Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Dbamy o trawnik

dodano: 11.10.2014

Jak zadbać o trawnik, by zawsze był gęsty, zdrowy i piękny?

Jesień mamy na razie suchą i pogodną. A jakie zabiegi warto wykonać przed zimą? Z pewnością zadbać o trawnik. Gęsty zielony dywan w ogrodzie pana Macieja Beiera ma 9 lat i nienaganny wygląd. Właściciel kosi go często, ale używa kosiarki bez kosza, bowiem jest zwolennikiem mulczowania, czyli pozostawiania rozdrobnionej trawy na miejscu. Jakie jeszcze zabiegi przeprowadza na trawniku? Najważniejszy z nich to wertykulacja, przeprowadzana aż trzy razy w roku. Podczas wertykulacji specjalnym narzędziem lub maszyną usuwa się mech i zbity filc, jaki powstaje na trawniku. Dodatkowo nacina się darń, aby kępki trawy lepiej się krzewiły i docierało do nich więcej wody.
Pierwszy raz wertykulację pan Maciej przeprowadza wiosną, po pierwszym koszeniu, potem w lipcu. Jesienna wertykulacja ma na celu przygotowanie trawnika do zimy – przerzedza go, pomaga eliminować choroby grzybowe i pleśń.
 
Zanim pan Maciej przystąpi do wertykulacji przygotowuje kosiarkę – tym razem z koszem na trawę. Kosi trawnik jak najniżej, żeby uzyskać dobry dostęp do kępek trawy. Potem zabiera się za wertykulację – koniecznie trzeba ją przeprowadzić ‘na krzyż’, wtedy trawnik nacinany jest w mniej więcej 2,5cm kwadraty, dzięki czemu trawa ładnie się rozkrzewia.
 
A co zrobić z filcem, który w ogromnej ilości zostaje wydobyty na powierzchnię? Możemy go podsuszyć na słońcu lub od razu zbierać kosiarką do kosza, powtarzając kilka razy zbieranie, by całkowicie oczyścić trawnik. Trawę wyrzucamy do kompostownika.
 
W miejsca, gdzie powstały przerzedzenia, warto dosiać trawę. Nasion nie przykrywa się ziemią, bo do kiełkowania potrzebują światła. Pan Maciej udeptuje fragmenty trawnika z dosiewką. Nasiona posiane jesienią, jeśli przyjdzie duże ochłodzenie, wzejdą dopiero wiosną, co będzie dla nich korzystniejsze.
 
Jeżeli macie Państwo jakieś pytania dotyczące pielęgnacji do pana Macieja Beiera, można zadzwonić pod nr 607 835 484 lub napisać na: mcgra1@o2.pl.
 
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 517
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Dbamy o trawnik
Czy po wykonaniu jesiennej wertykulacji i dosianiu trawy jesienią, można wykonać kolejną wertykulację wiosną bez obawy o zniszczenie efektów tych świeżych dosiewek? Pozdrawiam
2021.04.17
~ Adrian

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg