Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Sadzenie róż

dodano: 25.10.2014

Teraz jest dobry moment na sadzenie i kopczykowanie róż.

Jesień to najlepszy termin na sadzenie róż z gołym korzeniem. Tak przygotowane krzewy są sporo tańsze niż te oferowane w doniczkach. Przy zakupie należy zwrócić uwagę aby zaopatrzone były w etykietę i nie miały przesuszonych korzeni. O przepis jak je posadzić poprosiliśmy znanego hodowcę róż pana Andrzeja Ćwika (www.rosacwik.pl). Zaleca on wybranie dla tych krzewów gleby niezbyt przepuszczalnej o pH 5,7 do 7,2. Nie powinno być w tym miejscu zastoisk wody. Jeżeli wcześniej rosły w tym miejscu róże, należy wymienić ziemię. Przed posadzeniem ważne jest namoczenie krzewów w wodzie. Takie moczenie powinno trwać 12-24 godziny. Długie korzenie skracamy przed sadzeniem, a po ich przycięciu skracamy także nadziemną część krzewu. Dzięki mocnemu przycięciu, róże będą się pięknie rozgałęziać od samego dołu.
 
Następnie róże wsadza się do dołków w taki sposób, aby miejsce okulizacji znajdowało się równo z ziemią albo nieco głębiej. Gdy posadzimy krzewy nieco poniżej poziomu ziemi, wtedy dzikie pędy będą rzadziej odbijać od podkładki. Mniej też są one narażone na przemarzanie, ale słabiej kwitną.
 
 Teraz warto róże lekko okopczykować ziemią, a potem kopczyk przysypać resztkami ściętej trawy, uschniętymi liśćmi, a następnie – znowu przysypujemy ziemię, by kopczyka nie rozwiał wiatr. Kopczykowanie należy wykonać zaraz po posadzeniu, gdyż chroni ono nie tylko przed zimowymi mrozami, ale także przed wysuszeniem przez wiatr i ciągle jeszcze intensywnym promieniowaniem słonecznym.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 519
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg