Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)

dodano: 21.02.2014

Odwiedzamy pokazowe Ogrody Hortulus, położone w miejscowości Dobrzyca. Tu, na powierzchni 4 ha, udostępniono do zwiedzania 28 ogrodów tematycznych - różnią się stylem, dekoracjami i nastrojem. W czerwcu 2014 roku zostaną otwarte kolejne ogrody z największym na świecie labiryntem grabowym! My już je widzieliśmy!

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 484:
W tym tygodniu zabieramy Państwa w miejsce niezwykłe. To ogrody pokazowe Hortulus, znajdujące się w miejscowości Dobrzyca, kilkanaście kilometrów od Koszalina. Tu powstaje nowa ich część o tajemniczej nazwie Hortulus Spectabilis. Państwo Bigońscy długo szukali nazwy dla nowych ogrodów, a w końcu ich inspiracją została serduszka okazała - Dicentra spectabilis. Przybliżymy też starsze, tworzone od ponad 20 lat Ogrody Hortulus (odwiedzaliśmy je już kiedyś z naszą kamerą - archiwalny odcinek z relacją z Hortulusa można obejrzeć tu: OGRODY HORTULUS) Tu na powierzchni 4 ha udostępniono do zwiedzania 28 ogrodów tematycznych. Ideą właścicieli jest pokazanie roślin ozdobnych w przeróżnych kompozycjach. Dlatego każdy ogród różni się stylem, dekoracjami i nastrojem.
 
Właściciele Hortulusa i położonych obok ogromnych szkółek roślin ozdobnych sami finansują i projektują ogrody tematyczne, kierując się własną wyobraźnią. Pani Iwona Bigońska, czerpie również inspiracje z licznych podróży po ogrodach świata. Z Barcelony przywiozła jaszczurki pokryte mozaiką, aby nawiązać do stylu Gaudiego. Wykorzystała je w jednym z nowych ogrodów, również wykończonych kolorową mozaiką o śródziemnomorskich barwach. Jak przyznała, jest fanką architektury organicznej, czyli takiej, która nawiązuje do przyrody, a jednym z najwspanialszych jej twórców był właśnie Antonio Gaudi.
 
W zakątku organicznym nie brakuje tez innych ciekawych elementów. Przekrój przez ogromne akwaria, szum i ruch wody wypływającej z paszczy miedzianych smoków, oraz światło grające w szklanych elementach tworzą wspaniały ogrodowy spektakl. Zanim pani Iwona zbudowała ten ogród, latami gromadziła barwne szkiełka, kafle i kamyki. Jakość materiałów musiała być dostosowana do polskich warunków. Kafle musiały być mrozoodporne.
 
Godnym podpatrzenia pomysłem są turkusowe parawany ze szklanych luksferów, niezwykle odporne na polskie warunki pogodowe. Dodają ogrodowi koloru, dzielą przestrzeń i są ciekawym tłem dla kwitnących roślin. W śródziemnomorskim ogrodzie można też znaleźć charakterystyczne dla tego stylu rośliny: to wynoszone na lato w donicach sukulenty, a także kordyliny, cytrusy czy agawy.
 
W ogrodach Hortulus każdy znajdzie coś dla siebie, bo jest tu wiele różnych zakątków, na przykład - Ogród Leśny. W tej baśniowej aranżacji napotykamy drewniany szałas z porożami zwierząt, wiewiórką w okienku, porośniętymi mchem konewkami. Wszystko jest tu przerysowane – spotykamy ogromne szyszki, a ławka ma kształt ludzkiej dłoni leżącej na wielkiej stopie. Z kolei do skandynawskich legend nawiązuje Góra Trolli z przerażającymi twarzami gnomów. Całość porośnięta jest płożącą się irgą Dammera i kosodrzewiną.
 
Dwa kilometry od Dobrzycy znajduje się nowy kompleks ogrodów, o nazwie Hortulus Spectabilis. Będzie on dostępny dla publiczności od czerwca 2014 roku. My byliśmy tu we wrześniu, a potem w październiku, kiedy zaczęły żółknąć liście na grabach i brzozach. Obecnie ogrody te zajmują powierzchnię 5 ha, a wśród nich prezentowane będą między innymi: labirynt, wieża widokowa, a także kamienny krąg i angielskie rabaty bylinowe.
 
Na początku teren przeznaczony był na produkcję roślin, ale gospodarz, pan Piotr Bigoński, wpadł na pomysł labiryntu. Sam go też zaprojektował, ręcznie rysując kolejne jego fragmenty. Udało się tu zrealizować przedsięwzięcie na ogromną skalę – pan Piotr stworzył największy na świecie labirynt grabowy o powierzchni 1 hektara, w którym długość ścieżek wynosi 3,5 kilometra! Obok znajduje się mały labirynt bukszpanowy, przeznaczony głównie dla dzieci. Całość jest cięta 3 razy do roku i za każdym razem praca ta zajmuje tydzień.
 
Właściciele chcieli, by dało się objąć wzrokiem cały labirynt, a także ogrody i nawet wybrzeże Bałtyku, zdecydowali się więc na postawienie wieży widokowej. Ponieważ wieża musiała mieć dwa biegi schodów, pani Iwona wpadła na pomysł zaprojektowania jej na kształt helisy DNA. Swoją wizję pani Iwona przedstawiła Ludmile Woźniak, która mając dwa zawody - architekta i projektanta ogrodów od razu przystąpiła do rysowania planów. Efekt? Wieża jest lekka, ażurowa, do tego wygodna i co bardzo ważne - bezpieczna. Jest też praktyczna, bo rzut oka z wieży ułatwia ewentualne korekty w cięciu labiryntów.
 
Nowe ogrody są od pewnego czasu tak projektowane, żeby oglądać je nie tylko z dołu, ale i z góry. Dlatego mnóstwo tu młodych założeń w postaci haftów z roślinami.
 
Odwiedzający Ogrody Hortulus zachwycają się precyzyjnie strzyżonymi żywopłotami, drzewami i krzewami. Każdy, kto zajmuje się zielenią, wie ile pracy wymaga utrzymanie w dobrym stanie systematycznie ciętych roślin. Niższe strzyżone formy, pełne misternych ornamentów, zwane ogrodami węzłowymi, zaliczamy do wysoko cenionej sztuki ogrodowej.
 
Dokonania Hortulusa w tej dziedzinie trafiły nawet do niemieckiej książki poświęconej ogrodom węzłowym na świecie. Pani Iwona tworzyła ich wzory inspirując się m.in. witrażami, a także celtyckimi wzorami, czy węzłami marynarskimi. Mówi, że partery węzłowe to jak tkanie roślinami. A takim parterem można zagospodarować nawet małą przestrzeń. Najlepiej wykorzystać do jego założenia bukszpan, ale sprawdzą się też np. zioła, cisy.
 
Gdyby nie własne szkółki roślin i doświadczona załoga, tworzenie tak rozległych ogrodów węzłowych, labiryntu i żywopłotów byłoby niezwykle drogie. Dlatego na początku sadzono maleńkie krzewy i mozolnie je formowano. Po wielu latach dopiero widać zamierzony efekt. Wiele osób odwiedzających Hortulus nie zdaje sobie sprawy, ile lat trzeba było czekać, zanim osiągnięto efekt pięknego ogrodu.
 
Iwona i Piotr Bigońscy mają ogromne ogrodnicze doświadczenie pozwala na utrzymanie zdrowego ogrodu. Dobierają gatunki sprawdzone, z którymi jest najmniej problemów. Tak jak z grabem, z którym obsadzili labirynt. To polski gatunek, nie przemarza, żyje do 200 lat i znosi strzyżenie. Jesienią pięknie się przebarwia.
 
W takim ogrodzie niezmiernie ważnym elementem jest kamień. Z niego wykonane są nawierzchnie, a także grota i platforma widokowa. Największe głazy wyeksponowano w postaci kamiennego kręgu. Specjalistą od budowy tych niezwykłych obiektów jest radiesteta Jan Zalewski, mieszkający nieopodal Koszalina. Na prośbę właścicieli zbadał cały teren pod względem energii i wybrał najlepsze miejsce na kamienny krąg. On też wyjaśnia, że kamienie są akumulatorem energii pochodzącej zarówno z Ziemi jak i Kosmosu. Energia ta jest silna, promieniuje ona zarówno na zewnątrz kręgu jak i w jego środku. Pan Jan osobiście wybierał kamienie badając ich energię i precyzyjnie wybierając im miejsce w kręgu.
 
Aby uzyskać obszar o korzystnym oddziaływaniu na człowieka, bardzo ważna jest strona, którą wkopiemy kamień do ziemi. Każdy głaz powinien być spolaryzowany, czyli mieć oznaczony znak plus i minus. Część z minusem umieszcza się w ziemi.
 
Krąg w Ogrodach Hortulus Spectabilis składa się z 16 kamieni. Pośrodku usytuowany jest kamień centralny. Jak opowiada pan Jan, każdy z tych kamieni emituje fale, o długości odpowiadającej innemu kolorowi.
 
 
 
 
Ogrody Hortulus o każdej porze roku są piękne i otwarte dla zwiedzających. Hortulus Spectabilis dostępny będzie dla zwiedzających od czerwca.
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
93%
7%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Never ending song of garden...brawo ! I jeszcze raz brawo ! Byłem pierwszy raz, z osobą bliską mi emocjonalnie.super przeżycie wielobarwności i wielorodności kwiatowej. Pozdrawiam Państwa Bigońskich i pracowników.
2022.01.19
~ kolejarz
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Wspaniałe miejsce widać że tworzone z sercem! Bajka! Polecam w 100%! Każdy znajdzie coś dla siebie, nawet największe marudy ;)
2022.01.19
~ Arnika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Piękna wieża, też bym chciał taką kiedyś mieć :-) Ciekawe jaki jest jej przybliżony koszt. Co do Pana czarodzieja w kręgu, no cóż, nie zawsze musimy być tacy poważni i logiczni.
2022.01.19
~ Krzychu
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Ja odnośnie dostępności dla niepełnosprawnych. Stare ogrody były organizowane z dwadzieścia lat temu gdy nikt nie myślał o dostępności dla niepełnosprawnych. Mało tego były organizowane na zasadzie wykorzystania naturalnych nawierzchni tak by były jak najbardziej zbliżone do natury i wiejskich klimatów. Są więc tam wąskie kręte ścieżki pokryte kocimi łbami, wędruje się skłania kami i tak dalej. Są to pokazowe ogrody których wycinki możemy zrobić na własnych działkach. I to wyklucza dostępność dla wózków i tego się nie zmieni bo tam nie ma dla.tego miejsca. Należało by tam zbużyć większość założeń. Za mała jest tam powieżchnia i za mało miejsca. To tak jakby żądać by wejście na Rysy w Tatrach było dostępne dla osób niepełnosprawnych. Albo by ścianki wspinaczkowe były dostosowane dla.ludzi bez nóg. Ale budowane nowe ogrody są już inne. Tam jest przestrzeń i tam już jest i będzie więcej miejsc dostępnych dla niepełnosprawnych. Oczywiście nie wszystko bo nikt zdrowy na umyśle nie wpuści człowieka na wózku do labiryntu ze ścieżkami długimi prawie na cztery kilometry. Głosy typu że wystarczyło by przestawić kilka kamieni w starym ogrodzie to naiwność i brak wiedzy. Te ogrody trzeba wyłożyć by praktycznie zaorać i zrobić od nowa rezygnując z połowy pomysłów. A przecież ich pomysłem jest właśnie to by pokazać naturalne nawierzchnie i tym podobne. Nikt nie zmusza nikogo by tam wydawał pieniądze i tam był. Nie podoba się to nie wchodź.
2022.01.19
~ wasyl
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Jestem dumny z naszej Dobrzycy.
2022.01.19
~ Dobrzycanin
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Niestety na wieżę nie można wjechać windą, do tego warto mieć wygodne obuwie na płaskim obcasie, bo schody są ażurowe, z metalowej kratki.
2022.01.19
~ redakcja
Rewelacja
W czerwcu 2013 roku byliśmy z żoną w niedalekim Sarbinowie w ośrodku AGADO. Tam dowiedzieliśmy się o Dobrzycy. Byliśmy zaskoczeni, że taki fajny ogród w Polsce nie jest znany. W sklepie zrobiliśmy zakupy. Spędziliśmy wspaniałe kilka godzin. W tym roku też w czerwcu będziemy w Kołobrzegu i znowu odwiedzimy Dobrzycę, ale już powiększoną. Szkoda że nigdzie nie napisano, czy na wieżę można wjechać windą.
2022.01.19
~ Tadeusz i Halina Kubiccy z Konina.
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Pozwólmy wierzyć każdemu w co chce, ciekawe w co wierzy \"Magnolia\" - w duszki kwiatów czy w Putina?
2022.01.19
~ iglak
Odcinek o zabobonach i przesądach
Magiczna różdżka, magiczne kamienie, jeszcze tylko magicznego Chrystusa ze Świebodzina brakowało :D Ciemnogród! Ale cóż się dziwić w kraju, w którym większość ludzi wierzy w wyimaginowanego przyjaciela spełniającego ich modlitwy i w niepokalane poczęcie :D
2022.01.19
~ magnolia
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
dzieki Jarku za zrozumienie, pozdrawiam monika
2022.01.19
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Przeczytałem wszystkie komentarze i jak byłem zachęcony by odwiedzić z narzeczoną latem Hortulus Spectabilis to po odpowiedzi ~Hortulus mam niemiłe/oschłe wrażenie po przeczytaniu odpowiedzi. Kto jest ważny? Człowiek czy roślina? Nie zrozumiem odpowiedzi, że \\\"i to i to\\\".
2022.01.19
~ Jarek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Mój mąż jest osobą niepełnosprawną i dużym entuzjastą ogrodów Hortulus . Nie wchodzi do ogrodów tematycznych .Ma ulubioną ławeczkę pod tulipanowcem na dziale handlowym wśród pachnących róż , śpiewu ptaków w przyjemnym cieniu . Nie słyszałam by narzekał że czuje się dyskryminowany może dlatego że jest osobą śwadomą swoich ograniczeń . To jest nie możliwe by dopasować cały świat do naszych indywidualnych niedoskonałości .Jak pokazać piękno kwiatów osobie niewidomej , jak wyrazić dźwięk by zachwycić nim niesłyszącego , jak opisać wrażenie mokrej trawy na stopach dziecku poruszającemu się na wózku . Możemy się starać ale to będą tylko starania . Te ogrody są piękne pod każdym względem tylko chciejcie to zobaczyć .Byłam świadkiem jak ludzkie marzenie stawało się rzeczywistością ,widziałam jak na ugorze powstawał mały raj . Każdy z nas ma wolny wybór a empatia i dyskryminacja nie ma tu nic do rzeczy .Widzę ile trudu kosztuje męża dostanie się do przychodni lub urzędów gdzie nadal brak podiazdów a progi są barieremi nie do pokonania . Z Hortulusu zawsze wraca zrelaksowany i pozytywnie naładowany .
2022.01.19
~ ogrodnik
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Rewelacyjny I bardzo bardzo ciekawy odcinek .Wspaniala I przemila prezentacja
2022.01.19
~ tomek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Witam! Monika ma rację! Dyskryminacja niepełnosprawnych w sierpniu 2013 r. była bardzo widoczna. Znak osoby niepełnosprawnej na niebieskim tle a nie to co jest dzisiaj na ich stronie( wózek dziecięcy) był zakazem wjazdu ( przekreślenie tego znaku czerwoną linia) dla wózków inwalidzkich. Nie trzeba niszczyć nasadzeń, tylko przesunąć kamienie o 30 cm, w alejkach i już jest szerzej. Zdjęcia mam WAM wysłać?
2022.01.19
~ wlodek
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
dziękuję za szybką odpowiedź, wiem ze nowe ogrody będą dostępne, dopiero od czerwca, a regulamin wzięłam z Państwa strony. .Nie patrzę tylko ze swojej strony, ja też jestem ogrodnikiem i nikt nie wymaga,aby niszczyć to co zostało stworzone, żeby zrobić przejazd dla wózków inwalidzkich.Jednak byłam kilka razy u Państwa i naprawdę są spokojnie możliwości przejazdu wózkiem , oczywiście niektóre miejsca byłby niedostępne dla wózków np. skalniak czy Góra Troli czy inne.Na pewno latem odwiedzę nowe ogrody i napiszę do Państwa o wrażeniach i dostępności dla osób niepełnosprawnych, pozdrawiam Monika
2022.01.19
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Nie wiem, gdzie Pani czytała i o jakim regulaminie Pani mówi ,Nowy obiekt ogrodowy HORTULUS SPECTABILIS będzie dopiero udostępniony gościom najwcześniej w czerwcu tego roku , i nie posiada w tym momencie regulaminu .Obecnie trwają prace budowlane ,teraz rozpoczyna się budowa drogi -ponad kilometrowej , po to, by umożliwić poruszanie się również wózkom . Ogrody tematyczne w Dobrzycy były założone ponad 20 lat temu, jako prywatny ogród z własnych bardzo skromnych środków, a obecnie rośliny tak się mocno rozrosły ,że poruszanie się na wózku stało się niemożliwe . Obecnie ,aby przywrócić możliwość przejazdu należałoby usunąć wiele roślin, co stało by się z dużą stratą dla całej kompozycji ogrodu, a właściwie - równoznaczne z zniszczeniem drzew ,które mają w tym momencie ponad 25 lat Wcześnie jak Pani zauważyła taka możliwość istniała , i przykre jest ,że pisze Pani o tym na forum ogrodników widząc jedynie swój problem .
2022.01.19
~ hortulus
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
ogladałam program dot. nowych ogrodów hortulusa, piękne i zjawiskowe, zresztą jak i te poprzednie.Chciałam jednak zwrócić uwagę na inną rzecz w Dobrzycy bylismy 3 razy w przeciągu 5-6 lat. Pierwszy i drugi raz kiedy bylismy ,a córka jest na wózku inwalidzkim i bylismy wpuszczeni, jakież było nasze zdziwienie w ub. roku kiedy córce odmówiono wstępu do ogrodu.Bylo to co najmniej poniżajace i traktowanie ludzi jak gorszą kategorię. Z tego co czytałam w regulaminie, do nowych ogrodów z labiryntem także nie ma wstępu.Wstyd, ze projektując taki piękny ogród i na płaskim terenie nie przewiduje się możliwości dla wózków.
2022.01.19
~ monika
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Nie rozumiem, dlaczego tyle złych komentarzy na temat radiestezji. Przecież dzięki niej znajduje się cieki wodne, wierci studnie zaoszczędzając sobie szukania na oślep. Ja mam w domu łóżka ustawione przez radiestetę w innych miejscach niż poprzednio i teraz śpi nam się lepiej. Po co spać na żyłach skoro są tacy ludzie, którzy mogą nam pomóc. Jak ktoś nie wierzy, może chociaż posłuchać tego co radiesteci mają do powiedzenia.
2022.01.19
~ Ewelina
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Wspaniali twórcy pięknych ogrodów !!! Pozazdrościć można wielkiej pasji,konsekwencji,cierpliwości i optymizmu ! A do tego pracowitości ! A do autorów programu,że zbyt wiele cennych minut przeznaczono na te \\\"radiestezje\\\"... szkoda bo to było kosztem ogrodów....
2022.01.19
~ K.
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Rewelacja , byłam, widziałam wieżę w budowie, teraz mam plan na lato zobaczyć na żywo, bardzo inspirujące ogrody tematyczne, gratuluje wytrwałości w realizacji oraz życzę sukcesu w aranżowaniu pozostałego wolnego areału.
2022.01.19
~ Renata Gruca
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Byłam tam w zeszłym roku i na pamiątkę każdy z naszej rodziny kupił sobie po ciekawej roślinie. Tacy jesteśmy sentymentalni że pamiętamy skąd przywozimy, lub od kogo mamy nasze roślinki. A centrum ogrodnicze w Hortulusie jest ekstra ciekawe, poza tym mamy w tedy dużo czasu na oglądanie jak jesteśmy na urlopie.
2022.01.19
~ Ewelina
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Stefan, nasi przodkowie to wierzyli też, że słońce jest bogiem a ziemia jest płaska, więc to nie jest najlepszy argument…:)))))))) Ale nie o to chodzi bo ja nawet wierzę że jest jakieś promieniowanie i energia. Ale chyba kręgi się układało w oparciu o położenie ciał niebieskich i nie emitowały energii w kolorze srebrnym. Więć idea jest OK tylko ten konkretny ekspert jakoś średnio wypada.
2022.01.19
~ Alicja
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Przęwspaniała prezentacja unikalnego ogrodu.Słowa uznania dla jego właścicieli za pomysł i ogrom pracy w uzyskaniu taakkkiiiieeeeegggggoooo! efektu.Odnoście budowli kamiennych to ich krytyczni odbiorcy powinni pojechać do Anglii,Danii,Szwecji,Izraela itp.by troszeczkę się wyedukować za nim wygłoszą swoje mądrości.Pozdrowienie dla właścicieli ogrodu\\\"Hortulus\\\".
2022.01.19
~ jan
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Ogrody super ale radiesteta to kosmiczna(!) bzdura. Kamienie wydzielające energię lub jej pozbawiające!? Mega idiotyzm.
2022.01.19
~ Anna
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Dlaczego krąg kamienny to pomyłka? Skoro nasi przodkowie takie kręgu stawiali, coś w tym musi być. Warto posłuchać, a nie od razu ganić. Energii elektrycznej nie widać, a jednak istnieje. Nawet rośliny wydzielają energię, każda inną, to dlaczego nie mają jej mieć kamienie?
2022.01.19
~ Stefan B.
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Fantastyczne miejsce! Piękne! Muszę tam pojechać w czerwcu. Ale koleś od kamieni to jakaś pomyłka i stek bzdur.
2022.01.19
~ Alicja
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Szykuję się już na czerwiec, żeby pobiegać po tym labiryncie,. Jakie to budujące, że już w Polsce powstają takie ogrody na pokolenia, Anglicy też mogą u nas coś ciekawego zobaczyć.
2022.01.19
~ Ewa
Re: Ogrody pokazowe Hortulus Spectabilis (odc. 484)
Byłem w tym ogrodzie latem tego roku, naprawdę niezapomniane wrażenia. Każdy z mini ogródków zachwyca kolorem i doborem roślin. Polecam również sklep obok ogrodu gdzie można dostać wiele ciekawych roślin.
2022.01.19
~ Marcin

Poprzedni odcinek

Użytkowo-ozdobny ogród pod jabłoniami (odc. 483)

Użytkowo-ozdobny ogród pod jabłoniami (odc. 483)

Prezentujemy ogród, który odwiedziliśmy kilka razy w sezonie. Królują tu drzewa owocowe, bo kiedyś to miejsce było ogrodem typowo użytkowym. Całość jednak...

więcej »
Ocena
94%
6%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg