Drzewko bożonarodzeniowe
dodano: 20.12.2014
Tym razem przedstawiamy ciekawy pomysł na nietypowe drzewko bożonarodzeniowe.
Drzewko bożonarodzeniowe
Swoimi pomysłami na śwąteczne dekoracje, podzieliła się z nami pani Marzanna Granat, z zawodu florystka. Odcinek, w którym można obejrzeć ogród pani Marzanny i jej męża, to OGRODY MAGRA.

Pani Marzanna wykorzystała jako bazę swojego bożonarodzeniowego drzewka dużą gałąź z bzu lilaka. Lilak ma dużo drobnych gałązeczek, na których można wieszać nawet drobne ozdoby, a przez to, że nie ma igieł, doskonale widać wszystkie bombki, nawet te powieszone gdzieś z tyłu.
 
Oprócz ciekawej formy drzewka, urzekły nas również zdobione przez panią Marzannę bombki. Do ich przygotowania wykorzystuje kilka technik: jak choćby metodę decoupage, czy kalkomanii, gdzie na gładkiej powierzchni odbija się wzory ze starych czasopism czy ilustracji. Jej autorskim pomysłem jest ozdabianie szklanych bombek fragmentami koronki. Pozwala to tworzyć na ich powierzchni piękne, wręcz barokowe wzory. Wystarczą nawet małe fragmenty koronki, by wyczarować ładną bombkę. Koronkę można przykleić zarówno na styropianowe, jak i szklane bombki – malowane, bądź nie.
 
Przed rozpoczęciem pracy bombkę mocuje się w stojaku lub tekturowym pudełku. Do przyklejania koronek najlepiej użyć kleju typu wikol, który po zastygnięciu robi się przeźroczysty. W miejscu, gdzie zamierzamy przykleić wzór, klej nakłada się pędzelkiem. Następnie przykładamy materiał i dokładnie go dociskamy. Gdy chcemy na przeźroczystą bombkę nałożyć fragment koronki, należy cienkim pędzelkiem pomalować materiał a następnie ostrożnie docisnąć go do szkła. To dosyć trudna technika, gdyż łatwo trwale pobrudzić bombkę. Po około pół godziny, kiedy kompozycja jest gotowa, całość zostaje pomalowana białą farbą akrylową. Jeżeli nałożymy kilka warstw, uzyskamy efekt przypominający delikatną porcelanę, ale pani Marzanna najczęściej pokrywa bombki tylko jedną warstwą.
 
Później stosuje się pastę opalizującą lub pozłotniczą. Można je nabyć w sklepach z zaopatrzeniem dla plastyków. Pastę wciera się palcem w wypukłe miejsca. Taki zabieg podkreśla wzór koronki. Gospodyni przygotowuje od razu kilka bombek w różnych technikach. Gdy jedne wysychają, pracuje już nad kolejnymi egzemplarzami.
 
 
 
 
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 527