Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Na złoto

dodano: 27.12.2014

Nawet zimą nasz ogród mogą rozświetlać rośliny w ciekawych kolorach.

Zima to pora, gdy brakuje nam i słońca, i barw kwiatów w ogrodzie. Dlatego warto w nim posadzić rośliny, które zapewnią słoneczny akcent kolorystyczny nawet zimą. Kilka takich ciekawych odmian zaprezentował nam pan Krzysztof Wolski ze szkółki drzew i krzewów w Opocznie.
 
Pierwszą z nich jest sosna kosodrzewina odmiany ‘Golden Glow’, która nabiera swojej pięknej, złotej barwy, gdy robi się chłodno. Podobnie odmiana ‘Golden Flash’ dopiero jesienią pokazuje cały swój urok. Końce jej pędów stają się intensywnie żółte, wręcz pomarańczowe. Jest niezbyt wysoka, a obie te odmiany są mało wymagające, podobnie jak zwykłe sosny kosówki.
 
Jednak nie wszystkie iglaki potrzebują niskiej temperatury, by zyskać piękny, złoty kolor. Jest na przykład jodła kaukaska, nowa, nienazwana jeszcze odmiana, która ma fantastyczne zabarwienie przez cały sezon.
Jodła kaukaska w naturze jest dużym drzewem, dorastającym do kilkudziesięciu metrów wysokości, jednak odmiana złocista nie będzie osiągać tak znacznych rozmiarów i sprawdzi się w mniejszych ogródkach. Warto wiedzieć, że ta jodła stała się bardzo popularnym gatunkiem wykorzystywanym jako choinka, ponieważ cechuje się wyjątkowo gęstym, równym pokrojem.
 
Pan Krzysztof poleca jeszcze jedną roślinę – sosnę gęstokwiatową ‘Oculus-draconis’. Jej igły mają charakterystyczne, żółte paseczki, nadające roślinie nietypowy wygląd. Sosna ta, jeśli nie będziemy jej uszczykiwać, dorośnie do około 3 m wysokości i będzie miała ciekawy, nieregularny pokrój.  Podobnie jak sosna kosodrzewina, najlepiej będzie rosła w słonecznym miejscu.
 
 
 
 
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 528
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg