Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Tilandsje

dodano: 31.08.2012

Co to są oplątwy i czy można je trzymać w Polsce?

Gdy byliśmy w ogrodzie u państwa Rogalskich, dowiedzieliśmy się, że pan Robert ma w planach zabudowę tarasu. Zaprosił on swoją znajomą, Beatę Dreksler (www.roslinytropikalne.pl) która specjalizuje się w ciekawej grupie roślin, idealnie nadającej się do oranżerii. Pani Beata wiele lat spędziła w Ameryce Środkowej, gdzie tillandsje królowały w jej ogrodzie. Teraz propaguje je w Polsce. W ogrodzie u państwa Rogalskich, pani Beata pokazywała, jak można wykorzystać te niezwykłe rośliny. 
 
Na kamieniu, służącym jako oryginalna fontanna, pani Beata ustawiła kompozycje na korzeniach. Tilandsje, po polsku oplątwy, nie potrzebują ziemi, aby rosnąć! Co ciekawe, te rośliny mają małą zdrewniałą część co  sprawia, że można je po prostu… przykleić do kamienia czy pnia, na którym mają rosnąć! W efekcie bardzo prosto jest zrobić ciekawą kompozycję – np. przyczepiając oplątwę do kawałka kory. W dogodnych warunkach, z upływem czasu roślinki mogą wypuścić korzonki czepne. Taka zabawa tilandsjami nie niszczy roślin, można więc przykleić je do metalu lub plastiku i od czasu do czasu używać jako żywej biżuterii.
 
Jak dbać o oplątwy? Podobnie, jak o storczyki.
Tilandsje nie lubią ostrego światła, więc nie ustawiamy ich na południowym parapecie. Bardzo lubią zraszanie - oplątwy zraszamy wodą destylowaną lub przegotowaną. Jeśli uważamy, że rozeta jest za sucha, można ją zanurzyć w misce z wodą i pozostawić tam na godzinę-dwie, a nawet na całą noc.
 
Te niesłychanie oryginalne rośliny latem można uprawiać na tarasach i w ogrodach. Pani Beata postanowiła zawiesić na drzewie oplątwę brodaczkowatą (Tillandsia usneoides), która w naturze, w Ameryce Południowej i Środkowej porasta całe drzewa a nawet na kable telefoniczne tworząc kilkumetrowej długości firanki. Wodę pobiera drobnymi włoskami wprost z powietrza.
 
Pani Beata pokazała tez inny ciekawy gatunek: Tilandsia seleriana –  wygląda trochę jak kalarepa albo karczoch.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Poprzednia porada

Kompost i dżdżownice kalifornijskie

Kompost i dżdżownice kalifornijskie

Sprawdzamy, jak przyspieszyć rozkład materii organicznej w pryzmie kompostowej.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg