Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Nowy rój

dodano: 07.06.2014

Gdy napotkamy rojące się pszczoły...

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika zajmiemy się ciekawym zjawiskiem rojenia się pszczół, spotykanym najczęściej wiosną.
Jak ono wygląda? Nagle zauważamy, że w ogrodzie pojawia się na drzewie czarna, ruszająca się kula – to właśnie cały rój pszczół. Robotnice otaczają matkę, trzymając się jedna drugiej. Mimo, że w roju pszczoły nie są agresywne, lepiej się do niego nie zbliżać. Gdy nie jesteśmy pszczelarzami i nie ma w pobliżu pasieki, powinniśmy zawiadomić straż pożarną, która zdejmie rój i usunie go z naszej posesji. Stażacy mają najczęściej  adresy pszczelarzy, którzy chętnie przymują takie roje.
 
Właściciele pasiek sami wiedzą co robić i trzymają dla nowych rodzin puste ule. Państwo Ewa Grochowska-Maszewska i Tadeusz Maszewski (www.pszczelarnia.pl) najpierw uspokajają pszczoły wykorzystując dym. Powoduje on, że owady nie wyczuwają zapachu człowieka. Potem owady strząsają do specjalnej skrzynki zwanej rojnicą. Zamiast rojnicy można też po prostu wykorzystać wiadro. Owady zostawia się do wieczora, by się uspokoiły – wtedy można je przenieść do nowego ula.
 
A jak zachowają się pszczoły, jeśli pozostawimy je w spokoju? Jeśli mamy spokojne siedlisko, owady mogą zagnieździć się np. w dziupli starej lipy. W innych przypadkach po kilku dniach odlatują do bezpiecznego, upatrzonego dla siebie miejsca.
W okolicy, gdzie hoduje się pszczoły, roje przysiadają w sadach i ogrodach nawet kilka razy w sezonie.
 
Oto co mówi na temat własności rojów  Kodeks cywilny.
 
art. 182
§ 1. Rój pszczół staje się niczyim, jeżeli właściciel nie odszukał go przed upływem trzech dni od dnia wyrojenia. Właścicielowi wolno w pościgu za rojem wejść na cudzy grunt, powinien jednak naprawić wynikłą stąd szkodę.

§ 2. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu nie zajętym, właściciel może domagać się wydania roju za zwrotem kosztów.

§ 3. Jeżeli rój osiadł w cudzym ulu zajętym, staje się on własnością tego, czyją własnością był rój, który się w ulu znajdował. Dotychczasowemu właścicielowi nie przysługuje w tym wypadku roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Nowy rój
Ale z tym wejściem na cudzy grunt to można mieć kłopot. znalazłem ciekawą poradę, w której sąsiad nie zgadza się na wejście na swój grunt. chodzi o to, że ma coś cennego w ogrodzie (tj. nie skarb :P tylko krzewy itp) okazuje się, że właściwie nie ma rady, trzeba maszyny wpuścić (bo tu chodzi o buowę). potem można żądać rekompensaty,ale w tę chyba trudno uwierzyć. źródło: http://www.eporady24.pl/korzystanie_z_dzialki_sasiada_podczas_prac_budowlanych,pytania,8,112,8025.html ciekawy problem :) bywa tak, że sąsiad może mieć coś przeciwko włażeniu mu do ogrodu za pszczołami ;)
2021.03.05
~ Heniek

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg