Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)

dodano: 15.03.2014

Odwiedzamy uporządkowany, zimozielony ogród. Dużo tu strzyżonych form, a rośliny posadzone są dużymi plamami – np. liczne żurawki, płożące irgi, kępa hortensji. Nad całością góruje kilka starych świerków. Są tu też piękne fontanny ze stali kwasoodpornej i ogrodowe lustro. Przyglądamy się prostowaniu jarzębiny, a także tworzeniu niwaki ze starego, zniszczonego cisa.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 487:
Tym razem zabieramy Państwa do podwarszawskiej miejscowości, gdzie mieszka pani Anna z mężem i synem Mateuszem. Ich ogród jest bardzo zadbany i zawsze efektowny, a to dzięki temu, że jest w dużej części zimozielony. Od frontu gości wita rząd kwitnących na biało różaneczników, posadzonych na tle ciemnej zieleni cisów. Ich kolor podkreśla jasna, kamienno-żwirowa nawierzchnia o ciekawym układzie. Całość okala nowoczesną bryłę budynku. W rogu posesji ustawiono spory domek gospodarczy z drewutnią. Dalej przechodzi się wzdłuż domu do części wypoczynkowej ogrodu, mijając niewielką fontannę z kwasoodpornej stali. Najbardziej charakterystycznym elementem w ogrodzie jest w placyk z kamienną nawierzchnią, dużym lustrem ogrodowym i nowoczesną fontanną w kształcie kuli.
 
Rodzina przeprowadziła się tu kilka lat temu z bloku, więc ogród był dla wszystkich sporym wyzwaniem - czekało ich sporo pracy, ale też i przyjemności, bo pokochali swój ogród. Właścicielce zależało na tym, by ogród był przestrzenią uporządkowaną i ładną także zimą.
 
Pomysł i realizacja ogrodu to dzieło Danuty Młoźniak – ogrodniczki i projektantki zieleni. W ogrodzie od razu widać jej rękę – wiele jest elementów strzyżonych, zimozielonych niskich obwódek czy ozdobnie wystrzyżonych cisowych kul. Na tle wszechobecnej zieleni wyróżniają się grupy bylin i niewielkie wrzosowisko posadzone jest u stóp starych dorodnych świerków. Aby wrzosowisko dobrze rosło, trzeba przede wszystkim kupić zdrowe rośliny. Dodatkowo, Danusia bardzo starannie przygotowała dla nich podłoże. Powstała wyniesiona na 20cm rabata, wymieszano na niej próchnicę kwaśną (kwaśny torf), kilka worków dobrze przekompostowanej kory; można dodać też piasku i uzupełnić glebą rodzimą. Także pozostałe rośliny miały zapewniony dobry start, dzięki zaprawianiu dołów podczas.
 
Wrzosową kompozycję uzupełniają trawy ozdobne – malowniczo wyglądają zwłaszcza puszyste kwiatostany ostnicy cieniutkiej. Kępy nie są wysokie i mogą służyć jako delikatne, nieco romantyczne wykończenie rabaty. A tło dla wrzosowej kompozycji stanowią krzewy derenia o biało obrzeżonych liściach.
 
Dla lepszego efektu rośliny posadzone są sporymi plamami. Dużo miejsca zajmują żurawki w licznych odmianach. Latem na rabatach kołyszą się całe obłoki ich delikatnych, różowawych kwiatów. Skarpę przy tarasie porastają między innymi płożąca się zimozielona irga oraz trzmielina Fortunego, która na zimę robi się pomarańczowo-złota. Skarpa łączy się z tarasem wymurowanymi i wykończonymi kamieniem donicami, w których posadzono wielobarwne kompozycje roślin. Są tu niewysokie tuje, złote jałowce, a także karłowe świerki. W części donic posadzono też cyprysiki i przewieszające się przez krawędzie irgi.
 
Wrażenie robi kępa kwitnących hortensji bukietowych, która w sierpniu aż chyli się pod ciężarem kwiatostanów. Utrzymują się one bardzo długo, ozdobne są nawet zimą, gdy już całkiem zaschną, nadają się też do wazonu i na suszki. Aby hortensja dobrze rosła, trzeba zapewnić jej kwaśną, żyzną ziemię; wtedy sprawdzi się także w lekko ocienionym miejscu.
 
Bardzo dużą część nasadzeń stanowią zimozielone strzyżone bukszpany, pięknie uformowane cisy, a także inne iglaki – np. szczepione na pniu cyprysiki czy liczne tuje. Część płotu obsadzono też świerkami serbskimi, których zadaniem będzie osłonięcie się od sąsiadów. Ogród jest więc piękny i zielony przez cały sezon. Zimą atrakcyjnie wyglądają też wszechobecne trawy, które szeleszczą na wietrze. Jest też posadzony jako soliter na trawniku ambrowiec balsamiczny o pięknej czerwonej barwie jesienią.
 
Efektowny jest też formowany cis, a w ogrodzie już szykowany jest kolejny ozdobny okaz – stary krzew wyglądał brzydko i Danusia postanowiła go radykalnie odświeżyć. Zdecydowała się stworzyć tzw niwaki. Niwaki to drzewa przypominające bonsai, ale przeznaczone są do sadzenia w gruncie, nie w donicach. Docelowy efekt osiąga się tu też znacznie szybciej – już po około 5 latach. Wybiera się najpierw konary, które maja pozostać, a pozostałe – oczyszcza z drobnych gałązek, a na ich końcach formuje chmurki lub obłoczki. Gdy formujemy drzewo i wydaje nam się, że układ gałęzi wymaga korekty, można go kształtować dzięki odciągom. Posłuży do tego miękka taśma przywiązana do gałęzi. Do niej mocuje się sznurek, a jego drugi koniec obwiązuje wokół długiego gwoździa lub śledzia. Wystarczy go wbić w ziemię i naciągając gałąź do pożądanej płaszczyzny.
 
Właścicielka docenia stare drzewa, które udało się zachować w ogrodzie. Do jej ulubionych okazów należy jarzębina, która kiedyś była mocno przechylona, niemal leżała. Jej korzenie i korona rozwinęły się niesymetrycznie. Co więcej, podczas budowy zasypano ją niemal na pół metra! Dlatego drzewko trzeba było ratować. Odkopano pień i zaczęto powoli prostować. Początkowo podpierały go dwa paliki, ale później Witek Młoźniak zdecydował się na nową konstrukcję. Jest ona umocowana do podłoża i rozsuwa się, umożliwiając stopniowe prostowanie drzewa tak, by go nie uszkodzić. Całość przygotował sam z trzech desek, skręconych w taki sposób, aby środkowa mogła się wysuwać; do zablokowania jej w wybranej pozycji, służą nawiercone co 10 cm otwory, w które można wetknąć blokujący kołek. Konstrukcję przymocowano do drzewa miękką taśmą, aby uniknąć ewentualnych otarć kory. Na końcu, przy ziemi, szyna jest zabezpieczona kołkiem i wkrętami. 
 
W ogrodzie nie brakuje dekoracyjnych akcentów. Z boku domu ustawiono taflę, z której spływa woda wprost do wyłożonego białymi otoczakami pojemnika. Druga fontanna stanęła tak, by widać ją było z tarasu. Mieliśmy nawet okazję by podejrzeć, jak wygląda napełnianie jej wodą. Jako tło dla fontanny posłużyło duże lustro oprawione w szeroką ramę, nawiązującą stylistyką do elewacji budynku. Wokół lustra przygotowano spory placyk z kamiennej kostki, płyt i żwiru. Na placyku wypatrzyliśmy ciekawe stelaże, także ze stali. Te obeliski okazały się być podporami dla pnących róż. Wykonano je na zamówienie i staną na rabatach. Inne ciekawe elementy to słupki czerpalne, wykonane z granitowych bloczków. Pasują doskonale do pozostałych kamiennych elementów ogrodu –nawierzchni, schodów czy murków. Zamontowano w nich krany – ustawiono je tak, by zmywanie tarasu czy uzupełnianie wody w fontanna było wygodne.
 
Po kilku latach pani Ania cieszy się swoim ogrodem i nadal poświęca mu sporo pracy – podobnie, jak inni członkowie rodziny. Syn pani Ani, Mateusz, odpowiedzialny jest na przykład za koszenie trawników i wychodzi mu to doskonale. Jego dziełem jest też dekoracyjny układ drewna w drewutni. Z kolei mąż gospodyni chętnie pilnuje ostrych krawędzi wszystkich rabat.
 
Do ogrodu pani Ani wróciliśmy ponownie na początku marca. Chociaż było jeszcze dość chłodno, wiosnę dawało się już odczuć i zobaczyć. Można było już zabrać się  już za pierwsze nawożenie iglaków długo działającym nawozem.
 
Rośliny doskonale przezimowały. Ciekawie wyglądało wrzosowisko: już pojawiły się wrzośce, chociaż wrzosy nie straciły jeszcze jesiennego koloru! To rzadka sytuacja. Doskonale prezentował się konwalnik płaskopędowy ‘Nigrescens’o ciemnych, niemal czarnych liściach. Ich barwa pięknie kontrastuje z jasnym żwirem czy kolorowymi odmianami innych roślin, na przykład złotego cyprysika groszkowego czy żółtej żurawki. W łagodniejsze zimy nie wymaga on nawet okrywania. Najlepiej jest posadzić go w słońcu, bo wtedy jego wybarwienie jest najintensywniejsze.
Co ciekawe, konwalnik często uważany jest za trawę, nawet jego potoczna nazwa to „czarna trawa”. Jest ona błędna, bo konwalnik jest kłączową byliną, a jego kwiaty przypominają wyglądem konwalie.
 
Spacerując po ogrodzie, dojrzeliśmy na większości szczepionych na pniach iglaków plastikowe opaski. Okazało się, że to zabezpieczenie ma chronić przed kotami, które przychodzą z sąsiedztwa i ostrzą sobie pazury na korze drzewek. Ponieważ takie okazy iglaków potrafią być dość drogie, Danusia zabezpieczyła pnie specjalną spiralą. Kupiła gotowy produkt, który służy do ochrony sadów przed obgryzającymi korę zającami. Spirala jest sztywna, ale z dziurkami, więc powietrze swobodnie dociera do pnia.
 
Na koniec wizyty, pani Ania zaprosiła nas do domu, ponieważ kocha również rośliny doniczkowe. Może się pochwalić pięknymi storczykami, które ustawione są na kuchennym oknie i doskonale się tu czują. Pomaga w tym nawilżacz powietrza – rośliny mają optymalną ilość światła i wilgotne powietrze.
 
 
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
85%
15%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Obejrzałam ten odcinek, jak zresztą i inne odcinki, bo cóż więcej mamy. Aranżacje balkonowe, przyblokowe,czy też "odlotowe" to nie są programy ogrodnicze dla amatorów ogrodników. Zgadzam się z "Pasjonatem", że serwowane programy "Maja...." to po pierwsze reklama produktów - usług, a po drugie prezentacja ogrodów, których świadczy niejednokrotnie o niebywałej zamożności ich właścicieli, którzy chcą zaistnieć medialnie. Jeżeli taki jest cel tych programów to zgoda - cel osiągnięty. Nie jest to jednak program dla tych, którzy pielęgnują swoje hobby i niejednokrotnie chcieliby, zobaczyć usłyszeć jak inni podobni sobie radzą, jak osiągnąć różne cele ogrodowe małym kosztem. Trudno się dziwić społeczeństwu, że buntuje się przeciwko tym, którym tak dobrze się wiedzie. Jak jest tak dobrze, to dlaczego ja nie mogę dostać tyle, by mieć piękny dom i jeszcze piękniejszy ogród,którego zorganizowanie a potem utrzymanie zlecę firmie. Dlaczego politycy nie pozwolą na to, by w tak dobrze mającej się gospodarce ci wszyscy, którzy by chcieli mieć tak jak to te programy pokazują nie mogli uszczknąć z narodowego tortu? Oglądam te programy, bo od czasu do czasu jest jakiś ogród wypracowany rękami przez pasjonata i poznaję rośliny, których nie znam. Pozdrawiam wszystkich zielono zakręconych i mam nadzieję, że program jednak zmieni oblicze.
2021.12.03
~ starka
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród przepiękny!!!! Bardzo pasujący do domu inwestorki. Gratuluję!
2021.12.03
~ Anka
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Z tą jarzębiną to chyba niewypał. 2-3 lata i będzie prosta? Nie w tym miejscu. Jarzębina to słabe, bardzo giętkie drzewo i wystawiona na wiatr będzie się co chwile przechylała. W lesie rosną one zazwyczaj otulone innymi drzewami
2021.12.03
~ Krzysiek
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Maja w ogrodzie nie jest programem ogrodniczym, lecz jednym wielkim lokowaniem produktów.I reklamą firm projektujących.a gdzie tu miejsce na właścicieli pasjonatów?
2021.12.03
~ Pasjonat
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ja nie widzę tu żadnych złośliwości a jedynie opinie. Po co to obrażanie, że PRL,że zawiść ....różnimy sie i to nic złego. Ogrod rownież nie w moim stylu i to nie znaczy, ze mam grządki z marchewka....pozdrawiam pieniaczy....
2021.12.03
~ Ada
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród przepiękny! Bardzo dobrze pasujący do eleganckiego i nowoczesnego domu. Po co te złośliwości? Bo jest lustro i nowoczesna kula? Bo tak się nie robi? A może takie było życzenie inwestorki? Może chciała kobieta mieć inaczej niż wszyscy? Gratuluję dobrego gustu! Słowa uznania też dla projektantki za wspaniały dobór roślin i kompozucje na rabatach! Rabatę z hortensjami kopiuję do siebie :) Super odcinek. Pozdrawiam
2021.12.03
~ Alicja też bez pieniędzy
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
wylaza z ludzi pozostalosci PRLu, jak ktos ma kase to jest be, poza tym leniwy klamczuch, a jego ogrod jest brzydki a projektantka glupia, lepiej ogladac grzadki na dzialce, o wiele ladniejsze i z pasja i po prostu lepsze marchewki mam u siebie na balkonie, a w ogole to jestem niebogata, duma mnie rozpiera, wiec pojde do nieba, nie jak ta bezczelna co ma duzy ladny ogrod. Pocieszne chociaż tragiczne. Żale konkurencji są przynajmniej zrozumiałe.
2021.12.03
~ dadaa
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród przede wszystkim jest spójny zarówno z domem, jak i z okolicą. Klasyka. Jeśli to charakterystyczny dla projektantki dobór roślin, to gratuluję. Roślin jest dużo i gęsto to fakt. Jeśli kogoś na to stać to dlaczego nie? Przynajmniej efekt jest natychmiastowy. Nie rozumiem, dlaczego ogrody realizowane przez firmy nie miałyby być pokazywane w programie? Ja mam duży ogród 2500m kw. Realizuję go sama już od dwóch lat. Znajduję inspiracje w innych ogrodach, choć u mnie kuli i lustra nie będzie. Cieszę się, że w programie można obejrzeć wyważone, wysmakowane założenie, czego niestety nie mogę powiedzieć o wielu ogrodach, które widuję na codzień. Pani Aniu i Mateuszu, piękny ogród, niech ogrodowa pasja nie gaśnie :)
2021.12.03
~ Joanna
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Mira zgadzam się z Tobą gdyby ogród był nijaki i bez charakteru nie byłoby tylu komentarzy. Co do projektantki. hmmmm sama mam ogród zaprojektowany przez Danusię, chociaż sama wykonywałam. Mam dziwne przeczucie, że głosy które podważają jej prace to zawistna konkurencja. Nie sztuką mieć kilka dyplomów, sztuką jest robić to co się lubi i odnosić sukcesy.
2021.12.03
~ ANA
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
A mi sie ogród bardzo podoba... :)
2021.12.03
~ Mała Mi
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Jeśli jest cokolwiek kontrowersyjne i wywołuje tyle emocji to nie może być nudne. I z pewnością ten ogród taki jest. A najważniejsze jest to, że odpowiada właścicielom tak sądzę po wypowiedzi Pani Ania na samym początku - chciała ogród mieć uporządkowany no i taki z pewnością jest i to jest ważne. Nie wiem na ile istotne jest czy projektant ma tytuł magistra czy nie, jakby to było wyznacznikiem, że coś będzie dobre. Ogrody są różne, różniaste a ja kocham wszystkie i nic na to nie poradzę, jedynie co w jednych czuję się lepiej w innych gorzej ale to już jest bardziej sprawa właścicieli niż projektu.
2021.12.03
~ mira
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
A ja powiem tak. Nie przeczytałam wszystkich komentarzy, głownie dlatego, że ich część jest po prostu śmieszna. Kogoś stać na ogród, a tu od razu znajdzie się tysiąc osób, które z zazdrości krytykują. Chciałabym się odnieść do jednej wypowiedzi \\\"Pani Wandy bez pieniędzy\\\" czy jakoś tak...Sama projektuję ogródki. To jest moje hobby i jeden ze sposobów na życie :) Sama zakładam właśnie u siebie ogródek nie mając na to prawie zupełnie środków (ale nie będę krytykować kogoś, kto je ma). Prezentowany ogród jest dla mnie ciekawy z tego chociażby względu, że jak przyjdzie do mnie klient, który ma pieniądze i zażyczy sobie ogród w stylu współczesnym, to będę mogła mu pokazać taki ogród jako inspirację (może nie zawsze w programie muszą być super cenne porady i nie wiadomo co jeszcze, może wystarczy po prostu inspiracja dla innych, nie jest Pani sama na tym świecie). Po co się bulwersować, skoro odcinków tego programu jest tyle, że każdy może znaleźć coś co go interesuje??? Ciekawe, jak krytycy poczuliby się gdyby te wszystkie negatywne opinie dotyczyły ich własnych ogrodów? O gustach się nie dyskutuje podobno ;) Pozdrawiam ze swojego -jeszcze mało zielonego-raju ;)
2021.12.03
~ Beata N.
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Dużo emocji w komentarzach. Nie jestem fanem ogrodów pod linijkę, nie mam nic przeciwko takim ogrodom wolę je oglądać ale niekoniecznie taki mieć.One są jak nowoczesne wnętrza,zimne,bezosobowe ,sterylne dla zabieganych pracowników korporacji .Na pokaz -wejść,zobaczyć i wyjść.I nie zboczyć z obranej ścieżki .Właścicielka ogrodu jak i inne pokazywane w programie chcą nas przekonać,że one też tam \\\\\\\"coś\\\\\\\" robią. Nie,nie nie kupuje takich ogrodów
2021.12.03
~ Janusz
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Zabieram głos w tej dyskusji, bo wiele jest głosów krytycznych. Mój będzie pozytywny. Pani Danuta jest z wykształcenia ogrodnikiem i jest praktykiem. Jej znakiem rozpoznawczym jest strzyżony bukszpan, więc trudno się dziwić, że takie robi ogrody. Każdy projektant ma swój styl - po tym go się poznaje. A więc dlaczego pani Danuta ma zmieniać, to co czuje najlepiej? Jej ogród (też pokazywany kiedyś w Mai w ogrodzie) jest piękny, geometryczny i zdecydowanie zasługuje na najwyższą ocenę. Może się nie podobać komuś kto lubi styl wiejski, ale trudno powiedzieć, że jest bez charakteru. Nie dyplom czyni z człowieka mistrza, tylko jego wiedza, talent, pracowitość i doświadczenie, a tego pani Danucie nie brakuje.
2021.12.03
~ Melania K.
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Czułam niesmak po obejrzeniu odcinka.Rady i owszem pomocne ale dla kogoś kogo stać na wynajęcie firmy która będzie dbała bo właściciele zajęci pracą.Czekam na ogrody tworzone przez właścicieli ogrodów adresowane do właścicieli ogrodów. Ogród piękny ale nijak się nie ma do rzeczywistości ludzi normalnych.90% oglądających nie stać na robienie np. na zamówienie takiej ilości elementów ze stali i dla kogo ta inspiracja ? kogo z oglądających stać na wydawanie pieniędzy na energię żeby sobie woda spływała z tafli ze stali itd..... Jeżeli ten program będzie w zamiarze tylko pokazowy bez porad to mogę go z radością oglądać. Może tytuł \\\"Maja w ogrodach na bogato\\\"
2021.12.03
~ Wanda nie bogata
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ale nikt nie napisał, że ogród jest brzydki..... a po to jest możliwość komentowania i wszyscy mogą wyrazić swoje zdanie. A Pewnie nie jedna osoba p. Danucie powiedziała co myśli..... ale jak wiadomo jak ta Pani w tych sprawach postępuje. Trzeba mieć dystans do siebie i do tego co się robi a nie atakować ale jak ktoś napisał wcześniej jak się nie ma wykształcenia jako architekt krajobrazu a chciało by sie nim być to tak jest. A po drugie tu nie są tylko Ci z grona adoracji tylko normalni prawdziwi ogrodnicy z pasją a nie z parciem na szkło.
2021.12.03
~ Zbyszek
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
ANO po to jest głosowanie i miejsce na komentarze by takowe umieszczać czy prezentowany ogród podoba się czy nie,Mi się również nie podoba i co ? Mam stawać przed p.Danutą i się tłumaczyć.Ja nie z tych co adorują.
2021.12.03
~ Zdziwiony
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
a mnie zastanawia dlaczego Panie, które tak ochoczo negują prace Danki, nie staną z nią twarzą w twarz i jej tego nie powiedzą, a wylewają swoje żale ukrywając się pod anonimowym nikiem? Ogród bardzo efektowny, jak widać wzbudzający wiele emocji. Jestem pewna, że właściciele zgłaszając się do Gardenarium i wydając spore pieniądze byli pewni wyboru, bo styl, tudzież zestawienia roślin, form jakie proponuje Danusia im odpowiadały. Gratuluję właścicielom ogrodu i jestem pewna że wiele osób taki ogród chciałoby posiadać :) Mówią, że zieleń łagodzi obyczaje...
2021.12.03
~ ANA
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Zgadzam się czemu od razu zawiść?? W końcu to nie jest grono wzajemnej adoracji jak pewne forum, na którym wypada tylko ochac i achać nad tym co pani Danuta robi bo inaczej jest się na czarnej liście. \\\\\\\\\\\\\\\" swój niepowtarzalny styl \\\\\\\\\\\\\\\" zabawne niepowtarzalny styl to jest taki, żeby oglądać ileś ogrodów nie rozpoznać, że wyszły z pod reki jednej osoby a to co reprezentuje Danuta to brak pomysłu i kopiowanie wszystkiego..... wystarczy porównać prezentowane ogrody pana Bartka Dankiewicza i tutaj można napisać, że reprezentują klasę i swój niepowtarzalny styl każdy inny a nie ciągle żywopłoty z bukszpanu cisy itp...... wydając tyle pieniędzy jak właściciele tego ogrodu nie chciała bym mieć ogrodu jak wiele osób po to zamawia się projekt aby nie była to kopia innego ogrodu......
2021.12.03
~ Monika
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Nie wszystkim podobają się takie linijkowe uczesane ogrody,lustra a jeśli się nie podobają to zaraz ,że to zazdrość,zawiść kogoś zjada.Duża przesada z takim stwierdzeniem,Ile ludzi tyle gustów inaczej byłoby strasznie nudno.
2021.12.03
~ Alutka
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Czy jeżeli ktoś ma inny gust to jest zawiść??? Ogrod ładny ale rownież nie w moim stylu. Czy wszyscy muszą sie zachwycać?
2021.12.03
~ Rania
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
po przeczytaniu kilku komentarzy nie wierzę wrecz ile zawisci i jadu przez niektórych przemawia ;( ogrody pani Danusi fakt od razu mozna rozpoznac przez swój niepowtarzalny styl ,rośliny zimozielone - głównie ozdobne z lisci, zabawa fakturą i kolorem w idealnie dobranych zestawieniach ... ja jestem absolutna fanką jej warsztatu i właśnie taki ogród chciałabym u siebie stworzyć, a czy korzystanie z usług ogrodników i projektantów jest złem ? czy to mówi nam o tym iz nie mamy pasji i uwielbienia dla roslin ? dajcie spokój ! ja sama skorzystałabym natychmiast z takiej pomocy a swoja pasję ogrodnicza zaczynałam od pasji \\\"działkowej\\\" jak to ktos określił. Taka pomoc też swoje kosztuje co jest zrozumiałe za każda widze i doswiadczenie się płaci - jak przy budowie domu zresztą , też bierzemy projektanta i profesjonalny projekt nie budujemy lepianki co wcale nie mówi nam że się na czyms nie znamy i swój dom wybralismy bez pomysłu, polotu i pasji do urzadzania jego wnetrz. skończcie z tą zawiścią ja absolutnie gratuluje włascicielom pięknego ogrodu i pani Danusi za właśnie tylko jej niepowtarzalny styl. Gratuluję
2021.12.03
~ primavera
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Piękny ogród , ciekawa elewacja domu. Podziwiam prace p. Młoźniak , widać konsekwencje w realizacji ogrodów ( kolor, dobór gatunków roślin )
2021.12.03
~ annahanna
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród jak to ogród urządzany przez firmę gdzie właściciele mają dużo kasy i mogą sobie pozwolić na zakup dużych drzew. A dodatkowo zastosowanie przez projektanta dużego zagęszczenia roślin co daje natychmiastowy efekt, a po drugie oglądając ostatnie projekty pani Danuty widać, że brakuje jej polotu i pomysłu co ogród to samo sie pojawia monotonie się robi przez stosowanie tych samych elementów. I nie bardzo rozumie obruszenie p. Danuty no ale jak się nie ma wykształcenia a chciało by sie być naczelnym architektem w Polsce to się człowiek boi jak ktoś przedstawia argumenty i najlepiej napadać na osoby \\\"Ty bys sobie nie poradziła z tym a JA wiem wszystko i ze wszystkim sobie poradzę\\\" a później jak się zreflekuje co wypisała to szybko wszystko się kasuje i zamiata sprawę pod dywan...........
2021.12.03
~ Ingrid
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Aż 34 % na minus odnośnie tego ogrodu.Ciekawe dlaczego?
2021.12.03
~ Jusk
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Przepiękny i elegancki ogród. Z pewnością można się w nim wspaniale zrelaksować i wypocząć. Z całego serca gratuluję wspaniałego ogrodu zarówno właścicielce jak i jego twórcom. Wspaniałe jest to, że jeżeli z jakieś powodów (bez znaczenia; czy to zdrowotnych, czy też braku zamiłowania do prac ogrodowych, czy też niedyspozycji czasowych), można powierzyć stworzenie tak pięknego dzieła profesjonalistom. Powinniśmy się cieszyć z tego, że mamy możliwość oglądania różnych ogrodów, bo wtedy każdy znajdzie w nich coś dla siebie i może posłuży za inspirację.
2021.12.03
~ Ono
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Dlaczego? Bo ogrody działkowe to też ogrody... Mają swoją długą tradycję i specyfikę. Ja w Mai dawno nie widziałam ogrodu dziłakowego. Sama mam ogródek działkowy i czuję się posiadaczką ogrodu. Nie każdy chce lub może miec ogród przy domu. Po co się wzajemnie obrażać. Ogrodnictwo ma wiele barw. Ogrody sa małe i duże, naturalistyczne, swobodne i takie które są oznaką prestiżu. Zapewne przy tym domu i w tej okolicy był taki ogród potrzebny. Jedni wydają pieniądze na \\\"dżagi\\\", inni na ogrody. Wolę to drugie i nie widzę w tym nic zdrożnego, że zatrudniąją firmę. Jednych ogrodnictwo bawi, a inni chcą mieszkać pięknym otoczeniu. Ja na swoim ogródku działkowym nie postawiłabym lustra i fontanny kuli, bo nie jest to właściwy kontekst dla tego typu ogrodowych akcesoriów. Ale też nie wyobrażam sobie aby pniaki czy \\\"żart-żaby\\\" z mojego ogródka pasowały do tej miejskiej okolicy. Bakcyla ogrodniczego często się łapie już po założeniu ogrodu; właścicielom życzę pozytywnego zakręcenia ogrodniczego.
2021.12.03
~ EwaG
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ale ten program nie nazywa się Maja na DZIAŁCE tylko Maja w OGRODZIE to dlaczego ma być o działkach i działkowiczach???
2021.12.03
~ heh
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Aniu tylko,że te \\\"zwyklaki zwykłych ludzi\\\" jak to napisałaś tworzone są w pocie czoła i w przeliczeniu każdej złotówki i cieszą tych ludzi niezmiernie.Ja lubię pooglądać sobie akurat takowe.Nie każdy ma worek pieniędzy na projektantów i firmę,która to zrealizuje i potem otoczy opieką taki ogród.Nie wszystkich stać na dziesiątki roślin tego samego gatunku czy formowanego iglaka za setki złotych jedna sztuka czy takową szklaną kulę w lustrze.Pomyśl o ogródkach działkowych zwłaszcza starszych ludziach,to ich pasja i jaka to radość.Niby nie obraziłaś posiadaczy\\\" zwyklaków\\\" jak to napisałaś ale jednak sporawą szczyptę złośliwości dodałaś.
2021.12.03
~ \\
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Prześliczny ogród :) Wolę oglądać program z TAKIM ogrodem niż ogródki działkowe \'zwykłych\' ludzi, bez umniejszania ich wartości. Różnica jest taka że TAKIEGO ogrodu u siebie na wsi nie zobaczę, a zwyklaki i owszem...
2021.12.03
~ Ania
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Bardzo ciekawy i pouczający odcinek Mai. Ogród piękny i zadbany, pokazano jak o niego dbać z nauką dla oglądających. Nie ważne czy dba o niego firma czy właściciele, ważne ,że jest radością i cieszy oczy tam przebywających, w tym także nas oglądających program. Dziękuję za to Mai, właścicielom ogrodu i Pani Danusi.
2021.12.03
~ Małga
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Jak dla mnie fantastyczne lustro wygląda pięknie! i te hortensje, super!
2021.12.03
~ Gośka
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród przepiękny sama chciałabym taki mieć. Wynajęcie projektanta to bardzo dobry pomysł jeśli nie ma się wyobraźni przestrzennej lub czasu na tworzenie i próbowanie co będzie dobrze wyglądać. Firmy które zajmują się ogrodami nie robią tego cały czas - najwyżej 1-2 razy w roku a chyba nikt mi nie powie, że tyle wystarczy by w ogrodzie było pięknie. Praca w tak dobrze zagospodarowanym ogrodzie to czysta przyjemność i jestem przekonana że pani Ania pracuje w ogrodzie w zależności od potrzeb raz jest to co drugi dzień a jak jest to konieczne to i codzienne. Nie ma się co czepiać tak niewielkiej różnicy w zeznaniach.
2021.12.03
~ Matylda
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Jazeli ja nie mam zdolności tworzenia tak pięknych ogrodów znam sie na czymś innym i dzieki temu zarabiam pieniadze i stać mnie na wynajecie projektanda, to czemu mam tego nie robić?.Najlepiej znowu powielać błędy i tworzyć szkaradztwa które szpecą ?Niektórzy Forumowicze są trochę złośliwi i nieżyczliwi . Pani Ani włascicielce życzę powodzenia i zazdroszcze że ma tak piękny ogród( zazdroszczę ale sama też robie dużo zeby mieć tak pieknie)
2021.12.03
~ chochol4
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
No tak...ogród nie dla zwykłego kowalskiego...firma projektująca( ciekawe czy pomysł właścicieli czy firmy projektującej,potem opieka nad ogrodem również firma.Każdy krzaczek bylinka wsadzony przez firmę. Wolę zdecydowanie ogrody od A do Z założone samodzielnie.Jaka to satysfakcja...bezcenna. Odnośnie roślin bardzo zagęszczone,sporo pracy czeka firmę z przesadzaniem
2021.12.03
~ Marka
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Zgadzam się z \\\"~ Haha\\\". Projektanci (potem opiekunowie) ogrodu to bardzo kosztowna pomoc i żadna sztuka zapłacić za aranżację (pod warunkiem, że się ma kasę). Co do właścicielki...odniosłam wrażenie, że nie jest zaangażowana w prace w ogrodzie (najpierw mówiła, że pracuje tam co drugi dzień, potem, że codziennie - ktoś się tu myli w zeznaniach :)) Ale ogród w istocie - zaprojektowany (przez specjalistów) przepięknie. Co do kuli i lustra nie bardzo mi się podobają, ale do tego ogrodu idealnie pasują. Gratulacje dla Pani Ogrodniczki!!! (nie mylić z właścicielką :))
2021.12.03
~ iza
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogrod bardzo ładny ale troszkę taki pod linijke. Najladniejsze , moim zdaniem, są ogrody naturalistyczne. Zgadzam sie z opinia , ze na rabatach troszkę tłoczno.
2021.12.03
~ Nina
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ten ogród to DZIEŁO SZTUKI projektantki i ekipy ogrodniczej, Wspaniale dobrana roślinność. Widac,ze stworzyła je osoba mająca ogromną wiedzę ale takze i pasję. Ogladałam ten odcinek 2 razy w TVN i METEO.W tym ogrodzie jest tyle inspiracji dla pasjonatów, małych i duzych ogrodów ,ze szkoda iż z tak znakomitego miejsca stworzono tylko jeden odcinek. Moim skromnym zdaniem każda część tego ogrodu to materiał na jeden odcinek a dodatkowo jeszcze o różnych porach roku.Mam ogromny niedosyt po obejrzeniu tego odcinka i jest mi przykro,ze realizatorzy tak skrótowo potraktowali ten przepiękny ogród !
2021.12.03
~ Anna z Tuszyna
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Ogród bardzo ładny, wiele można zgapić. Jest jednak kilka ALE! Żurawki oraz inne drobne byliny za gęsto posadzone. Ciekawe czy właścicielka ma miejsce na ich rozsadę... Storczyki - no jakie cuda. Prawie jak świeżutkie ze sklepu... Jeśli storczyki po kilku latach bycia w domu prezentują się tak, to WIELKI szacun na właścicieli. Te lustro w ogrodzie, to już dla mnie lekki kicz. Za to obeliska naprawdę super. Pewnie super też kosztowały... No, ale cena się nie liczy. Liczy się efekt
2021.12.03
~ moni
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Bardzo ładny ogród, efektowny i elegancki. Nie każdy ma czas na zakładanie ogrodu, ale widać, że właścicielka powoli zaraża się ogrodnictwem i wkrótce pomocfirmy ogrodniczej nie będzie potrzebna w pielęgnacji.
2021.12.03
~ as
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Jak dla mnie za gęsto posadzone rośliny,już w niedługim czasie będzie sporo pracy z ich przeprowadzką. Podoba mi się pomysł z donicami wokół tarasu.
2021.12.03
~ Krzaczek
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Żadna sztuka zamówić projektanta,sztuką jest zrobić ogród samemu,większa satysfakcja zresztą.Podobnie z dbaniem o ogród,firma robi większość włącznie z przycinaniem,ochroną przed zimą,opryskami..Śmieszą mnie takie ogrody..
2021.12.03
~ Haha
Re: Zimozielony, uporządkowany ogród z lustrem (odc. 487)
Piękny ogród zrobiony nietuzinkowo z sercem i pasją. Właścicelka skromna i elegancka !!! Wspaniale !!!!
2021.12.03
~ Justy

Poprzedni odcinek

Ogród sportowy z piecem chlebowym (odc. 486)

Ogród sportowy z piecem chlebowym (odc. 486)

Odwiedzamy duży ogród w Łodzi. Zaprojektowano go tak, by zachować istniejące grupy starych drzew. Podsadzono je licznymi krzewami, tworząc wielogatunkowe...

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg