Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Rośliny do cienia

dodano: 10.05.2014

Tym razem w Akademii Ogrodnika zajmiemy się skarbami cienistego ogrodu.

W maju ozdobą pod drzewami może być np. czosnek niedźwiedzi. To dziko rosnąca w Polsce roślina, ale nie należy jej pozyskiwać w lesie. W sprzedaży są jej nasiona oraz sadzonki.
 
Raz posadzony w ogrodzie, czosnek niedźwiedzi nie wymaga wykopywania na zimę i co roku jest go więcej, jeśli zapewnimy mu wilgotną, żyzną glebę. Z niewielkiej cebuli wyrastają liście i biały kwiatostan. Podobno jest on przysmakiem niedźwiedzi, stąd jego nazwa. Latem liście czosnku zamierają (tak jak u tulipanów) i roślina przechodzi okres spoczynku. W gruncie pozostają tylko cebulki, których nie wykopujemy.
 
Czosnek niedźwiedzi jest ostatnio modny jako zioło. Spokrewniony ze zwykłym czosnkiem, ma też podobne do niego właściwości zdrowotne. Jadalne są jego liście i kwiaty. Jednak smak czosnku niedźwiedziego jest delikatniejszy. Liście traktujmy jako zieleninę przydatną w kuchni, jako dodatek do sałatek, na kanapki, można je kisić. Czosnek niedźwiedzi ma silne działanie bakteriobójcze, polecany przy przeziębieniach i w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.
 
W podobnych warunkach jak czosnek niedźwiedzi rośnie kokoryczka wielokwiatowa. Jest dość wysoką, atrakcyjną w maju, byliną. Na silnej, zwieszającej się w dół łodydze wyrastają liście; pod nimi kryją się zwisające rzędem dzwonkowate kwiaty. Kokoryczka rozrasta się przez kłącza i co roku powiększa zajmowane terytorium. Dobrym towarzystwem dla kokoryczki jest bodziszek żałobny o drobnych , ciemno fioletowych kwiatach i ładnych powcinanych liściach, często z czerwonawymi wybarwieniami.
 
Jako niską roślinę okrywową na cieniste rabaty można polecić dąbrówkę rozłogową, która występuje w wielu odmianach ogrodowych. W maju kwitnie, zachwycając pionowymi kwiatostanami z okółkami niebieskich kwiatków.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Rośliny do cienia
Według mnie to nieporozumienie, ponieważ czosnek niedźwiedzi musi dzięki liściom wykarmić podziemne cebulki. Może jednorazowo tak zareagować, że wypuści inne liście, ale się na pewno osłabi. Takie jest moje zdanie. Ja z mojego czosnku niedźwiedziego oszczędnie zrywa liście, a że mam go dużo to skubię w różnych miejscach właśnie dlatego żeby go nie osłabić. ale może plantatorzy by coś o tym więcej powiedzieli.
2021.03.05
~ Margaret
Re: Rośliny do cienia - czosnek niedźwiedzi
Czy można zerwać wszystkie liście czosnku niedźwiedziego bez szkody dla jego dalszego rozwoju? Na jednym z blogów przeczytałam, że to wręcz przedłuża jego żywotność i liście ponownie odbijają zanim czosnek zakwitnie, czyli można się nimi cieszyć dłużej w sezonie. Nigdzie w internecie nie znalazłam jednak potwierdzenia tej informacji. Pozdrawiam.
2021.03.05
~ Magda

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg