Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród z piwniczką (odc. 490)

dodano: 04.04.2014

Każdy ma inne marzenia związane z ogrodem. Pani Beata zapragnęła mieć piwniczkę, ale nie tylko. Jej wymagania zdecydowali się zrealizować dwaj projektanci, którzy zaplanowali całą przestrzeń, połączyli ją z lasem, zbudowali nawet altany z zielonymi dachami.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 
Przypominamy, że video z odcinkiem programu dostępne będzie dzień po premierze programu.
 

ODCINEK 490:
Ogród pani Beaty Piontek jest położony jest w okolicach Żor i choć widać stąd położoną nieopodal potężną kopalnię, to na szczęście z dwóch stron otaczają go lasy. Przestrzeń urządzono bardzo funkcjonalnie i prosto. Od strony garażu znajduje się duży podjazd. Przy nim – drewutnia, a dalej – podziemna piwniczka. Z lasem sąsiaduje grupa sosen i wrzosowisko, a przy wyjściu z domu zaplanowano dwa tarasy: z kamiennych płyt i drewnianych desek. Naprzeciw jednego z nich postawiono altanę z grillem. Drugi taras to ciepłe i zaciszne miejsce – zwłaszcza w wietrzne dni. Taras widać przez okno sypialni, co jest ogromną zaletą, przyjemnie tu wyjść z poranną kawą.
 
Uzupełnieniem tarasu są żwirowe nawierzchnie, ze wszystkich stron otoczone obrzeżami z kostki granitowej. Posadzono tu ozdobne trawy – niewysoką imperatę o czerwonych liściach, rozplenicę japońską odmiany ‘Hameln’ z pięknymi kłosami jak szczotki. Z kolei przed domem nasadzenia są nieco inne, powstała rabata bylinowa z nachyłkiem o jaskrawych żółtych kwiatach, są też jeżówki, floksy i orliki. Natomiast na straży domu stoją dwie kuliste odmiany wiśni szczepione na wysokich pniach, a pod nimi łan rośnie rozchodnika okazałego.
 
Projektantami założenia są bracia Przemek i Leszek Jureccy. Musieli zrealizować sporo wymagań pani Beaty. Marzyła jej się na przykład spora piwniczka. Zależało jej też na tym, by ogród był funkcjonalny, nie wymagał bardzo dużo pracy. Marzył jej się też szum wody. Dlatego przy samym tarasie projektanci ustawili potężny kamień o ciekawym kształcie – to sprowadzona z Azji skała kalcytowa o handlowej nazwie Meteora. Ten układ wodny ma źródło pod głazem - w zbiorniku wyłożonym folią. Przy drugim tarasie fontannę wykonano z bryły szarego granitu, który komponuje się z innymi kamieniami tej aranżacji. W nocy efekt cichego pluskania wzmocniony jest dodatkowo ledowym halogenem, który podświetla strumień wody.
 
W ogrodzie znajdują się dwie altany o bliźniaczej konstrukcji. Jedna ustawiona jest bliżej domu, gdzie służy jako drewutnia i przechowalnia sprzętów ogrodniczych. Druga – w centralnej części ogrodu – stanowi miejsce spotkań. Sprawdziła się doskonale zwłaszcza latem, gdy panowały potężne upały. Budowla wsparta jest na ośmiu słupach, które w narożach wypełnione są jaśniejszymi żaluzjami. Pionowe elementy zamocowano na stalowych kotwach, aby drewno nie psuło się od wilgoci z gruntu. Jednak najciekawszy jest dach – prawie płaską powierzchnię obsadzono roślinami.
 
Warstwy dachu ułożono na deskowaniu, pokrytym geowłókniną. Na niej położono membranę EPDM, a ostatnią warstwę pod podłożem, stanowi folia kubełkowa. Na wierzchu jest tylko 5-7 cm ziemi, więc jest skrajnie sucho. W takich warunkach mogą przetrwać tylko niektóre gatunki roślin. Ogrodnicy posadzili w tym miejscu przede wszystkim rozchodniki, np. rozchodnik kaukaski ‘Purpurteppich’ oraz ‘Tricolor’. Duże poduchy tworzy rozchodnik oregański o żółtych kwiatach. Jest też rozchodnik Siebolda, a także nasz rodzimy gatunek rozchodnik karpacki. Taki dach nie jest wymagający co do pielęgnacji. Bardzo suche siedlisko sprawia, że niewiele chwastów jest w stanie tu wyrosnąć. Według zaleceń ogrodników, gospodyni podlewała rośliny tylko przez pierwszy miesiąc, dalej posadzone gatunki musiały radzić sobie same.
 
Obok altany znajduje się też grill o ciekawej konstrukcji – jego ściany wymurowano z granitowych bloków. Całość stanowi fragment muru oporowego utrzymującego skarpę przy altanie. Samo palenisko wykonane jest z cegły szamotowej. Dobrym pomysłem są tutaj podpory pod ruszt wymurowane z odpowiednio podciętej cegły.
 
Drugą ciekawą budową jest ziemna piwniczka, dopasowana do potrzeb właścicielki. Panuje tu dość stała temperatura – poniżej 10 stopni. To dzięki zagłębieniu konstrukcji w gruncie, bo głębiej wahania temperatury są niewielkie. Budowę piwniczki rozpoczęto od wykonania wykopu na głębokość ponad 2 metrów. Na dnie przygotowano zbrojony fundament. Po wylaniu podbudowy i betonowej posadzki, przyszła kolej na wymurowanie wnętrza z pełnej, czerwonej cegły. Na zewnątrz zaimpregnowano ją papą klejoną na lepiku. Następnie postawiono ścianę frontową z kamiennych bloczków. Potem ułożono jeszcze drenaż z folii kubełkowej, a całość przykryto włókniną i 20 cm warstwą ziemi kompostowej.
 
Całość zapewnia miejsce na przechowywanie owoców, warzyw, są też półki na przetwory. Niestety, nie wszystkie jabłka równie dobrze znoszą przechowywanie. Z pytaniem o odmiany jabłek najlepsze do przechowywania skierowaliśmy się do pana Mariusza Smardza – właściciela kilkuhektarowego gospodarstwa sadowniczego w Skrzypaczowicach koło Sandomierza. Najwięcej uprawia się tu odmian konsumpcyjnych takich jak Malinówki o wiśniowej skórce, zielono-czerwone Cortlandy i Lobo czy też Szampion, z charakterystycznymi paskami. Dzieciom bardzo smakuje odmiana Rubin – krucha i słodka. Niestety, większość z tych odmian najsmaczniejsza jest w krótkim czasie po zerwaniu. Na przetwory dobrze sprawdza się np. Boskoop czy późna odmiana Eliza, która doskonale przechowuje w piwniczce, podobnie jak Idared.

Kiedy odwiedziliśmy panią Beatę w październiku, piwniczka już była częściowo zapełniona przetworami. Na regale ustawiono ogórki kiszone, tarte buraki, kompoty z brzoskwini i agrestu. W kącie stała skrzynia z ziemniakami, a naprzeciwko niewielki stojak na wina. Latem piwniczka sprawdza się też do krótkiego przechowywania różnych dań.
 
W odwiedziny do pani Beaty przyjechała jej kuzynka – Aleksandra. Zajmuje się ona biżuterią artystyczną i w ogrodzie często szuka inspiracji dla swoich prac. Obserwuje zestawienia kolorystyczne i tak na przykład inspiracją dla wisiora wykonanego w technice sutasz, były szare kamienne głazy na rabacie przed domem i rosnące pomiędzy nimi goździki, natomiast dla zestawu kolczyków w pastelowych kolorach – łany kwitnących wrzosów.
 
Zapracowana pani Beata nie zawsze ma czas na pielęgnację swojego ogrodu, dlatego czasem pomagają jej ogrodnicy. Najpierw wspólnie spacerują po ogrodzie i rozmawiają o potrzebnych pracach i problemach z roślinami. Dzięki temu okazało się na przykład, że przyda się dodatkowa sekcja do podlewania kwiatów i konieczne będzie przycięcie obrzeży trawnika. Do tej pracy przydał się specjalny nóż. Po usunięciu trawy, puste przestrzenie zasypuje się piaskiem. Niestety, więcej pracy wymagała rozbudowa systemu nawadniającego. Należało wykopać w trawniku sporej długości rowek do ułożenia dodatkowej rury. W miejscu gdzie przebiegała istniejąca linia nawadniająca, zamontowano specjalną obejmę i wykonano podłączenie do nowej instalacji. Pozostało tylko rozłożyć rurkę z polietylenu, w którą wczepiono linię do zaworu kroplującego. Ta została wstawiona do donicy.
 
Warto zwrócić uwagę na doskonały stan trawnika w całym ogrodzie. To dzięki doskonałemu przygotowaniu go już na etapie zakładania. Prace nad nim trawnikiem zaczęto, gdy były już na ukończeniu tarasy i obrzeże z kostki granitowej. Najpierw cały teren spulchniono glebogryzarką, a na wierzchu rozłożono warstwę podłoża do trawników. Całość ponownie wymieszano maszynowo i dokładnie wyrównano. Teren był kilkakrotnie wałowany i na przemian grabiony, dzięki czemu usunięto drobne nierówności. Na koniec posiano nasiona, które przykryto warstwą piasku i uruchomiono system nawadniania. W przypadku piaszczystej gleby, trawnik z siewu przyjmie się lepiej, niż z rolki.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Wszystko super, piwniczka pierwsza klasa, ale wybudowana bez pozwolenia i w niedozwolonym miejscu ( za blisko płotu - wymagane min. 3 m od płotu ).
2021.09.25
~ kasia
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Ogród ładny tylko właścicielka praktycznie nic w nim nie robi wiec nie ma się czym chwalić
2021.09.25
~ d
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Bardzo podoba mi się ten ogród, altanki przeurocze, no i ta piwniczka. Dla mnie rewelacja. A co do ogrodu i jego okazałości, to takie jest prawo natury,że zanim coś stanie się duże, musi być małe. Każdy musi przejść przez etap dojrzewania. Dla mnie to duży dar umieć zobaczyć piękno w zalążku. Dobrze, że pani Maja pokazuje ogrody na różnym etapie wzrostu.
2021.09.25
~ Danuta
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Podoba mi sie ten ogród , a piwniczka kapitalna , super urządzenie jakże przydatne w życiu .Gratulacje za pomysłowość .
2021.09.25
~ Karol
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Piwniczka rewelacja! Sam musze sobie zrobić tylko trochę większą! BOMBA! Pozdrawiam
2021.09.25
~ Yellow
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
A, czego się Pani spodziewała bardziej \"efektowniejszego\"? Baobabów? Bananowców? Jestem ciekaw jak Pani ma urządzony swój ogród? Może jakieś zdjęcia, z których wielu architektów ogrodów mogłoby czerpać inspiracje garściami? Krytykować zawsze jest łatwo, a szczególnie jak się jest anonimowym...
2021.09.25
~ Tomasz
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Cyt: Rośliny bardzo mało efektywne, takie zwykłe każdy je może mieć. A może nie wszyscy chcą mieć rośliny efektowne? Może chcą mieć takie zwykłe rośliny, które nie są nowościami, ale tworzą ogród a nie kolekcję? Trzeba poczekać trochę,aż rośliny podrosną. W tym ogrodzie podoba mi się rabata żwirowa i efektowny \\\\\\\\\\\\\\\"skalniak\\\\\\\\\\\\\\\" z otoczaków. I ogólna kompozycja ogrodu. Piwniczka trochę jakby z innej bajki, z ogrodu naturalistycznego.
2021.09.25
~ EG
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Jedyne co mi sie podoba to dom . Z Ciekawości oglądałem firmę projektującą ten ogród i najwidoczniej idą w reklamę jednak nie w jakość . Rośliny bardzo mało efektywne, takie zwykłe każdy je może mieć . Brakuje roślin efektownych jest XX| mamy wiele nowości przystosowanych do naszych warunków jednak widać że projektanci nie znają . Proponuję poszerzyć swoja wiedzę . Bardzo sie zdziwiłem jak oglądałem ten odcinek nie porwało mnie to. Pozdrawiam.
2021.09.25
~ Elfor
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Właśnie oglądam.i jestem strasznie zdziwiona,że firma projektująca nie założyła siatki p/kretom na trawniku,nornice ryją.
2021.09.25
~ Jaha
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
no i następny ogród gdzie głównym wypowiadającym się na temat ogrodu jest firma projektująca.
2021.09.25
~ Znudzona
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
niestety jako jeden z nielicznych ogrodów prezentowanych prze Panią Maje ten mnie zupełnie nie zachwycił:( może dlatego ze to bardzo młody ogród i na efekt trzeba jeszcze poczekać
2021.09.25
~ jowita
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Jakiego torfu użyto do ściółkowania?
2021.09.25
~ Ewak
Re: Ogród z piwniczką (odc. 490)
Altanka z tego odcinka.... Rewelacja... Szukuje plany i do roboty :D
2021.09.25
~ mysiul

Poprzedni odcinek

Ogród z suchą, kamienną rzeką (odc. 489)

Ogród z suchą, kamienną rzeką (odc. 489)

Odwiedzamy ogród z kamienną rzeką, która przez większą część roku jest sucha, pełni jednak ważną funkcję. Nie brakuje tu pięknych roślin i naturalnych...

więcej »
Ocena
93%
7%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg