Narzędzia przydatne jesienią
dodano: 08.11.2014
Dopóki nie ma mrozów, czeka nas wiele prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Warto w tym celu zaopatrzyć się w różnego rodzaju narzędzia.
Narzędzia przydatne jesienią
Nowością na rynku są grabie z podwójnym zestawem pazurków do zgrabiania liści. Taki układ umożliwia dokładne zebranie ich z trawnika za jednym ruchem. Jeżeli już zdecydujemy się na tradycyjne grabie, zwróćmy uwagę na wyprofilowaną rączkę, która zapewnia ergonomiczny uchwyt i nie naraża naszego kręgosłupa na obciążenia.
 
W warzywniku czas na przekopanie poplonów. Najczęściej w tym celu wykorzystujemy widły, ale przy mniejszych powierzchniach i w miejscach trudno dostępnych możemy wykonać tę pracę narzędziem z zagiętymi zębami o nazwie haki ogrodowe. Warto też zwrócić uwagę na szpadel typu kanadyjskiego. Narzędzie to łączy w sobie cechy szpadla i łopaty – dzięki zaostrzonemu końcowi łatwo jest nim wykopać dołek, a jednocześnie jest na tyle pojemny i wyprofilowany, że wygodnie nim przerzucać ziemię. W ogrodzie mamy teraz najlepszy czas na różnego rodzaju przesadzanie i sadzenie nowych roślin.
 
W różnego rodzaju trudno dostępnych miejscach sprawdzi się w pracy mały szpadel zwany saperką. Przyda się przy sadzeniu bylin na rabatach, gdzie wykopanie dużego dołka podręczną łopatką może być zbyt uciążliwe, a nie ma sposobu na wykorzystanie dużego narzędzia.
 
 
 
 
 
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 521