Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Przesadzamy rośliny doniczkowe

dodano: 08.03.2014

Początek wiosny to dobry moment, by zająć się przesadzaniem naszych domowych kwiatów doniczkowych.

Warto zabrać się teraz za przesadzanie roślin domowych. Wybór doniczek w sklepach ogrodniczych jest spory, można kierować się kształtem czy kolorem. Ważne jednak, aby nowa doniczka miała średnicę o około 1-2 cm większą, niż dotychczasowa.
 
Jak stwierdzić, czy donica jest za mała? Po pierwsze zaburzona jest statyka rośliny, jej górna część przeważa. Korzenie są splątane i gorzej wchłaniają wodę, często przerastają też przez otwór w dnie doniczki. Jeśli więc zaobserwujemy któryś z tych objawów, koniecznie trzeba  roślinę przesadzić – zwłaszcza, że przy zbyt małej donicy, roślina osłabia się, bo nie absorbuje wystarczającej ilości składników odżywczych. Po wyjęciu rośliny z donicy, rozluźniamy palcami bryłę korzeniową, by pobudzić wzrost młodych korzonków.
 
Ziemię do sadzenia warto wymieszać z perlitem, czyli materiałem produkowanym ze skał wulkanicznych. To domieszka nieaktywna chemicznie, która ma za zadanie poprawić stosunki powietrzno-wodne w glebie. Dodatkowo można zastosować też długo działający nawóz wieloskładnikowy, co ułatwi późniejszą pielęgnację rośliny.
 
Na rynku są też dostępne preparaty mikoryzowe, w formie spreju lub do namaczania korzeni. Warto z nich skorzystać przy przesadzaniu, bo dzięki mikoryzie, czyli symbiozie pomiędzy komórkami korzeni, a oblepiającymi je pozytywnie działającymi grzybami, które naturalnie występują w glebie, rośliny rosną bujniej i są zdrowsze.
 
Co ważne, zawarte w preparatach mikoryzowych strzępki grzybni Trichoderma Viride sprawiają, że w podłożu nie rozwijają się inne, niebezpieczne dla roślin grzyby, powodujące choroby.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg