Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Konserwacja narzędzi

dodano: 06.02.2011

Przed nadejściem wiosny warto przystąpić do konserwacji narzędzi ogrodniczych.

Rozkładamy sekatory i przyglądamy się ostrzom. Do czyszczenia z rdzy i wygładzania ostrzy stosujemy papiery ścierne o drobnym uziarnieniu. Wypolerowany metal jest mniej podatny na rdzewienie i trudniej przywierają do niego zanieczyszczenia. Zanim sekator zostanie z powrotem złożony, każdą jego metalową część natłuszczamy - na przykład olejem do oliwienia maszyn do szycia, a nawet jadalnym olejem roślinnym. Podczas skręcania ostrzy śrubą, pamiętajmy aby nie ściskać ich zbyt mocno. Nie zostawiajmy też dużego luzu, a tym bardziej prześwitu pomiędzy częściami tnącymi.
 
Bardzo ważne narzędzia to szpadle ogrodowe, które powinny być ostre. Zadziory w hartowanej stali niwelujemy pilnikami o drobnych zębach. Jeśli wręby w ostrzach szpadli i łopat są duże trzeba użyć narzędzi mechanicznych, np. szlifierki kątowej.
Oczyszczone metalowe części szpadli impregnuje się olejem lub zwykłą świeczką, którą roztapiamy opalarką lub suszarką do włosów wosk – ważne żeby pokryć metal cienką i gładką warstewką.
 
Naprawiamy też trzonki i uchwyty do narzędzi. Złamane lub spękane wymieniamy na nowe. Jeśli metalowe trzonki są poobijane, malujemy je farbą. Drewniane styliska wygładzamy papierem ściernym i następnie impregnujemy pokostem.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Rozmnażanie hortensji

Rozmnażanie hortensji

Jak rozmnożyć rzadko spotykaną hortensję Sargenta?

więcej »
Ocena
80%
20%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg