Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Wiosenna rabata przyjazna dla pszczół

dodano: 03.10.2014

Teraz jest dobry moment na posadzenie cebul. Warto wybrać te, które stanowią pożytek dla owadów!

Teraz możemy przygotować rabatę z cebulkami, które zakwitną wiosną. Jeżeli przeznaczymy na ten cel fragment trawnika, najpierw musimy podciąć szpadlem i zdjąć murawę. Jej fragmenty możemy wykorzystać w innym miejscu w ogrodzie, na przykład do uzupełnienia ubytków. Następnie wybieramy rodzime podłoże na głębokość około 10-12 cm. Dno wyrównujemy grabiami i rozsypujemy warstwę ziemi.
 
Trzeba uważać, by ziemia ta nie była zbyt zbita, bo cebule będą w niej gniły. Podłoże musi być lekkie, przepuszczalne. Najlepsze do tego celu jest odkwaszone podłoże torfowe stosowane do upraw warzyw lub kwiatów doniczkowych.
 
Nowością na rynku są cebule będące wczesnowiosennym pożytkiem dla pszczół. Chodzi o to, by pszczoły miały pożytek już bardzo wcześnie, od końca lutego, ale też możliwie długo. Dlatego w gotowej mieszance cebul są krokusy, śnieżnik, cebulica, rannik. Wszystko po to, by rabata kwitła przez całą wiosnę. Propagujemy wszelkie działania związane z pomocą dla tych owadów, dlatego o pomoc w sadzeniu poprosiliśmy dzieci ze Szkoły Aktywności Twórczej z Zielonki koło Warszawy i pana Wojciecha Bartnickiego z Bruno Nebelung GmbH.
 
Cebulki układamy na podłożu w rozstawie 10 na 10 cm. Na metr kw. potrzeba 100-130 cebulek. Należy zwrócić też uwagę na ustawienie cebulek piętką do dołu, czyli spłaszczoną częścią cebuli,  inaczej roślina może nie wyrosnąć. Po ułożeniu całej rabaty przysypujemy ją podebraną wcześniej ziemią i delikatnie zagęszczamy. Na koniec całość obficie podlewamy.
 
 
 
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 516
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg