Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Cięcie żywopłotów

dodano: 09.08.2014

W dzisiejszej Akademii Ogrodnika o doświadczeniach w cięciu krzewów opowie właściciel pięknego żywopłotu z ligustru.

Pan Maciej Beier ma piękny ligustrowy żywopłot. Młode ligustry były posadzone w trzech rzędach, na metrze kwadratowym zmieściło się po 8 sadzonek. Żywopłot ma 9 lat i jest dumą właściciela. Wymaga jednak bardzo dużo czasu i pracy - pan Maciej tnie go aż 6 razy w ciągu sezonu!
 
Dobre, spalinowe nożyce do żywopłotu sporo kosztują, więc aby pracowały jak najdłużej, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Na początek więc gospodarz smaruje ostrza.We wszystkich pracach pan Maciej stara się stosować rozwiązania skracające czas i oszczędzające siły. Jak mówi to program dla ludzi 60+. Nawet pomyślał o ciężarze nożyc spalinowych – wybrał stosunkowo lekkie o wadze 4,5 kg. Należy dodać, że paliwo do nożyc - mieszankę benzyny i oleju robi na bieżąco, bo pozostająca dłużej niż miesiąc w zbiorniku mieszanka może spowodować zatracie silnika.
 
Cięcie żywopłotu długości 50 metrów zajmuje około 1,5 godziny, a do cięcia wykorzystuje dwa rodzaje nożyc: to głównego cięcia już wspomniane spalinowe, a kosmetyczne docinanie prowadzone jest lżejszymi, akumulatorowymi nożycami. Docelowo ten żywopłot będzie miał na przekroju kształt trapezu - bo choć w obecnym kształcie wygląda dobrze, trapez pozwoli na lepsze doświetlenie dolnych partii roślin, które się wtedy lepiej zagęszczą.

Po skończeniu pracy, na ziemi pozostaje sporo zielonej masy. Żeby nie wozić wszystkiego na kompost, pan Maciej ma kilka metod zagospodarowania odpadków. Po pierwsze stosuje kosę spalinową, która w kilka minut tnie pędy i liście na drobne części. Przy okazji kosi się trawę i usuwa chwasty przy żywopłocie. Następnie, używając specjalnej dmuchawy, wdmuchuje wszystko zamieść pod żywopłot. Jednak pan Maciej z własnego doświadczenia wie, że trzeba zachować pewną równowagę - za dużo masy zielonej pod żywopłotem też jest niekorzystne, bo trudniej docierają do korzeni substancje takie jak nawóz.
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
97%
3%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Cięcie żywopłotów
Macieju jestem pod wrażeniem ile pracy włożyłeś , aby stworzyć taki piękny ogród...gratuluję...mam nadzieje, że zbudowałeś swoja oazę szczęścia ;-))
2020.08.09
~ Jadwiga

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg