Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród w Osiecznej z piękną fontanną, cz. 2 (odc. 292)

dodano: 17.10.2010

W tym odcinku prezentujemy drugą część relacji z wizyty w ogrodzie w miejscowości Osieczna koło Leszna.

Ogród w Osiecznej z piękną fontanną, cz. 2 (odc. 292)
ODCINEK 292:
 
Tym razem z panią Elżbietą Kuśnierek spotykamy się  na ganku przed parterowym domem. 
Po obu stronach ganku posadzono kompozycje z roślin zimozielonych. Najniższe piętro stanowi jałowiec płożący odmiany ‘Blue Chip’, o sinej barwie igieł, oraz jałowiec pośredni ‘Old Gold’ o złotych igłach. Przy wejściu, rolę strażników domostwa pełnią duże kule z bukszpanu, natomiast w pobliżu okien posadzono szczepione na pniu drzewka trzmielinyFortune’a.
 
Z wejścia do domu rozciąga się widok na duży staw. Z jednej strony otacza go wysoka skarpa z barwinkiem i bluszczem. Na wodą zawieszono suchy konar wierzby. Po nim, jak po kaskadzie, spływa woda do stawu. Drewniany element co kilka lat jest wymieniany na nowy. Z drugiej strony jeziorko okala szeroki pomost. Na nim pani Elżbieta umieściła dwie szerokie ławy własnego pomysłu. Na zimę ich siedziska zdejmowane są z podstawy. Dzięki temu nie zatrzymują wody z opadów i nie próchnieją. Przy stawie zaprojektowano też placyki do wypoczynku –  kamienistą plażę, doskonałą dla alergików oraz piaszczystą plażę dla dzieci.
 
W ogrodzie ustawiona jest niezwykła budowla – piramida, stworzona na wzór piramidy Cheopsa. Zachowano w niej wszystkie proporcje i zbudowano ją wyłącznie z naturalnych materiałów. Właścicielka ogrodu przekonuje, że gdy jest zmęczona, półgodzinna drzemka we wnętrzu piramidy sprawia, że czuje się jak po całonocnym odpoczynku.
 
Warunkiem dobrego działania piramidy, jest idealne zorientowanie jej podstawy zgodnie z kierunkami północ – południe i wschód - zachód. Na 1/3 wysokości takiego modelu umieszczamy łoże służące do wypoczynku, koniecznie na osi północ – południe. Człowiek korzystający z piramidy ma ponoć szansę na długowieczność i dobre zdrowie, bo jej energia wzmacnia siły witalne organizmu. Wynika to z oddziaływania geometrycznego kształtu ścian i występującego wewnątrz pola elektrycznego i magnetycznego. 
 
W drugiej części ogrodu, za domem, znajduje się pergola z hamakiem. Tutaj, centralne miejsce na szerokim placu przed domem, zajmuje fontanna. W jej misie pulsuje niewielkie źródełko, a woda cienkim strużkami spływa do zbiornika poniżej podstawy. Fontanna została wykonana mniej więcej sto lat temu. Cyna, z której została odlana, to rzadko dzisiaj wykorzystywany materiał. Dlatego niewielu specjalistów było gotowych podjąć się jej renowacji. Prace przy uruchomieniu trwały przeszło trzy lata.
 
W ogrodzie rabaty przykrywa się różnego rodzaju materiałem organicznym: igliwiem, skoszoną trawą, zrębkami po cięciu gałęzi, a także węglem drzewnym z ogniska. Jednak w niektórych zakątkach, gdzie zaprojektowano gładkie płaszczyzny prawie bez roślin, pani Elżbieta zdecydowała się na niezwykłą ściółkę – czyli piasek.
 
Ten typ nawierzchni ma stworzyć śródziemnomorski charakter na rabacie z gruszą wierzbolistną. Ta niezwykła, wytrzymała na suszę roślina, ma podobne do wierzby liście i dosyć twarde owoce, po dojrzeniu smakiem przypominające gruszki ulęgałki. I choć powiedzenie „obiecywać gruszki na wierzbie” mówi o rzeczach niemożliwych, bez pokrycia, to jak widać można komuś wmówić, że jednak gruszki na wierzbie istnieją.
 
W sąsiedztwie rabaty śródziemnomorskiej został przygotowany plac z miejscem na ognisko. W jego otoczeniu posadzono kilka lat temu kolumnowy buk. Okazało się jednak, że brakuje miejsca na duży stół dla gości, więc trzeba drzewo stąd zabrać.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
91%
9%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzedni odcinek

Ogród w Osiecznej cz. 1 (odc. 291)

Ogród w Osiecznej cz. 1 (odc. 291)

Niewielki parterowy dom w Osiecznej koło Leszna wita gości szerokim podjazdem i żwirową nawierzchnią. Za domem otwiera się widok na ogród zakończony stromą...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg