Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Pożyteczne trzmiele

dodano: 26.07.2014

Trzmiele można zaprosić do swojego ogrodu.

Częstym problemem przy amatorskiej uprawie pomidorów, jest słabe zawiązywanie owoców. Pomimo, że ich kwiaty są samopylne, to ich skuteczne zapylenie zależy od wielu czynników: wilgotności powietrza, różnicy temperatury pomiędzy dniem a nocą, czy nawet stężenia azotu w powietrzu. Dlatego warto wspomóc się specjalnie hodowanymi trzmielami. Ich wykorzystanie zwiększa liczbę zawiązywanych owoców niezależnie od warunków panujących w szklarni, a także poprawia ich jakość: są lepiej wypełnione, twarde, z mniejszą liczbą pustych przestrzeni wewnątrz. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się trzmiele ziemne, których gniazdo można kupić nawet w internecie. Ul z owadami ustawia się w zacienionym miejscu w szklarni, najlepiej w jej narożniku przy drzwiach wejściowych. Można postawić je w styropianowym pudełku lub na niewielkim podeście w pojemniku z wodą. Taka przeszkoda zapobiega penetracji gniazda przez mrówki, które potrafią wypić specjalna pożywkę dla tych owadów. Pożywka spełnia funkcję nektaru, których nie mają kwiaty pomidorów.
 
Gniazdo ustawiamy wylotem w kierunku wnętrza szklarni i usuwamy tekturowy pasek zabezpieczający. Po kilkunastu minutach przesuwamy niebieską zasuwę w lewą stroną by otworzyć ul. Po otwarciu owady potrzebują zwykle kilkudziesięciu minut na aklimatyzację zanim wylecą i zaczną oblot w poszukiwaniu pyłku. Dla ich pracy optymalna jest temperatura nie wyższa niż 28 st.C i wilgotność do 85%. Trzmiele nie są agresywne, chociaż mogą użądlić w obronie własnej. W warunkach uprawy szklarniowej zdarza się to bardzo rzadko.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
90%
10%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Pożyteczne trzmiele
sam używam trzmieli w tunelach i sprawdzają się bardzo dobrze - każdy kwiat jest zapylony a pomidorki - miód malina ;)
2020.08.09
~ ano

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg