Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pierwsze kwiaty, pierwsze wysiewy

dodano: 14.03.2014

Wiosna w tym roku sprzyja ogrodnikom.

Wczesna wiosna zachęca do zakupów w sklepach ogrodniczych. Zanim zakwitną nasze ogrodowe byliny, posadźmy pierwsze sezonowe kwiaty, czyli bratki, które wytrzymują przymrozki. Sprawdzą się też pierwsze prymulki. Jednak dla ochrony przed nocnymi chłodami, warto codziennie nakładać na każdą kępę tak zwany klosz. Takie osłony można znaleźć  w sklepie ogrodniczym, ale równie dobrze można wykonać je z plastikowych butli po wodzie.
 
*
 
Pora jest też już na przygotowanie warzywnika pod wysiewy. Rabatę uzupełniamy świeżą ziemią, która powinna być żyzna i pulchna. Taki podwyższony zagon szybciej się nagrzewa i jest wygodny do uprawy. Już w marcu można wysiewać wczesne odmiany marchwi. Z wielu odmian, jakie mamy do wyboru w sklepie wybieramy marchew do wysiewu w marcu lub kwietniu. Siejemy je do rowków oddalonych od siebie o 30 cm i umieszczamy na głębokości 2 cm. Nasiona kiełkują około 3-4 tygodni, potem czeka nas przerywanie siewek, aby rośliny wytworzyły silne i zdrowe korzenie. Po siewie koniecznie zaznaczamy, jaki gatunek posialiśmy i zapisujemy nazwę odmiany. Po przysypaniu nasion ziemią rzędy ugniatamy i obficie podlewamy, a dla szybszych wschodów przykrywamy folią perforowaną lub agrowłókniną.
 
Okres od siewu do zbioru wynosi około 3 miesięcy, a więc już w czerwcu możemy jeść własne zdrowe marchewki.
 
Wczesny wysiew może ochronić uprawę przed szkodnikiem połyśnicą marchwianką, gdyż omijamy okres składania jaj przez motyle. Bardzo skuteczną metodą jest także uprawa współrzędna z cebulą lub porem.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg