Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Chronimy delikatne warzywa

dodano: 04.06.2014

Warto zabezpieczyć delikatne rozsady warzyw przed chłodem i deszczem.

W początkach czerwca największą troską otaczamy młode, ciepłolubne warzywa, które dopiero kiełkują lub kupiliśmy delikatne sadzonki od ogrodników. Jedna z zaprzyjaźnionych z nami właścicielek ogrodów, pani Ewa Grochowska-Maszewska, zwraca uwagę na to, że w czerwcu noce mogą jeszcze być  chłodne, więc warto ochraniać wrażliwe roślinki.
 
By stworzyć roślinom lepsze warunki stosujemy miniszklarenki. Najprostszym rodzajem takiej szklarenki będzie po prostu słoik, którym przykrywa się roślinę. Wygodne są też osłony z pięciolitrowej butli po wodzie mineralnej z uciętym dnem, z możliwością regulacji wilgotności, dzięki zdejmowaniu lub nakładaniu zakrętki.
 
Najpiękniej jednak na rabacie wyglądają szklane klosze. W Anglii są one bardzo popularne, są także dostępne w naszych sklepach ogrodniczych. Wbrew pozorom, taki klosz nie musi być drogi, a można je też znaleźć w sklepach z artykułami gospodarstwa domowego: szklane klosze służą przecież do przykrywania serów czy ciast.
 
Takie osłony przyśpieszają wegetację, chronią także rośliny przed szkodnikami, np. ślimakami.
 
Rośliny przykrywamy, gdy wiemy, że zbliża się chłodna noc, ale na dzień klosze należy zdjąć, by zapewnić im dopływ świeżego powietrza.
 
Innym pomysłem, który pomoże ochronić delikatne warzywa, jest okrycie ich małym tunelem z agrowłókniny. Szkielet tunelu można zrobić po prostu z wygiętych leszczynowych lub dereniowych pędów. Taki tunel ochroni także przed deszczem, którego duże krople mogłyby poniszczyć wiotkie jeszcze rośliny.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Chronimy delikatne warzywa
Może po prostu klimat im nie odpowiada. To nie są żarty - być może jest za ciepło na ogórki z północy. Na slimaki warto wyściółkować np. przesuszoną trawą z tawnika lub słomą
2021.03.05
~ EWA
Re: Chronimy delikatne warzywa
Witam, mieszam 20 km od Rzymu i z pieknego ogrodu corki \\\"dostalam\\\" po uprawe pasek ziemi 1mx 5m Od 3 lat probuje cos z tym zrobic, ale widac, ze nie mam zdolnosci do upraw. W tym roku dosypano mi podobno dobrej ziemi (nasza jest strasznie glinowata), posypano nawozem biologicznym i....znowu nic z tego. Posadzilam 18 sadzonek ogorkow, tylko 1 ocalala, reszte pozarly chyba slimaki. Wczoraj corka przywiozla mi z Polski ( z Brwinowa) nowe sadzonki - jak mam je zabezpieczyc, zeby choc kg ogorkow zebrac (wloskie nie nadaja sie do kiszenia).Jesli mozna to prosilabym o rade, moze jest jakis sposob, zeby wyrosly zdrowe ogorki. Serdecznie pozdrawiam Elzbieta Kapuscinska
2021.03.05
~ Elzbieta Kapuscinska

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg