Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Jednoroczne ciekawostki

dodano: 27.09.2014

Wraca cieplejsza jesień. Korzystajmy z ładnej pogody.

Mamy początek jesieni i właśnie teraz warto przyjrzeć się roślinom jednorocznym, których nasiona będziemy kupować i wysiewać wczesną wiosną. Wielu gatunków ciągle nie doceniamy, choć natura obdarzyła ich niezwykle urodziwymi kwiatami. Trzy ciekawe przykłady przedstawił nam dr Wojciech Podstolski z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego.
 
 
Pierwsza roślina to wilec klapowany, pochodzący z Meksyku. Jeśli ktoś chce mieć go w ogrodzie, rozsadę warto przygotować wcześnie, już pod koniec lutego lub w marcu, bo potrzebuje długiego okresu wegetacyjnego, by osiągnąć pełnię swej urody. Warto wiedzieć, że aby wilec aż do mrozów zawiązywał kwiaty, wymaga częstego dokarmiania nawozami dla roślin kwitnących.
 
 
Drugim ciekawym gatunkiem jest powój trójbarwny, który nie jest gatunkiem pnącym, jak mogłoby się nam wydawać. Sam się doskonale rozsiewa po ogrodzie. Pojedyncze kwiaty są bardzo dekoracyjne, wyglądają jak misternie namalowane.
 
 
Godna uwagi jest też wysoka, delikatna roślina, doskonale wyglądająca w zestawieniu z trawami ozdobnymi i jako towarzystwo dla innych bylin w kompozycjach przestrzennych. To werbena argentyńska (patagońska). Werbena ta ma wąskie liście, kwadratowe na przekroju łodygi i ozdobne, fioletowe kwiatki.
 
Jest ona jeszcze dość mało znana w naszych ogrodach. W naszych warunkach nie przeżywa zimy, dlatego traktujemy ją jako jednoroczną. Na szczęście wytwarza dużo nasion, które zimują w gruncie. Roślina wiosną pojawia się dość późno, ale kwitnie potem aż do pierwszych mrozów.
 
 
 
 
 
Ta Akademia Ogrodnika to część odc. 515
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg