Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

W ogrodzie szkółkarza (odc. 293)

dodano: 24.10.2010

Na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci w Polsce powstało wiele znakomitych ogrodniczych potęg. W tym odcinku Maja zapraszała do ogrodu i gospodarstwa państwa Kurowskich.

W ogrodzie szkółkarza (odc. 293)
ODCINEK 293:
 
50 lat temu pan Lucjan Kurowski zaczynał swoje gospodarowanie na powierzchni zaledwie kilkudziesięciu arów. Dzisiaj szkółka ma 30 hektarów i produkuje ponad milion roślin rocznie. A celem naszej wizyty jest też położony w pobliżu szkółki ogród syna pana Lucjana, Grzegorza, współwłaściciela gospodarstwa ogrodniczego.
 
Ogród został tak zaprojektowany, żeby zawsze był elegancki, zmienny w kolorach od wiosny do jesieni i był łatwy w utrzymaniu. Z tego właśnie powodu zrezygnowano tu z bylin, a dominują rośliny zadarniające. Koncepcja ogrodu to ogromny trawnik i kolorowy żywopłot z wysokich krzewów liściastych od strony drogi, który zatrzymuje kurz wiatr i hałas. Pod domem znajduje się spore oczko wodne i rabata z trawami, z drugiej strony trawnika kolekcja iglaków.
 
Przydomowy ogród jest też matecznikiem produkcyjnym oraz swoistym polem doświadczalnym dla szkółkarzy. Mogą swobodnie przez całe lata obserwować poszczególne odmiany roślin, oceniając np. ich mrozoodporność.  Takie obserwacje można prowadzić na przykład w kolekcji jałowców, która jest łatwą w utrzymaniu alternatywą dla trawnika. W ogrodzie pana Grzegorza można znaleźć np. jałowiec płożący ‘Blue Chip’, jałowiec pospolity ‘Depressa Aurea’, jałowiec sabiński ‘Broadmoor’, jałowiec łuskowaty ‘Blue Carpet’, jałowiec pośredni ‘Old Gold’ czy jałowiec płożący ‘Glauca’.
 
Całe otoczenie wokół domu udekorowane jest też kwiatami, roślinami jednorocznymi. Jesienią dominują wrzosy pochodzące ze znajdującej się w pobliżu szkółki z roślinami kwasolubnymi. Prowadzi ją siostra pana Grzegorza, Magda Majewska.
Żona pana Grzegorza szczególnie upodobała sobie wrzosy pączkowe. Rozpoznamy je po spiczastych kwiatkach, które nigdy się nie otwierają. Do wyboru są kwiaty fioletowe, białe, różowe. Te rośliny możemy traktować jak jednoroczne. Wstawiamy je do pojemników i nawet ich nie podlewamy, bo zasychają nie tracąc koloru. Do wiosny wyglądają jak żywe.
 
Pan Grzegorz zdradza też tajemnicę pięknego i zdrowego wyglądu swojego ogrodu: trzeba koniecznie sadzić zdrowe rośliny, dobrze je nawozić i podlewać, a chorób będzie się pojawiać dużo mniej.
 
Pan Lucjan prezentuje także rzadkie w Polsce drzewo, jakim jest dąb dachówkowaty (Quercus imbricaria). Bywa on także nazywany laurem północy, ze względu na swoje wąskie, błyszczące liście. To bardzo popularne drzewo w Stanach Zjednoczonych, jest sadzone w parkach i przy drogach, rośnie powoli i ma piękny stożkowaty pokrój. Dąb dachówkowaty rodzi też ciekawe, niewielkie żołędzie. W Polsce niestety jest bardzo trudny do kupienia. Gospodarz przekonuje jednak, że gatunek jest odporny na mróz i podkreśla jego walory dekoracyjne: jesienią drzewo przebarwia się na piękny, pomarańczowożółty kolor, a liście długo utrzymują się na gałęziach.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: W ogrodzie szkółkarza (odc. 293)
A starych odcinków jak nie było tak nie ma.... Czy to tak trudno je dodać? : / One nie są archaiczne przecież.
2021.01.27
~ Kot

Poprzedni odcinek

Ogród w Osiecznej z piękną fontanną, cz. 2 (odc. 292)

Ogród w Osiecznej z piękną fontanną, cz. 2 (odc. 292)

W tym odcinku prezentujemy drugą część relacji z wizyty w ogrodzie w miejscowości Osieczna koło Leszna.

więcej »
Ocena
91%
9%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg