Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pochmurny początek lata

dodano: 21.06.2014

Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?

W pochmurne, a nawet w deszczowe dni, możemy przeprowadzić podział dużych kęp bylin. Zabieg ten jest konieczny, gdyż wiele gatunków rosnąc w przez kilka lat w tym samym miejscu wyradza się. Jednocześnie uzyskujemy w ten sposób nowe rośliny do posadzenia w niwych miejscach.
 
Po wydobyciu dużej zwartej bryły, najpierw dokładnie oczyszczamy ją z chwastów. Następnie otrząsamy nadmiar ziemi. Pozwala to ocenić, na ile splątane są korzenie i czy uda się rozdzielić bryłę rękami. Jeżeli nie, konieczne jest użycie ostrego noża, którym delikatnie nadcinamy zwartą kępę od góry w dwóch, trzech miejscach. Cięcia nie powinny być głębsze niż 2-3 cm. Dalej korzenie rozdzielamy rękami. Uzyskane w ten sposób sadzonki sadzimy jak najszybciej do ziemi i podlewamy.
 
W przypadku bylin o luźnym systemie korzeniowym, takich jak te astry, po podziale sadzonki zestawiamy po trzy-cztery sztuki i sadzimy je wspólnie.
 
 
Padające deszcze i wysoka temperatura spowodowały zwiększenie aktywności ślimaków, które żerują na roślinach ozdobnych i warzywach. Wyjątkowo w tym roku rozmnożyły się małe bezskorupowe ślimaki, długości 1-2 cm, zwane pomrowikami. Wygryzają dziury w liściach funkii, bodziszków i innych roślin. W dzień można je bez trudu znaleźć w cienistych miejscach pod liśćmi, czy nawet pod grudkami gleby. Jak je zwalczyć? My polecamy ręczne zbieranie i wrzucanie do wody z dodatkiem łyżeczki płynu do mycia naczyń.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg