Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Świeża choinka na Święta

dodano: 11.12.2014

Skąd wziąć świąteczne drzewko, które będzie pięknie wyglądać przez kilka tygodni?

Idą święta, więc już czas pomyśleć, gdzie kupić tradycyjną, żywą choinkę. Najświeższe drzewka zdobędziemy na plantacji. Warto sprawdzić, czy mamy taką w okolicy i czy obsługuje odbiorców indywidualnych. My trafiliśmy do plantacji jodły kaukaskiej, gdzie na kilku hektarach rosną drzewka różnej wysokości, a także szerokości, co ma znaczenie w przypadku niewielkiej ilości miejsca w mieszkaniu. Jodły wysokości ok. 1,5 metra rosną tu około 8-10 lat. Cenę z właścicielem plantacji można negocjować, biorąc pod uwagę urodę i rozmiary choinki.
 
Wybrane drzewka wycina dla nas pracownik. Można poprosić go o usunięcie dolnych gałęzi i odpowiednie przycięcie pnia. Warto wiedzieć, że jodła kaukaska ma wyjątkowo gruby pień i potrzebny jej solidny stojak z szerokim uchwytem. Bywają też podstawki, do których leje się wodę. Wtedy drzewko dłużej zachowuje swoją świeżość.
 
Najlepiej kupić choinkę kilka dni przed świętami i stopniowo przyzwyczajać ją do temperatury panującej w domu. Dlatego dobrze ją potrzymać najpierw jeden dzień na balkonie, potem przenieść do cieplejszej piwnicy czy na klatkę schodową. Ponieważ jodła po ścięciu nie zrzuca igieł tak jak świerk pospolity, postoi w domu kilka tygodni.
 
Można też kupić jodłę kaukaską w doniczce, z zamiarem posadzenia jej potem w ogrodzie. Jednak jodła ma korzeń palowy, który przy wykopywaniu z gruntu może ulec zniszczeniu, więc istnieje ryzyko, że drzewko się nie przyjmie.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 526
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg