Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dobroczynek

dodano: 02.08.2014

W wielu ogrodach widać na roślinach szkody poczynione przez przędziorki. Można się przed nimi bronić w naturalny sposób.

W wielu ogrodach i na balkonach problemem są przędziorki, które wysysają soki z liści roślin. Dla ochrony przed tymi maleńkimi pajączkami możemy wykorzystać naszego naturalnego sprzymierzeńca: dobroczynka.
 
Dobroczynki to drapieżne roztocza, które żywią się szkodnikami roślin, a gdy ich brakuje – także pyłkiem. Co ważne, nie powodują szkód na roślinach. Latem możemy wywieszać w ogrodzie specjalne saszetki z ciepłolubnym dobroczynkiem kalifornijskim – ochroni nasze kwiaty czy krzewy aż do mrozów. Taka saszetka to mikrohodowla, w której znajdują się wszystkie stadia rozwojowe dobroczynka. Saszetkę z gotowym otworem ostrożnie wieszamy na pędach roślin, chowając ją jednocześnie przed deszczem – na przykład pod liśćmi.  Saszetki można zawieszać na iglakach, roślinach ozdobnych, warzywach, drzewach owocowych.
Dobroczynek kalifornijski sprawdzi się też w domu, gdzie pomoże zwalczać przędziorki przez cały rok. Niestety, w ogrodzie nie przezimuje, dlatego co sezon trzeba zawiesić nowe saszetki.
 
Jednak jeśli chcemy zapewnić sobie stałą obecność dobroczynków, możemy zaprosić do ogrodu dobroczynka gruszowego. Jak to zrobić? Wczesną wiosną na drzewach owocowych umieszcza się specjalne filcowe opaski z tym właśnie gatunkiem.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Dobroczynek
Dobroczynka można zamówić w firmie Koppert w Poznaniu. Trzeba to zrobić właśnie teraz - zimą, gdyż wczesną wiosną opaski z dobroczynkiem wiesza się na drzewach / krzewach owocowych zanim temperatura powietrza przekroczy+10/+15*C. Od kilku lat stosuję te opaski z dobroczynkiem u siebie w ogrodzie i problem z przędziorkami znikł prawie zupełnie. Polecam. Paweł. tu jest link do strony: http://www.koppert.info.pl Mam nadzieję, że administrator nie posądzi mnie o kryptoreklamę :)))
2020.08.09
~ Paweł
Re: Dobroczynek
Witam, gdzie i kiedy można zamówić dobroczynka gruszowego ? Proszę o podpowiedź. Robert
2020.08.09
~ Robert

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg