (odc. 481)

W tym odcinku odwiedzamy ogród położony w starym parku. Właściciele zrobili tu niemal wszystko sami. Są skalniaki, dwupoziomowy układ wodny i wspaniałe...

więcej »
Ocena
97%
3%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg