Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Połowa maja w ogrodzie

dodano: 17.05.2014

Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?

 
Żeby mieć piękne kwiaty od lata do późnej jesieni, wysiewamy teraz nasturcję i inne wrażliwe na chłód rośliny. Wysadzamy też pomidory i inną delikatną rozsadę. Rośliny powinniśmy najpierw przez kilka dni hartować, wystawiając na kilka godzin do ogrodu.
 
O tej porze roku obserwujemy niepokojące objawy zamierania pędów na wiśniach, migdałkach i czereśniach. To choroba grzybowa zwana brunatną zgnilizną drzew pestkowych, lub moniliozą, wywoływana przez zarodniki grzyba Monilina laxa. Choroba najpierw poraża kwiaty, prowadząc do zamierania krótkopędów i całych gałęzi. Obumarłe liście nie opadają, lecz zwisają na pędach. 2–3 tygodnie po kwitnieniu rozwój choroby zostaje zahamowany i poniżej porażonych części pojawiają się nowe przyrosty. Latem, na zawiązanych owocach, także może rozwijać się monilioza, która niszczy nam zbiory.
 
Jak możemy pomóc roślinom? Trzeba koniecznie wycinać chore pędy i je palić. Nie wolno wyrzucać ich na kompost. Aby zapobiec wtórnej infekcji, można krzewy opryskiwać EM-ami, czyli preparatami z pozytywnymi mikroorganizmami, które chronią rośliny przed chorobami i szkodnikami. Kto nie ma zaufania do ekologicznej walki, może zastosować oprysk chemicznymi środkami jak Kaptan lub Topsin i kontynuować je kilka razy co dwa tygodnie.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg