Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogrody pokazowe państwa Kapiasów (odc. 312)

dodano: 06.03.2011

Oto jedno z piękniejszych miejsc w Polsce, które warto polecić miłośnikom ogrodów. Jesteśmy w centrum ogrodniczym i ogrodach pokazowych państwa Kapiasów w Goczałkowicach-Zdroju, położonym blisko głównej trasy E75, 40 km za Katowicami.

ODCINEK 312:
 
Ten ogromny, kilkudziesięciohektarowy teren, państwo Kapiasowie tworzyli latami. Po jednej stronie drogi znajdują się najstarsze założenia z ogromnymi drzewami, z drugiej strony wielkie tereny z nowszymi ogrodami.
 
W starej części mamy piękny ogród japoński ze strzyżonymi w kostkę bukszpanami, żwirowymi nawierzchniami, czerwonym mostkiem i ogrodzeniem z bambusa. Jest też zakątek leśny, skalniak z kolekcją górskich roślin, oczka wodne i altana z zielonym dachem.
 
Dla państwa Kapiasów najbliższy sercu jest oczywiście stary ogród, bo tutaj się koncentrowały najważniejsze momenty w życiu rodziny. To tu 30 lat temu sadzono pierwsze drzewa, które sprowadzano nawet zza granicy. A nowy ogród to już jest znacznie większa powierzchnia, wszystko ma większy rozmach. Pokazane są ogrody tematyczne, które można oglądać też z tarasów widokowych. Wszystkie rośliny są podpisane, wiadomo jaki gatunek i odmianę oglądamy.
 
 
Spacer rozpoczynamy od wielkiego stawu. Na początek podziwiamy kolekcję lilii wodnych i piękną altanę na wyspie, z dachem pokrytym trzciną. Tuż obok niezwykły ogród zwany ogrodem ciszy, otoczony wysoką ozdobną trawą - miskantem olbrzymim. To niezwykły pomysł pana Bronisława, a może być powielony w każdym ogrodzie. To taki rodzaj zielonej altany z widokiem na niebo. Najwspanialszy efekt jest wtedy, gdy mocno wieje. Ogród ciszy zamienia się w ogród wiatru. Słuchanie szumu traw to na prawdę niezwykłe przeżycie!
 
 
Większość ogrodów zaprojektował pan Bronisław. Od kilku lat pomaga mu córka Kasia, absolwentka wydziału architektury krajobrazu w Krakowie. To ona jest autorką bardzo lubianego przez zwiedzających, pełnego kolorowych kwiatów, ogrodu wiejskiego.
 
 
Dużo jest tu roślin bylinowych, jest też prawdziwa łąka. Posadzono proste drzewa: lipa, brzoza, jawor. Całe założenie to powrót do tego, co było tu jakieś 100 lat temu. Jest tu też prawdziwa wiejska chata, ziemna piwniczka porośnięta kolorowymi kwiatami i figura świętego Franciszka. Zbudowano też studnię i zebrano sporo autentycznych narzędzi, metalowych naczyń i garnków. Na ścianie suszą się zioła. A całości dopełnia zakątek warzywny oraz mały sad.
 
 
 
Pełen znakomitych pomysłów jest nowo tworzony ogród angielski. To klasyczne zestawienie dwóch kontrastowych kolorów: niebieskiego i żółtego jest łatwo powtórzyć w jakimś zakątku własnego ogrodu. Wystarczy trochę niebieskiej farby i żółto kwitnące kwiaty: begonie, rudbekie, dzielżany, nawłocie czy nachyłki. Z kolei w ogrodzie białym delikatny koloryt tworzą róże, jeżówki, liatry, pachnące floksy. Pośrodku ścieżki dominuje kula z kwitnącej białej surfinii.
 
 
Cechą charakterystyczną ogrodów angielskich jest budowanie kompozycji na bazie linii prostych. Tu na osiach znajdują się wspaniałe okna widokowe. Okna widokowe dzielące przestrzeń mają różne kształty, jest nawet kilka w postaci koła. W ogrodach angielskich ważna jest niespodzianka - każda ścieżka, każdy placyk zakończone są jakimś elementem architektonicznym.
Podczas wizyty byliśmy świadkami kolejnych prac, bo powstają właśnie kolejne trzy pokoje angielskiego ogrodu. Będzie tu też ogród ziołowy, a także mnóstwo ławeczek.
 
 
 
Państwo Kapiasowie mają ogromną satysfakcję ze swojej pracy. Stworzyli miejsce, do którego ludzie chętnie przyjeżdżają, Goczałkowice stały się znane przez swoje ogrody. A państwu Kapiasem chodziło o to, by pokazać ludziom, jak można żyć i wspólnie z rodziną spędzać czas.
My też dołączamy się do tych życzeń. Warto popierać inicjatywy, które podnoszą naszą wrażliwość i trwale wpisują się w kulturę narodową.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
piekne ,bylam trzy lata temu na wiosne I we wrzesniu bylam zachwycona w tym roku przylatuje do Polski we wrzesniu I napewno odwiedze ogrody.Bardzo jestem ciekawa co nowego maja jestem zapalona ogridniczka ktura mieszka na stale w Kanadzie,troche za zimno I krotkie lato ale moj ogtod jest pelen kwiatow I troche pomidorow, oczwiscie nasiona z Polski.
2020.06.04
~ Danuta
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
przeepiekne ogrody,bywam tam minimum raz w miesiacu i za kazdym razem wszystko wyglada inaczej ,warto tam posiedziec wypic kawusie nacieszyc oko,przy czym wlasciciele nadzwyczaj sympatyczni brawo brawo
2020.06.04
~ tesia
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
Bardzo piękne ogrody. Jest to miejsce, gdzie można miło spędzić czas. Chętnie się tam wraca. Widać, że właściciele włożyli w nie dużo pracy, ale dzięki temu powstało miejsce, gdzie można zrelaksować się np. w weekendowe popołudnia:)
2020.06.04
~ Kate
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
Też dzisiaj byłem :-) super wszystko cudo.
2020.06.04
~ Lukasz
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
Co to za muzyka w tle?
2020.06.04
~ OldShaterhan
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
Miejsce wyjątkowe, przemyślane, świetni zorganizowane i bardzo starannie utrzymane. Bogactwo roślin przekłada się na bogactwo barw i zapachów. Miejsce działa inspirująco. Dziękujemy bardzo twórcom.
2020.06.04
~ Ela i Janusz
Re: Ogrody pokazowe państwa Kapiasów
Bardzo piękne ogrody, byłam dziś i jestem zachwycona!
2020.06.04
~ AniaSK

Poprzedni odcinek

Ogród pani Kasi Bryl, cz.2.

Ogród pani Kasi Bryl, cz.2.

W 310. odcinku programu odbyliśmy długi spacer z właścicielką tego ogrodu – panią Katarzyną Bryl, oglądając jej niezwykłe kolekcje roślin. W odcinku 311....

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg