Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Bajkowe kwiaty - fuksje

dodano: 30.06.2012

O tym, jak uprawiać i pielęgnować fuksje, a taże o swojej wielkiej pasji do tych roślin, opowiadają miłośnicy fuksji.

W drugiej części odcinka 381., odwiedziliśmy kilku członków Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fuksji, którzy uprawiają te wspaniałe kwiaty. To fantastyczna pasja, bo fuksje mają wspaniałe kolory i formy, a do tego są łatwe w uprawie.
 
O tych roślinach opowiedział nam jeden między innymi z członków stowarzyszenia, pan Mariusz J. Głębowski (www.fuksje.glebowski.eu).
 
Fuksje występują naturalnie w Ameryce Południowej, w Nowej Zelandii i na Taiti, stamtąd też pochodzą. Przywiezione i krzyżowane w Europie zdobyły ogromną popularność, zaś w wyniku krzyżówek powstały różne ich odmiany np. fuksje z kwiatami pełnymi, półpełnymi, pojedynczymi i tzw. fuksje triphylla posiadające rurkowate kwiaty. Mimo stworzenia trzydziestu tysięcy odmian,nie udało się jeszcze wyhodować fuksji z żółtymi kwiatami.
 
Fuksje mogą stać się pasją całej rodziny, czego dowodem są państwo Cieszyńscy ze Strzyżowic zajmują się nimi od kilku lat i mają coraz większą ich kolekcję (www.fuchsiahybrida.pl). Początkowo mieszkali w miejskim bloku, tam też zaczęła się ich przygoda z tymi roślinami. Pewnego dnia pani Iza przyniosła do domu zakupione na targu fuksje, o których jeszcze wtedy niewiele wiedzieli. Od tego zdarzenia zaczęła się ich fascynacja. Dzisiaj mieszkają w domu z ogrodem przepełnionym fuksjami, które latem stanowią wspaniałą ozdobę cienistych miejsc. W miarę rozrostu kolekcji pani Iza postanowiła zrezygnować z pracy, po to, by zajmować się roślinami.
 
Większość fuksji powinno rosnąć w cieniu bądź w półcieniu. By wyeksponować piękne odmiany tych kwiatów Państwo Cieszyńscy wybudowali pergole, na których znajdują się dodatkowo siatki cieniujące, które nawet przy bardzo mocnym słońcu stwarzają roślinom sprzyjający klimat.
 
Każdy może wybrać swoją ulubiona odmianę. Jedne rośliny mają pokrój zwisły, inne wzniosły. Są wielko- i drobnokwiatowe. Fuksje o drobniejszych kwiatach odznaczają się dużo gęstszym kwitnieniem – na każdej łodydze takiej odmiany znajduje się 6-8 pąków. Z kolei te o dużych, pełnych kwiatach posiadają mniej pąków. W przypadku tego rodzaju fuksji liczbę pąków można zwiększyć poprzez stosowanie odpowiedniego nawozu. Dostarcza się go roślinie codziennie, ale tylko w połowie dawki. Dzięki temu fuksja jest gęstsza i bardziej zwarta, zaś na każdej łodydze powstaje 4-6 kwiatów. Równie ważną czynnością jest obrywanie owocników, dzięki czemu powstrzymujemy roślinę przed produkowaniem nasion. Roślina, która przeznacza swoją energie na wytwarzanie owocników, przestaje kwitnąć.
 
Pani Iza i jej tato (pan Marek) nauczyli się rozmnażać fuksje, sami też skomponowali najlepszą mieszankę ziemi, która odpowiada tym roślinom. Jest to bardzo sypka mieszkanka torfu i włókna kokosowego. Najlepiej przyjmują się sadzonki wierzchołkowe zanurzone w ukorzeniaczu do roślin półzdrewniałych.
Pani Iza przycina sadzonki w taki sposób by pozostały na nich trzy rządki listków, następnie bardzo dokładnie usuwa dolne listki. Sadzonka musi być dokładnie oczyszczona z resztek listków, aby uchronić roślinę przez procesem gnilnym, który rozpoczyna się w ziemi. Po nasypaniu wspomnianej już mieszanki ziemi podlewamy doniczki i pozostawiamy je na chwilę, by ich zawartość spokojnie osiadła. Bardzo ważne jest, by nie ugniatać zbyt mocno ziemi znajdującej się dookoła sadzonki, tak, aby korzenie miały wystarczającą ilość miejsca do rozwoju. Lekka ziemia powoduje, że korzonki przerastają swobodnie ziemię, zaś pomiędzy korzeniami powstają wolne przestrzenie, dzięki którym roślina lepiej oddycha.
 
Zachwycające swoją urodą fuksje, w przypadku hodowli w naszym kraju mają jedną wadę – nie mogą zimować w ogrodzie, więc od jesieni do wiosny trzeba im zapewnić dodatnią temperaturę. Jednak ten, kto je pokocha, postara się, aby w dobrych warunkach przeżyły każdą, nawet najsroższą zimę.
 
Pasja kolekcjonerska spowodowała, że cała rodzina Cieszyńskich zaczęła podróże po Europie. Dzięki temu powstały odmiany nazwane imionami i nazwiskami zagranicznych przyjaciół rodziny - w dowód głębokiej przyjaźni. Pani Iza zaprezentowała nam fuksję wyhodowaną przez znajomego z Belgii, który, jak twierdzi nasza rozmówczyni, potrafi stworzyć najpiękniejsze odmiany tej rośliny na świecie.
 
Mąż pani Izy, trafnie zauważa, że każdy człowiek pragnie coś po sobie zostawić, zaś z racji pasji państwa Cieszyńskich, ich dziedzictwo będą stanowiły właśnie fuksje. W ich kolekcji znajdują się roślin powstałe w XVII i XVIII wieku, które swoje nazwy wzięły od hodowców lub ich rodzin. Dlatego też, nasi gospodarze postanowili nazwać niektóre ze swoich odmian na cześć swoich dzieci.
 
Niektórym roślinom warto pozostawić owoce, ponieważ - co ciekawe - są pożyteczne. Czarne owoce fuksji są jadalne, co zaprezentował nam pan Mariusz, który określił ich smak jako słodko-pikantny. W pana Mariusza, zbiera się owoce fuksji, z których można sporządzić konfitury a także zastosować jako dodatek do ciast.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Od lipca 2019 roku próbuję się skontaktować telefonicznie, SMS, mailowo i niestety bez rezultatów. Porażka
2022.01.19
~ Aga
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Czy coś dzieje się źle w tej firmie? Pieniądze wpłacone, zero kontaktu, nic nie wiadomo co z zamówieniem... :(
2022.01.19
~ ssisi
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Nie polecam firmy Fuchsiahybrida.pl to p.Cieszyńskich. Za towar zapłaciliśmy ponad 200zł na początku czerwca, po kilku mailach i próbie kontaktów żadnych odpowiedzi, towaru ani pieniędzy. NIE POLECAM I OSTRZEGAM przed OSZUSTWEM
2022.01.19
~ Anna G.
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Fuchsiahybrida.pl to strona internetowa p.Cieszyńskich. Kupowałam u nich rok temu i jestem bardzo zadowolona z formy pakowania sadzonek oraz ich jakości. W tym roku oczywiście zamówiłam kolejne roślinki. Już nie mogę się doczekać, aż będę mogła podziwiać je na moim balkonie.
2022.01.19
~ Ewa
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
do zawiedzionej: jak to wszystkie wyprzedane,nieprawda ;)-przecież jest jeszcze jako taki wybór kwiatów i to nawet całkiem spory :) a obecnie jest po 21-ej .Na stronce, zaraz pod wyszukiwarką z lewej strony masz na różowo okienko DOSTĘPNE FUKSJE i tam coś jeszcze powinno na Ciebie ciekawego czekać,powodzenia
2022.01.19
~ perla76
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
To nawet nie zawiadomił siostry, ze jest w Mai w ogrodzie??
2022.01.19
~ Ewa B.
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Zupelnie przypadkowo szukajac czego innego znalazlam te strone. Nadzwyczajne jest to ze pan Mariusz Glebowski to moj brat. Jestem z niego dumna.
2022.01.19
~ Bella
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
W zupełności podzielam opinię Bernadetty. Ja również miałam to szczęście przypadkowego trafienia na internetowy sklep Państwa Cieszyńskich. Także kupowałam sadzonki już dwukrotnie i aktualnie czekam na zakwitnięcie nowych odmian zakupionych w tym sezonie. Chyba \"zaraziłam się\" miłością do fuksji już na zawsze! Jeśli chodzi o jakość roślinek, a także fachowość, rzetelność i uprzejmość Państwa Cieszyńskich, to należą im się tylko słowa uznania!!! Z pewnością zaglądnę na kolejne zakupy!
2022.01.19
~ sniezyca
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Nie ma chyba dlatego, że już lipiec :) Trzeba będzie zrobić zamówienie w styczniu tak jak piszą w aktualnościach.
2022.01.19
~ Jola
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Weszłam na tą stronę od fuksji a tam... wszystkie fuksje wyprzedane, wszyskie! Ani jednej już nie ma.
2022.01.19
~ zawiedziona
Re: Bajkowe kwiaty - fuksje
Młodzi, piękni i z wielką pasją do kwiatów. Poza tym to naprawdę solidna firma. Gratuluję. Zamawiałam u Nich 2 razy fuksje i inne kwiaty, zawsze w dobrej kondycji, zapakowane profesjonalnie, naprawdę na najwyższym poziomie. Piszę tak bo mam porównanie z innymi sklepami.
2022.01.19
~ Bernadeta

Poprzednia porada

Żywy obraz

Żywy obraz

Oto ciekawy pomysł dekoracyjny: taki obraz sprawdzi się w ogrodzie, na tarasie albo w domu.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg