Pomidorowy ogród (odc. 488)
dodano: 21.03.2014
Tym razem odwiedzamy niewielki ogródek, w którym właścicielka pomieściła właściwie wszystko: jest altana i grill, drzewa owocowe, mnóstwo kwiatów i niesamowite warzywa: pomidory, które zdominowały ogród i stworzyły smakowitą ścianę na tarasie.
Pomidorowy ogród (odc. 488)
Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem programu dostępne będzie dzień po premierze programu.
 

ODCINEK 488:
Tym razem odwiedzamy panią Małgosię, która wraz z rodziną mieszka w tym miejscu już wiele lat. Jej ogródek jest niewielki, bo cała działka ma powierzchnię zaledwie 480 metrów. Wejście do ogrodu i wjazd do garażu obsadzono iglakami. Z tyłu domurozciąga się część wypoczynkowa – taras, trawnik otoczony rabatami i drzewami oraz altana. Drzewa na tej działce posadzono ponad 40 lat temu. Były tu stare jabłonie, czereśnie, morela, zachowała się jeszcze śliwka. Część z nich powoli zamierała, zwalniając miejsce na nowe nasadzenia. Jeden z martwych pni stał się podporą pod pnącza.
 
Państwo Berezowscy zaprosili nas po raz pierwszy w marcu, kiedy w ich domu zieleniły się siewki najwcześniejszych kwiatów szałwii, żeniszka i lobelii. To królestwo roślin od stycznia do połowy maja mieści się w piwnicy i bibliotece. A pani Małgosia chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami. Ma już ogromną wiedzę, choć sieje warzywa i kwiaty dopiero od kilku lat. Zresztą, spacerując po ogrodzie widać ogromną pracę właścicielki, są tu setki kwitnących jednorocznych kwiatów, wypełniających skrzynki balkonowe i każdą wolną przestrzeń na rabatach. Są petunie, szałwia, koleusy, aksamitki… Pani Małgosia wyjaśnia, że te rośliny nie tylko cieszą oko, ale też praca przy nich – uspokaja.
 
Niezwykły warzywny ogródek pani Małgosi powstał w 27 drewnianych skrzyniach. Otaczają one taras, tworząc zieloną ścianę w tym dodatkowym pokoju. Eksperymentalnie pani Małgosia posadziła tu również bakłażany, jest też papryka, a w jednej ze skrzyń widać dorodny okaz kabaczka. Nie brakuje też ziół, a donice z pomidorami, podsadzone są aksamitkami. Efekty są imponujące! W połowie sierpnia rodzina może cieszyć się zdrowymi, pysznymi pomidorkami.
 
Jak zatem wygląda ogrodniczy sezon pani Małgosi? Pierwszą rzeczą jest oczywiście staranne przygotowanie podłoża – warto wybrać gotowe podłoże do siewu i pikowania, ale należy je przesiać, bo może zawierać sporo grubych kawałków. Przesianą ziemię miesza się z piaskiem. Gotowym podłożem napełnia mnożarki, ugniata lekko i podlewa ziemię.
 
Pani Małgosia wybrała dla siebie 6 odmian pomidorów. Dwie odmiany wysokie przeznaczone są do donic pod tarasem, a karłowe koktajlowe, do donic ustawionych na tarasie. Zainteresowała ją również odmiana o żółtych owocach, a także niezwykły pomidoro żywo zielonym kolorze, ze skórką pokrytą ciemniejszymi smugami tworzącymi "zebrę".
 
Po wysianiu nasiona trzeba przykryć warstwą ziemi, a następnie spryskać wodą. Na koniec należy podpisać doniczki nazwą gatunku i odmiany. Wysiane warzywa wędrują do mini-szklarni, zbudowanej w garażu przez męża pani Małgosi. W imponującej  konstrukcji zainstalował specjalne lampy do roślin z energooszczędnymi żarówkami. Otaczają je odbłyśniki, dające równomierny rozkład światła w uprawie. Oświetlenie regulowane jest automatycznie – sztuczne słońce świeci się 16 godzin, po czym następuje 8 godzin ciemności. Temperaturę podłoża bada elektroniczny termometr z sondą. Przydaje się też nawilżacz powietrza. Jednak są czynności, które wymagają precyzyjnej pracy człowieka. To podlewanie. Młode warzywa nie lubią mieć mokrych liści, bo inaczej gniją. Dlatego co 4 dni pani Małgosia podlewa podłoże wokół każdej roślinki konewką zrobioną z butelki i rurki do napojów.
 
Pomidory to jednak nie wszystko – wczesną wiosną pani Małgosia sadzi pierwsze sezonowe kwiaty. Warto zainwestować np. w bratki, bo są tanie i dają efekt na długo. Jest też okazja, by przeprowadzić porządki w ogrodzie. Raz w roku pojawia się ekipa, która wykonuje najcięższe specjalistyczne prace, takie jak formowanie ogromnego cisa kosą spalinową z końcówką do cięcia żywopłotów. Pani Małgosia zaplanowała też niewielkie zmiany. Trzeba było wykopać prawie niewidoczne jeszcze kępy funkii, a następnie wykarczować pień po wyciętej kiedyś moreli. W pracach pomagała ekipa Przemka Mereckiego (Brukarstwo Ogrody).
 
Kiedy po raz kolejny zajrzeliśmy do państwa Berezowskich, rośliny już znacznie podrosły i przyszła pora na pikowanie sadzonek. Teraz widać, dlaczego tak ważne było dobre przygotowanie gleby! Pani Małgosia wypróbowała, że najlepszymi pojemnikami do pomidorów są duże plastikowe kubki do piwa. Pikownicą robi głęboki otwór w ziemi, wkłada sadzonkę aż po nasadę liścieni, po czym delikatnie ją uciska z kilku stron.
 
Po 6 tygodniach znowu przyjechaliśmy, zaciekawieni kolejnymi etapami uprawy. Była połowa maja i wszystkie rośliny hartowały się już na świeżym powietrzu na tarasie. Pani Małgosia umieszczała w donicach dorodne i duże siewki pomidorów.
 
W ogrodzie państwa Berezowskich są jeszcze inne pomysły warte podpatrzenia. Spore wrażenie zrobiła na nas plantacja truskawek. To konstrukcja zrobiona z kilku palików, podtrzymujących warstwę juty i worek ogrodowy, który wypełniono ziemią ogrodową. Całość solidnie przywiązano do słupków. Potem worek został nacięty w wyznaczonych miejscach na krzyż, a w nie wciśnięto kolanka hydrauliczne, które służą truskawkom jako doniczki. A to nie koniec truskawkowej plantacji – jej druga część rośnie na drewnianej kratce, na której przygotowano rzędy doniczek przeznaczonych do zawieszania. W tym słonecznym miejscu truskawki doskonale owocują.
 
Nasza ostatnia wizyta w tym ogrodzie była najprzyjemniejsza, bo mogliśmy rozkoszować się wspaniałym widokiem tego pięknego, tworzonego rękami gospodarzy ogrodu. 54 krzaki pomidorów uginały się pod ciężarem owoców, dlatego na ich pędach pani Małgosia zastosowała profesjonalne łuki pomagające roślinie w utrzymaniu ciężaru owoców, także specjalne zapinki i podwieszki. Zadbała też o system nawadniający. Przy okazji gospodyni podzieliła się z nami kilkoma swoimi wypróbowanymi przepisami na domowe przetwory z warzyw. Przepisy dostępne są tutaj: POMIDOROWE PYSZNOŚCI.
 
***
 
W drugiej części odcinka prezentujemy relację z targów ogrodnictwa i architektury krajobrazu Gardenia. Odbyły się one na przełomie lutego i marca, i upłynęły pod znakiem zbliżającej się wiosny. Szkółkarze podpędzali na wystawę wiele krzewów, dzięki czemu mogliśmy zobaczyć kwitnące forsycje czy delikatne oczary. Wrażenie robiły również białe, podobne do puszystych szczotek kwiaty fotergilli. Na stoisku szkółki Stanisława Zymona prezentowano magnolie. Naszą uwagę zwróciła odmiana 'Rustica Rubra' o purpurowych i pachnących kwiatach, która zakwitnie w ogrodach dopiero na przełomie kwietnia i maja. Ciekawa była też nowa odmiana trzmieliny japońskiej, przypominająca z daleka bukszpan. Jej cechą charakterystyczną są białe końcówki pędów. Naszą uwagę zwrócił też piękny soczystozielony dywan, który tworzyły liście niskiej odmiany tawuły ‘Golden Carpet’. Ten krzew proponowany jest jako doskonała roślina zadarniająca.
 
Targi Gardenia znane są jako miejsce prezentacji różnego rodzaju nowinek technicznych i maszyn ogrodniczych. Wiele z wystawiających się tu firm kieruje swoją ofertę do profesjonalistów. Można też podejrzeć wiele pomysłów do wykorzystania w przydomowych ogrodach, jak choćby podwyższane rabaty, duże metalowe lub drewniane skrzynie do zastosowania na tarasach i balkonach. Są narzędzia, donice, elementy małej architektury ogrodowej, dekoracje… Warte uwagi były np. gazowe paleniska, które z powodzeniem można zastosować na tarasie, czy nawet pod altaną. Zainteresowały nas również najróżniejsze formy kamieni i żwiru do ogrodów. Kilka firm proponowało zestawianie ich w metalowe siatki zwane gabionami. Dojrzeliśmy też ciekawy kompostownik – nieduży, ale obrotowy, dzięki czemu proces kompostowania może zachodzić w nim szybciej. Na wystawie przygotowano też specjalne miejsce dla zabaw dzieci. Tutaj ciekawostką była elastyczna mata z pianki z wykończeniem w formie piramidek. Tego rodzaju bezpieczna nawierzchnia jest bardzo przyjemna dla małych stópek.
 
Dużym powodzeniem cieszyła się wystawa florystyczna i VIII Międzynarodowe Mistrzostwa Florystyczne Polski. Emocje wśród zwiedzających wzbudzało też stoisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów OSTO, gdzie odbywał się konkurs dla firm ogrodniczych. Celem konkursu było poszukiwanie oryginalnych, pięknych rozwiązań, które mogą być inspiracją dla posiadaczy i miłośników ogrodów. Stoiska powstawały od zera, na oczach publiczności.
 
Głosami publiczności wygrało stoisko o tematyce ekologicznej, gdzie wykorzystano stare opony z recyklingu, wkomponowano domki dla owadów i jeży a także robione na szydełku kule, imitujące kwiatostany czosnków oraz szmaciane lalki. Na drugim miejscu uplasowała się arcytrudna aranżacja z niewielkim strumieniem, szklanym mostkiem, kompozycją z wrzosów i różaneczników oraz lustrami na ścianach. Trzecie miejsce przypadło ciekawej pracy z altaną wspartą na trzech słupach. Był tu też stolik – piramida, odbijający się w lustrze oraz zabawa z mydlanymi bańkami. Trzech głosów zabrakło kolejnej pracy, aby znaleźć się na podium. To koncepcja projektu, który z wersji papierowej przechodzi w realną. Jak zapewniają twórcy jest to wersja gotowa do wykonania. Na piątym miejscu uplasowała się niezwykle kolorowa aranżacja z papierowymi motylami, trawiastymi piramidkami i źródełkiem, za którymi skrywa się biała pergola otoczona trawami. Na szóstym miejscu znalazł się natomiast romantyczny ogródek z ławką na wyspie i drewnianym mostkiem, w towarzystwie wysokich trzcin. 
 
Jeśli chcecie Państwo zobaczyć pokazowe ogródki, wystarczy zajrzeć tutaj: OGRODY POKAZOWE GARDENIA.