Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sierpień w ogrodzie

dodano: 15.08.2014

Co robimy w tym tygodniu w ogrodzie?

Ogrodniczka Beata Dolecka (www.centrum-zielnik.pl), która pomaga w pracach w ogrodzie pana Bogdana Zalewskiego koło Radziejowic, podpowiada, że teraz warto przeprowadzić cięcie bylin, które już przekwitły. Na cięciu zyska na przykład smagliczka skalna, która kwitnie wczesną wiosną. Jeśli przytniemy ją bardzo mocno właśnie w sierpniu, z półzdrewniałych pędów wypuści nowe przyrosty i na przyszły sezon wspaniale się zagęści i stworzy żółty dywan.
 
Także teraz w naszych ogrodach kwitnie sporo ciekawych roślin, na przykład dość rzadko u nas spotykana, a godna uwagi – ketmia syryjska, zwana też hibiskusem. To piękny krzew, dorastający w Polsce nawet do 2 m wysokości. Jego różne odmiany mają kwiaty w wielu kolorach – są białe, czerwone, różowe, a nawet – niebieskie, co jest rzadko spotykaną barwą wśród kwitnących krzewów.
 
W trakcie sezonu warto usuwać zaschnięte już kwiaty ketmii, by nie szpeciły rośliny. Potrafią przyklejać się do liści i wygląda to mało estetycznie. Kwiaty urywa się łatwo u samej nasady.
 
Krzew ten warto też przycinać. Ponieważ kwiaty pojawiają się na pędach jednorocznych, cięcie pobudzi zarówno krzewienie, jak i zawiązywanie się pąków. Takie cięcie należy przeprowadzić wczesną wiosną, najlepiej gdy już ruszy wegetacja i będzie widać, czy któreś pędy nie przemarzły. Poniżej miejsca cięcia powinno pojawić się kilka młodych pędów, które zakwitną obficie w tym samym sezonie.  
 
Wbrew wielu obawom, ketmia dość dobrze zimuje w Polsce i jeśli posadzimy ją w słonecznym, osłoniętym miejscu, nie powinna przemarznąć. Jedynie młode sadzonki przez kilka pierwszych sezonów warto na zimę okrywać.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg