Ekologiczna farba
dodano: 02.11.2012
Elewację domu można pomalować ekologiczną, oddychającą farbą.
Ekologiczna farba
Pierre Cornuet zamieszkał wraz z żoną Krystyną na Podlasiu. Lubi polski krajobraz, pokochał podlaskie wzornictwo. Wykorzystał tradycyjne ozdoby do własnego domu, połączył je także z francuską techniką nanoszenia wzorów.
 
Cały dom państwa Cornuet pomalowany jest ekologiczną farbą na bazie wapna. Jest tania, zdrowa i bardzo trwała. Farba ta oddycha, przepuszcza parę wodną, doskonale przywiera do podłoża. Dodając koloru można tworzyć z niej przeróżne motywy zdobnicze.
 
Do malowania "na gładko" powinna mieć konsystencję śmietanki. Gęstą farbę nakłada się szmatką lub grubym pędzlem, tworząc rodzaj tynku strukturalnego. Pierre malował dom własnoręcznie zrobioną farbą 7 lat temu. Zniosła wszelkie niepogody, deszcz, śnieg i wiatr.
 
Jak zrobić taką farbę? Oto składniki:
20 kg wapna dobrej jakości
7 litrów mleka lub maślanki
5 litrów oleju lnianego lub pokostu
woda
 
Składniki dokładnie mieszamy. Wodę dodajemy w zależności od gęstości, jaką chcemy uzyskać. Farbę przykrywamy i odstawiamy na 48 godzin, znowu mieszamy i ewentualnie dodajemy wodę, bo masa "puchnie". Jeśli pojawią się maleńkie grudki, wystarczy wycisnąć ją przez pończochę. Zwiększając ilość oleju, otrzymamy farbę zbliżoną do olejnej.
 
Pani Krystyna radzi jeszcze, jak taką farbę zabarwić:
"Można stosować dowolne barwniki, te kupione w sklepie lub zrobione samodzielnie (sok z czarnych jagód, z czarnego bzu, z buraków). Myśmy kupili ochrę naturalną. A w sklepach specjalistycznych jest cała gama barwników, w tym także ekologicznych. Trudno jednak uzyskać intensywne kolory, na ogół są one delikatnie pastelowe.
I jeszcze jedno - wysychając taka farba bardzo jaśnieje, więc trzeba przygotować ją ciemniejszą."
 
 
Taka ekologiczna farba nadaje się do wnętrza, jak i na zewnątrz domu.