Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród 'Małej Mi' (odc. 522)

dodano: 14.11.2014

W tym ogrodzie królują wyraziste kolory i mocne zestawienia na rabatach. Pasują do energicznej właścicielki, która przyjęła pseudonim 'Mała Mi'. W jej ogrodzie warto docenić nie tylko piękne kwiaty, ale też ciekawe rośliny.

Szczegółowe dni i godziny emisji programu 'Maja w ogrodzie' na wszystkich antenach TVN znajdą Państwo w zakładce "O NAS" - wystarczy kliknąć na TEN LINK.
 

ODCINEK 522:
Pięknie skomponowane rabaty, ściana drzew i krzewów oraz staw są dosyć dobrze znane na forach ogrodniczych – to „Ogród Małej Mi”. Właścicielka bardzo lubi tę żwawą i nieco zgryźliwą postać z Krainy Muminków, dlatego taki przyjęła pseudonim, który stał się też symbolem jej ogrodu.
 
Bogactwo tematów i kompozycji zachęciło nas do odwiedzenia tego ogrodu trzykrotnie. Pierwszy raz w maju – w pełni rozkwitu wiosennych kwiatów, drugi raz pod koniec lata a następnie w październiku, żeby nacieszyć się feerią barw, jaką przynosi jesień.
 
Za każdym razem serdecznie witali nas właściciele Anna i Kazimierz Ruszałowie. Ich działka o powierzchni ponad 2800 m2 położona jest w Rzeszowie. W narożniku całego założenia wydzielony jest parking dla gości, dalej przez furtkę wchodzi się do przedogródka. Następnie znajduje się podjazd i duży trawnik, a w rogu – rabata zwana wschodnią, szklarenka i miejsce na ognisko. Sąsiaduje z nim placyk z basenem i staw otoczony wyniesionymi rabatami i skalniakiem. Przy samym domu znajduje się taras z drewnianą pergolą, a przy ogrodzeniu kamienna fontanna. Stąd można ruszyć na spacer Alejką Konstancji i wśród różaneczników dojść do zespołu rabat na końcu ogrodu.
 
Pierwsze nasadzenia w tym ogrodzie pochodzą z 2008 roku, choć ogród wydaje się starszy. Pani Anna kupuje już większe rośliny, by dały szybciej efekt: chce mieć czas, by nacieszyć się gotowym ogrodem. Jednocześnie stara się dopasować ogród do roślin, które jej się podobają, więc w większości przypadków nie ma planów zakupowych. Ważne, by ogród był zmienny, różnorodny, ciekawy.
 
Nasze zwiedzanie zaczęliśmy od oczka wodnego – to swoiste serce ogrodu. Ma ono powierzchnię ponad 50 m2 i prawie półtora metra głębokości. Mieszkają tu karpie koi, które są tak oswojone, że właścicielka karmi je z ręki. Stadko jest co jakiś czas odławiane i młode egzemplarze przekazywane są znajomym.
 
W sierpniu na rabatach wokół stawu zaczynają dominować trawy i jeżówki. Jednak warto pięknie jest też w maju – wtedy uwagę przyciągają całe łany floksów, posadzone na skalniaku. Cały ten układ ma przypominać gospodarzom tak lubiane przez nich góry. Całe wyniesienie wokół stawu umocnione jest płytami z twardego łupka. Pomiędzy skałami swoje miejsce znalazł fiołek trójbarwny. Z wierzchołka przelewa się niewielki strumień, który jest często odwiedzany przez ptaki i inne zwierzęta. Jako podbudowę zastosowano tu przepuszczalną ziemię, która pozostała z kopania stawu i fundamentów domu. W takim terenie doskonale czują się właśnie floksy czyli płomyki, których jest tu kilka odmian w kolorach od różu do białego. Dla właścicielki to tak zwane żelazne rośliny nie chorujące i nie wymagające prawie żadnych zabiegów. Jedynie wiosną profilaktycznie opryskuje je przeciw chorobom grzybowym wiosną. Na wyniesieniu dostrzegliśmy także wyniosłe głowy czosnku ozdobnego, pięknie kwitnącą dąbrówkę rozłogową odmiany ‘Atropurpurea’ oraz grupy kosaćców w ciemnym fiolecie i granacie.
 
Przy stawie dojrzeliśmy jeszcze kilka ciekawych roślin – np. chronioną, rodzimą marsylię czterolistną, a także niezwykły kwiat: kwiat lotosu. Pani Annie udało się go kupić w sklepie internetowym i rośliny zakwitły już w pierwszym roku. Niestety, kwitną krótko, tylko kilka dni. Gdy płatki opadną, pozostają na łodygach ciekawe środki, które właścicielka wykorzystuje do suchych bukietów.  
 
Mimo że lotosy kojarzą nam się z azjatyckimi roślinami, lotos żółty pochodzi z Ameryki Środkowej. Rośnie w płytkich zbiornikach wodnych, gdzie na słonecznych stanowiskach potrafi się szybko rozprzestrzeniać. Kwiaty lotosu wyrastają wysoko na łodygach ponad taflę wody, co odróżnia go od lilii wodnych. Gatunek ten u nas przemarza i wymaga specjalnych zabiegów. Pani Anna ma specjalne, plastikowe misy, wypełnione ogrodową, gliniastą ziemią i wodą. Zimą trzyma je w kotłowni, gdzie lotosy czekają, aż wiosną woda w oczku wystarczająco się ociepli.
 
Wiosną przy szklarence trwały inne prace. Pan Kazimierz z synem postanowili przesadzić dorodny krzew tamaryszka, który zaczął już pokładać się i od dołu gubić liście. Przy okazji mieliśmy możliwość przyjrzeć się glebie w ogrodzie – jest ona ciężka, gliniasta, ale dosyć żyzna. Tutaj, przed każdym sadzeniem roślin, ziemię miesza się z płukanym piaskiem, w celu jej rozluźnienia. Tak dużą bryłę korzeniową, po okopaniu, pan Kazimierz postanowił owinąć i podnieść za pomocą bloczka umieszczonego na drabinie.
 
Przy okazji obejrzeliśmy sobie szklarnię – wykonał ją kolega właścicielki – pan Józef Gramatyka (www.agrotunel.pl). Wytrzymuje ona zarówno ciężar śniegu, jak i masę rosnących w szklarence pięknych pomidorów. Przewidziano w niej cały system podwieszeń, więc rośliny można podwiązać w dowolnym miejscu. Ciekawostką jest, że są one podwiązane sznurkiem zakończonym węzłem flagowym – taki węzeł jest najłatwiej zluzować. Szklarnia ma prefabrykowane ściany i stalowe wręgi wypełnione poliwęglanem. Można ją ustawić w module 2-metrowym. Dorodne pomidory pani Anny są dowodem, że ten typ konstrukcji się sprawdził.
 
Pani Anna lubi wszystkie style ogrodowe, więc wszystko chciałaby mieć. Dlatego ma u siebie bardzo różne rabaty. Jedną z pięknych kompozycji jest połączenie róż i lawendy, a całość porządkuje obwódka z bukszpanu. Uzupełnieniem rabaty jest jeszcze kolekcja lilii, a na słonecznym miejscu dobrze czuje się liatra kłosowa o białych kwiatostanach.
 
Odwiedzając ogród kilka razy, mogliśmy obserwować jak zmieniały się rabaty wraz z porami roku. Na wiosnę zwracał uwagę pienny krzew karagany z cytrynowymi kwiatami, tuż za nim, pod srebrnym świerkiem rozkwitał pełnik europejski. Latem to miejsce wręcz eksplodowało kolorami. Na pierwszym planie rozkwitały rudbekie, dalej cała grupa jeżówek i werbena patagońska. Ponad nimi swoje kwiatostany wznosiła jednoroczna kleome o dość egzotycznym wyglądzie. Niektórych rabat nie mogliśmy poznać, tak się zmieniły. Jedna powstała w miejscu… ogniska. Rośliny tutaj wysiały się same i gospodyni postanowiła je zachować.
 
Wiosną szczególnie urokliwie wyglądał przedogródek. Ta część ogrodu jest urządzona w stylu formalnym, z rabatami wysypanymi płukanym żwirem, który nawiązuje do koloru nawierzchni. Pomiędzy kulami strzyżonego bukszpanu pani Anna posadziła ciemnofioletowe i żółte tulipany. Natomiast dużą barwną plamę tworzył tu klon palmowy. Dalej wzdłuż elewacji posadzono sosnę, strzyżony jałowiec i klon odmiany 'Crimson Sentry' o ciemnych liściach. W czasie wiosennego spaceru zawędrowaliśmy też na drugą stronę domu, gdzie właśnie rozpoczynały kwitnienie azalie i różaneczniki. Rosną tu też klony, a alejkę nazwano imieniem Konstancji – dzięki znajomej, której to miejsce bardzo się spodobało. Rośnie tu też języczka, która jest dla pani Anny rośliną wskaźnikową – podpowiada, kiedy ogród wymaga podlewania. Wbrew pozorom rozpoznanie właściwego momentu nie jest tu łatwe, bo wierzchnia warstwa gleby przesycha znacznie szybciej, niż głębsze jej warstwy.
 
Oprócz różaneczników naszą uwagę zwróciła kalina japońska odmiany 'Eskimo'. W drugiej połowie maja śnieżnobiałe kule kwiatostanów całkowicie ją przykrywały. Ten wolno rosnący krzew najlepiej radzi sobie na glebach żyznych, lekko wilgotnych. Powinno się go sadzić w miejscach osłoniętych, w półcieniu. Z kaliną sąsiaduje jarzębina, która mocno wygięła się w młodości. Pani Anna próbuje ją naciągnąć za pomocą pasa transportowego. Od kilku miesięcy systematycznie, co tydzień, skraca go przy pomocy ściągacza.

W czasie naszego pobytu w sierpniu drzewo miało już odpowiednie położenie, ale pasa jeszcze nie można było zdjąć, ze względu na potężny krzew hortensji bukietowej odmiany 'Phantom'. Teraz, kiedy przestała już kwitnąć kalina, on rozjaśnia ten cienisty zakątek, a jego długie pędy znajdują oparcie na mocowaniu. Hortensji bukietowych jest w tym ogrodzie jeszcze spora kolekcja – pani Anna uważa, że są odporne i pięknie kwitną.  Oczywiście hortensje to także doskonałe rośliny na kwiat cięty do wazonu. Ususzone kwiatostany świetnie przetrzymują całą zimę.
 
Przed grupą krzewów znajduje się niewielka fontanna, ustawiona pośród kamieni. „Ptasie SPA” – tak to miejsce nazwała pani Anna, bo ten zaciszny zakątek zwabia skrzydlatych gości. Innym ciekawym miejscem jest jeszcze bramka porośnięta pnączami – jest milin, klematis i owocująca actinidia.
 
Rabata za domem jest jedną z największych a jednocześnie najbardziej barwnych w całym ogrodzie. Są tu takie ciekawostki jak pełnokwiatowa odmiana krwawnika kichawca, która wręcz uginała się pod ciężarem kwiatów, czy też przetacznik kłosowy. Pośród bylin wyróżniał się krzew perowskii zwanej rosyjską szałwią. Jej rurkowate kwiaty wabiły setki owadów, a pierzaste liście nadawały roślinie lekkości. Ale największe wrażenie robiły jeżówki. W ogrodzie jest ich kilkadziesiąt. Pani Anna nie może się zdecydować i sadzi ogrom roślin, wszystkie chciałaby mieć. Do niektórych gatunków gospodyni zaczyna już podchodzić jak do kolekcji – do tej grupy zaliczają się właśnie jeżówki. Pani Ania chętnie dzieli się swoją wiedzą na ich temat i podpowiada, ze najmniej kłopotliwe są jeżówki purpurowe.
 
Kiedy w połowie października po raz trzeci odwiedziliśmy panią Annę, ogród był pełen barw jesieni. Teraz na pierwszy plan wybijały się trawy przy oczku. To miskanty i rozplenice, których kłoski przewieszały się nad wodą. W narożniku za stawem jedną barwną plamę tworzył ognik szkarłatny. Przez pozostałą część roku trudno go dostrzec, dopiero teraz jego pomarańczowe owocki zwracały uwagę. Na rabacie odkryliśmy dopiero teraz kwitnące byliny – to odmiana goryczki krzyżowej o jasno fioletowych kwiatach. Jej krewniaczkę można spotkać dziko rosnącą w paśmie Beskidu Żywieckiego, gdzie jest pod ścisłą ochroną.

Niestety, dojrzeliśmy też dowody na niszczycielską siłę przyrody. Potężna katalpa, rosnąca na środku trawnika przed domem, straciła niemal połowę korony. Kiedy byliśmy tu latem, właściciele z dumą pokazywali nam jej rozłożystą koronę i przyrosty dochodzące nawet do 1,5 metra długości. Niestety, wichura rozpołowiła drzewo prawie do samej ziemi, wiele konarów trzeba było usunąć. Cały pęknięty pień właściciel zdecydował się skręcić długimi wkrętami stolarskimi. Zabezpieczył też rany specjalną maścią.
 
Jesienią, kiedy jest trochę mniej pracy, pani Anna poświęca więcej uwagi swojej kolekcji storczyków i tillandsji. Specjalnie z myślą o nich powstało ogromne okno z widokiem na ogród. Uzupełnieniem kolekcji są fikusy i kliwie. Ustawione są one na podłodze na wygodnych podstawkach na kółkach, które ułatwiają ich przestawianie w czasie sprzątania.
 
Pani Anna zdecydowała się zastosować środek owadobójczy w formie koncentratu. Preparat ten przygotowuje się jako zawiesinę w opryskiwaczu. Tarczniki z liści usunęła wacikiem nasączonym alkoholem, ale nie wszędzie da się sięgnąć wacikiem i tak najbardziej przydaje się oprysk. Zawiesiną podlała też podłoże w doniczce, bo pojawiły się nie tylko tarczniki, ale i ziemiórki.
 
Ziemiórki wyglądem przypominają małe muszki. Przyciąga je wilgotna ziemia w doniczkach. To właśnie w niej składają swoje jaja, z których rozwijają się larwy, żerujące na korzeniach roślin. Larwy ziemiórki potrafią doprowadzić do obumarcia rośliny.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród 'Małej Mi' (odc. 522)
Takie piękne okno i tak na nim nastawiane doniczek bez ładu i składu, każda z innej wsi... Szkoda takiego potencjału ozdobnego i widoku na ogród!
2022.01.19
~ mamana
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Jestem zachwycona Pani ogrodem, wspaniałe miejsce! Nagrałam sobie ten odcinek i oglądałam go już kilka razy bo znalazłam w nim wiele inspiracji do swojego ogrodu. Gratuluję efektu i trochę zazdroszczę Pani pozytywnej energii, to skarb:)
2022.01.19
~ Barbara
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
jak ja kocham kwiaty i całą przyrodę
2022.01.19
~ ewa
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Ogród wprawdzie oglądałam tylko w TV, ale właścicieli miałam przyjemność poznać osobiście tak cudownych ludzi, którzy nie maja w zwyczaju mówić co innego niż myślą. Ich ogród powstał ciężką pracą i każdy kto ma ogród założony własnoręcznie wie ile wysiłku i potu kosztowało Ich stworzenie takiego cacuszka. Dla mnie to wzór nie dościgniony. Wiadomo , że są różne style ogrodów i każdemu podoba się co innego. Ale to nie powód by obrażać kogoś bo ma ogród w innym stylu niż nam się podoba. Szukajcie ludzi , którym podoba się to co Wam to zbliża, a nie obrażajcie innych i nie męczcie się czytając ich wątki na forach. Nie szkoda życia i czasu. Aniu Buziam
2022.01.19
~ Sylwia
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Trzymaj się Aniu słodko, masz wspaniały i przyjazny ogród!
2022.01.19
~ M
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Dziwię się niektórym po co oglądają tego typu programy jak nic im się nie podoba. Ogród założony i pielęgnowany przez właścicieli to źle bo wieje wiochą i nasadzenie bez składu i ładu na rabatach, bo za dużo prywaty. Ogród zaprojektowany przez projektanta i założony przez profesjonalną firmę to też źle bo za drogi, bo na pokaz, bo nie dla przeciętnego Kowalskiego. Kurde ludzie, wróćcie do oglądania Klanu i nie marnujcie czasu na Maję w ogrodzie i wypisywanie bzdurnych komentarzy!. Niektórym to się chyba nudzi. My szukamy tutaj inspiracji i poszerzamy swoją wiedzę ogrodniczą. . Wielkie podziękowania dla całej ekipy Mai oraz dla właścicieli którzy zdecydowali się pokazać swoje piękne ogrody. Pozdrawiam :)
2022.01.19
~ Ala
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Aneczko Mała Mi gratulacje babuszko kochana :).Pierwszy wnusio ma zapał po babci do ogródkowania to na pewno drugi maluszek też taki będzie miał.Lubię do Ciebie zaglądać.Jesteś prawdziwą ogrodniczką z pazurkami niewylakierowanymi to tak jak ja a świadczy to o tym,że same nuramy w naszej ziemi.Aniu życzę Ci fajnego odpoczynku bo wiem ile czasu i wysiłku kosztuje Cię utrzymanie tak dużego ogrodu ale dajesz radę i nie udajesz,jesteś sobą i za to Cię uwielbiam.I podziwiam za inne pasje,Ty wiesz jakie :) Buziole kochana.A kiedyś stanę przed Twoją furtką do Twojego magicznego ogrodu i powiem..to jestem ja..wierny kibic Twojego ogrodu i Twojej pasji.Buziole wielkie
2022.01.19
~ Też Aneczka
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
A przy tym Mała Mi jest kobitką wielkiego serca chociaż drobniutka jest :) Dzieli się tym co ma i służy radą co do pielęgnacji tychże roślinek,zawsze chętna do pomocy.Pielęgnuje siewki by innym sprawić radość ,nie wyrzuca ich,prawdziwy ogrodnik z sercem.Mała Mi jesteś po prostu Wielka .A ZŁOŚLIWCAMI NIE PRZEJMUJ SIĘ,wszędzie ich pełno.Pozdrawiam
2022.01.19
~ Ania
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
A ja jestem zachwycona ogrodem Małej (Wielkiej) Mi. Byliny w ogrodzie pięknie przenikają się tworząc niepowtarzalne kompozycje, jakże lekkie i romantyczne. Obserwuję na bieżąco zmiany, jakie Właścicielka czyni nieustająco i jestem pełna zachwytu nad doborem roślin, różnorodności gatunków... Ten ogród to encyklopedia roślin!!! Pozdrawiam Właścicielkę
2022.01.19
~ ZielonaAnia
Re: Ogród \'Małej Mi \\\' (odc. 522)
Pani As a gdzie u Agaty jakieś przytyki dotyczące tematów poza ogrodniczych.Napisała,że nie każdemu musi się podobać,ja też wolę ogrody innego charakteru i co? Jestem \"be\" bo nie zachwycam się? Dobrze napisano,ludzie więcej luzu,jakby wszystkim podobało się to samo byłoby nudno,nudno,nudno Pozdrawiam
2022.01.19
~ TAG2CI
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Otóż to ,pani Malgosiu ,cała prawda , dobrze ujęte w słowach !!! A pani Agacie życzę tez wyluzowania ,bo jasne , że ogród nie ma obowiązku się podobać , ale prywatne wycieczki do rodzin są nie na miejscu i raczej złośliwe .
2022.01.19
~ As
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
I ja jestem oburzona prywatnymi rozgrywkami które sie tu w tym miejscu dokonuja, nikt nikogo nie zmusza ani do oglądania odcinków \"Maji\" ani tym bardziej do odwiedzania wątków na forach ogrodniczych, szczególnie jesli wątek czy pokazywany w nim ogród albo osoba włascicielki nam nie odpowiada. Wracając do rzeczy - odcinek był swietny, ogród wykonany i utrzymywany w doskonałej formie własnymi rekami właścicieli, bogactwo bylin, piekne miejsca przyjazne ptakom, cudne kompozycje - po emisji miałam niedosyt bo znam ten ogród z forum i osobiście też miałam okazje go ogladać. Niech żałuja i zazdroszczą ci co w nim nie byli. Kompozycje roslin bogate w gatunki i kolory, ujmujący gospodarze, duża wiedza i fachowośc na temat prezentowanych w tym cudnym ogrodzie roślin. Brawa dla Ani i jej męża za stworzenie takiego cudnego miejsca na ziemi!
2022.01.19
~ Małgosia
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Czy wszystkim ten ogród musi się podobać ? Chyba nie,każdy ma prawo napisać,że to nie jego bajka.Pozdrawiam i więcej luzu życzę :)
2022.01.19
~ Agata
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Dziękuję za wszystkie miłe wpisy. Jest to bardzo miłe :) Szkoda, że zamiast czas poświecić tym co chcieli wyrazić pozytywne opinie, tracę czas na odnoszenie się do złośliwej opinii. Jest taka stara maksyma łacińska \"de gustibus non est disputandum\". Warto o tym pamiętać. Opinie o moim wątku na forum ogrodniczym należałoby skomentować na Forum, a nie w programie Maja w ogrodzie. Wrzucenie swoich prywatnych odczuć w miejscu nie tym co trzeba źle świadczy o piszącej (w dodatku pod pseudonimem). W moim wątku umieszczam informację , które ja uważam ,że chcę pokazać, a nie te czego oczekują czytający. Wątków tylko na tym jednym forum jest ponad 5000, wątków o prywatnych ogrodach prawie 1800. Proponuję \"Danucie\" zaglądać na wątki które bardziej pasują odczuciom estetycznym. Jest w czym wybierać. Wątki ogrodowe to jak książka, nikt nie każe wszystkich czytać. I zamiast czytać i oglądać wątek który denerwuje, proponuję zakasać rękawy i iść popracować w ogrodzie albo spędzić czas z rodziną , przyjaciółmi. Mi osobiście szkoda byłoby tracić czas na czytanie bzdur kosztem ogrodu/rodziny/przyjaciół. Wszystkich którzy zostawili serdeczne słowa w komentarzach, zapraszam do mojej wizytówki , czyli 4 pory roku w pigułce. Stan na zeszły rok.. pora uaktualnić, ale ciągle brak czasu. http://www.ogrodowisko.pl/watek/1454-wizytowka-ogrod-mimo-woli Oczywiście nie ma przymusu zaglądania.
2022.01.19
~ Mała Mi
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Jaki trzeba miec charakter by tu krytykowac o sie dzieje na jakims forum ogrodniczym. Jak Ci sie Danuto nie podoba to po co tam zagladasz????????Tu powinny byc komentarze dotyczące audycji ,,Maja w ogrodzie\" a nie jakies prywatne rozgrywki i zawisci. Jednak ten piekny ogród budzi zazdrosc .
2022.01.19
~ Bogdzia
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Jakoś nie widzę , aby ten przepiękny ogród na czymś tracił .Chyba tylko na twoim charakterku Danusiu .
2022.01.19
~ As
Re: Ogród Małej Mi (odc. 522)
Jak dla mnie za mocno napackane , rabaty sadzone bez pomyslu, aby tylko byly, rosliny nie pasuja do siebie. Obserwuje ten watek na forum ogrodowym i coraz bardziej widze prywate. Zdjecia rodziny, wnukow, prywatne spedzenie czasu. Po co to? Jak ktos chce pokazywac calemu swiatu co robi w wolnych chwilach to niech zalozy bloga a nie meczy innych forumowiczow swoja rodzina. Ogrod moim zdaniem na tym traci.
2022.01.19
~ Danuta
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Maja w ogrodzie to bardzo fajny program w którym pokazuje się wiele ogrodów i wiele ciekawostek. Uwielbiam go oglądać i będę to cały czas robić.
2022.01.19
~ Madzia83
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Najpiękniejszy ogród jaki widziałam, jestem pod wielkim wrażeniem, szczerze gratuluję, przecudowny. Pozdrowienia dla właścicieli i Pani Mai!
2022.01.19
~ Ania
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Cóż można powiedzieć. Ogród jest cudowny. Chylę czoło przed ogromem pracy jaki został włożony w jego powstanie i codzienną pielęgnację. Szczerze gratuluję.
2022.01.19
~ Ania G
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Ogród jest zachwycający!!!! Gratuluję i podziwiam ogrom pracy włożonej w niego. Jestem trochę młodsza od Pani Ani, ale żebym miała chociaż połowę tej energii którą ma Ona, to mój ogród nie wyglądał by tak strasznie......
2022.01.19
~ Monika
Re: Ogród \\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' (odc. 522)
Piękny pełen kolorów i życia ja jestem zachwycona.Głos ma pani jak najbardziej normalny,i miło się go słucha gdy pani z taką pasją i zaangażowaniem opowiada o roślinach.Przynajmniej widać że jest to pani dzieło od serca,a nie ogród na pokaz w którym właściciele za wiele nie wiedzą a jeszcze mniej sami cokolwiek robią.Tak trzymać dalej bo jest cudownie.
2022.01.19
~ Zuzia
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
pięknie sąsiadko :)
2022.01.19
~ Sąsiadka
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Dla mnie w tym ogrodzie,zbyt dużo się dzieje,napaćkane wszystkiego.Wolę bardziej uporządkowane rabaty.
2022.01.19
~ Piątka
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Tak , ten ogród jest jak strzał w dziesiątkę .Gdy się go ogląda , wprawia w podziw dla Gospodarzy za projektowanie i wykonanie .Piękny !
2022.01.19
~ AS
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
przepiekny ogrod i przesympatyczna wlascicielka!
2022.01.19
~ monika
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Ogródek cacuszko , bardzo bardzo słodki pełen życia i tęczy kolorów.Żeby tak było ciągle w życiu , jak w tym cudnym ogrodzie.Oglądam ten program z tymi pięknymi ogrodami i traktuje je jak moje okno na świat .A pani Mai dziekuje za piękny program , dla mnie najpiękniejszy w tv .
2022.01.19
~ Barbara
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Oglądaliśmy ten odcinek wiele razy , znamy go niemal na pamięć , a jednak ciagle do tego ogrodu wracamy , tak nas oczarowal .Zdajemy sobie sprawę z nakładu pracy , aby doprowadzić do takiego efektu .Trzeba by być prawdziwym pasjonatem i kochać ogród ,aby stworzyć taki cudowny naturalny obraz , ponieważ samym tylko lubieniem ogrodu wiele się nie wypracuje .Gratulujemy !!!
2022.01.19
~ Roma i Wojciech. J.
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Ogromna praca, determinacja i wiedza buduje takie ogrody jak ten w tym odcinku .Gratulacje.
2022.01.19
~ Katarzyna
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
Moim zdaniem ,to jeden z najpiekniejszych ogrodow jakie dotychczas w programie Pani Mai Popielarskiej zobaczylismy.Gratuluje Wlascicielce ogrodu tak duzego uznania i zachwycajacych opinii.
2022.01.19
~ Mariusz Maczyk
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Gdyby to zależało od mojej osoby , to wlasnie ten ogród zaliczylbym do najpiękniejszych w Europie .
2022.01.19
~ Paweł K.
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Śliczny , radosny , bardzo słodki , eksplodujący barwnym życiem .Takie ogrody ogląda i podziwia się z przyjemnością .Super program .
2022.01.19
~ Dorota Kostrzewa
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
Ten ogród powinny określać dwa słowa -- śliczna bajka !Podziwiam za ilośc pracy , wizje budowy ogrodu i upór .Gratulacje .
2022.01.19
~ Bella
Re: Ogród \\\\\\\\\\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\\\\\\\\\' (odc. 522)
Betty, zapraszam serdecznie, jednak publicznie adresu podawać nie chcę. To prywatny ogród. I zwyczajny ogród, tylko z gatunku ciut większych niż statystyczny ogródek przydomowy. Kocham kwiaty wiec mam ich dość dużo. Nie zawsze jest dopieszczony, co było widać też i w telewizji . Ciągle w nim eksperymentuję jak upchnąć wszystkie chciejstwa, a przy okazji nie zrobić chaosu. Ogród jak ogród, ale wizyta w nim to słuchanie ... potrafię mówić o roślinach godzinami. Jeżeli to wszytko nie zniechęciło do wizyty to zapraszam na forum ogrodnicze gdzie prowadzę zapiski z historii ogrodu, udzielam informacji na temat roślin które u mnie rosną oraz sama doszkalam się z ogrodniczkowania. Tu też można ze mną nawiązać prywatny kontakt. Jest to portal Ogrodowisko, a ja jestem tam pod nikiem Mała Mi czyli ogrodnik mimo woli.
2022.01.19
~ Mała Mi
Re: Ogród \\\'Małej Mi\\\' (odc. 522)
Droga Pani brak mi słów ten ogród to prawdziwe cudo przyrody wielkie gratulacje za tak piękny ogród.Chciałam zapytać czy można przyjść i zobaczyć u Pani ten ogród na żywo ,tylko nie wiem dokładnie gdzie on się znajduje .Pozdrawiam i z góry dziękuje za udzielenie odpowiedzi.
2022.01.19
~ betty
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Nie ma takiej opcji ,abym po tym odcinku zaczal znowu wierzyc w ten program ,poniewaz zawsze Maja w ogrodzie od poczatku byla i jest programem markowym bez wzgledu kto budowal jakikolwiek ogrod i czy w tle jest jeden lub wielu ogrodnikow .Liczy sie dzielo , oryginalnosc , projekt i wykonanie , oraz umiejetnosc prezentacji tej sztuki ogrodowej. Ogrod Malej Mi cudowny !
2022.01.19
~ Andrzej
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Mała Mi właścicielko nieziemskiego ogrodu jak to się mówi po młodzieżowemu no po prostu \\\"rozwaliłaś mnie i moją połówkę na łopatki\\\" :) Znów zaczęłam wierzyć w program \\\"Maja w ogrodzie\\\".Bo już znudziły się nam ogrody w \\\"Mai\\\" a w tle pan/pani ogrodnik zajmujący się chwastkami,rabatkami,opryskami,pierdutami.A Wy tak z sercem,z duszą,z pasją własnymi rękoma i to się chwali.Prawdziwy ogród powstały z miłości do roślin.I jak tak oglądaliśmy to mąż stwierdził..taka kobitka a ile to ma werwy,jak za pięciu chłopa. Pozdrawiamy i obejrzymy jeszcze nie raz,to był fajny odcinek,oby więcej takich :)
2022.01.19
~ Sympatycy
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
przemoK - prezentowana w programie kalina o kulistych kwiatostanach to kalina Eskimo Watanabe jest widoczna ponad oczkiem. Dziękuję za wszystkie miłe wpisy.
2022.01.19
~ Mała Mi
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Ten odcinek wszyscy bedą długo pamiętać , ponieważ prezentowany ogród jest naturalnie piękny , tryska kolorami i świetnymi kompozycjami roślin i kwiatów .Trzeba mieć głowę i bardzo pracowite ręce , aby stworzyć taki słodki torcik .Gratulacje.
2022.01.19
~ Jagna Kowalewska
Re: Ogród \\\'Małej Mi\\\' (odc. 522)
Witam mam pytanie odnosnie odcinka , mianowicie w programie zostala zaprezentowana odmiana kaliny japonskiej \"WATANABE\" posiadajaca duze, biale , kuliste kwiatostany jednak odmiana ta jak sie okazalo nie posiada tego typu kolistych kwiatostanow.Mam wiec pytanie jaka to odmiana ?
2022.01.19
~ przemoK
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Raj na ziemi,boski cudowny ogrod,zyc nie umierac,tyle kolorow od ktorych oczu nie mozna oderwac.Wielki szacuneczek dla Pani pracy i milosci do roslin,jestem godna podziwu.Ogrod przepiekny tylko pozazdroscic:)
2022.01.19
~ Mariola
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Super odcinek , Super program , eksplozja wszystkiego co zachwyca w ogrodzie ,Wielkie dzieki
2022.01.19
~ KS
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Mała_Mi - wspaniały ogród - malutkiej właścicielki - taki ogród w tak krótkim czasie - własną pracą - to strzał w 10- jestem oczarowana, stylem, eksplozją barw i oczywiście wnuczkiem- a Mała_Mi - pasuje do pani jak \"ulał\". Pozdrawiam beatab
2022.01.19
~ beatab
Re: Ogród \\\'Małej Mi\\\' (odc. 522)
Wspaniały!Tyle w nim życia i energii! Ta bujność roślin, te kolory! Będę odtwarzać sobie ten odcinek od czasu do czasu, w ramach walki z listopadem (grudniem, styczniem, lutym i marcem)
2022.01.19
~ jolka
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
A my ogladamy ten odcinek wlasnie w kolko. bo nie mozemy nacieszyc oczu tymi widokami Fantastycznego ogrodu .Wrazenia jak w bajce , kolory boskie .Redakcjo , Wasz program zachwyca i przy nim mozna zapomniec o polskiej rzeczywistosci . Dziekujemy.
2022.01.19
~ J B Kowalscy
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Dziękuję za tyle miłych wpisów. Ogród mój to pole doświadczalne jak pogodzić porządek na rabatach i miłość do kwiatków. Jak sadziłam pierwsze rośliny 6 lat temu nie spodziewałam się, że trafię na ekran telewizji.. może lepiej bym się douczyła z ogrodnictwa. Może szybciej bym tworzyła ogród.... Może........ Ogród nie ideał, ale cieszy mnie i męża. Każdą wolną chwilę poświęcamy by tworzyć swój azyl.. ręce tylko 4 i tylko w wolnych chwilach.... tym bardziej cieszą wszystkie pozytywne wpisy. PS. Wiem, że mam niezbyt przyjemy dźwięk głosu, ale nie pozwolę by ktoś inny opowiadał o moim ogrodzie. Nic nie poradzę, że mam taki głos a nie inny. Ale zamiast pięknego głosu i tak wolałabym mieć nogi po szyje..
2022.01.19
~ Mała Mi
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Cudny ogród, i wspaniali właściciele - widać że kochają przyrodę. Mogłabym ten odcinek oglądać w kółko. Bardzo mi się podoba.
2022.01.19
~ Małgosia
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Ogród marzenie , tylko żyć i podziwiać !!!!
2022.01.19
~ Hela
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Ja rowniez ogladalam w ubieglym roku wasz piekny ogrod. W tym roku jest jeszcze piekniejszy. Podziwiam wasz wklad pracy.
2022.01.19
~ Halina
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Praktycznie brakuje stosownego określenia na to ogrodowe szaleństwo Małej Mi .Przepiękny , śliczny , cudowny nie oddają prawdziwej atmosfery panującej w tym ogrodzie ,ponieważ ilośc gatunków roślin , ich kompozycji i towarzyszących im gamy barw jest szokująca .Ogrom wykonanej pracy dla takiego fantastycznego efektu musi budzić podziw i szcunek dla właścicieli .Gratulacje .Szkoda ,że tak krótki odcinek na taaaaaaki ogród !!!
2022.01.19
~ Barbara K
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Bardzo dynamiczny odcinek, ogród tryskający kolorai i pomysłami, zaskakujący przestrzennie. Jestem zachwycona pracą Właścicieli i ich wiedzą.
2022.01.19
~ to ja
Re: Ogród \'Małej Mi\' (odc. 522)
Czekałam na ten odcinek bo wiedziałam, że będzie niezwykły, energetyczny i z humorem jaki lubię. Jednocześnie wiedziałam że wszyscy, którzy znają ogród jak i właścicieli będą czuli OGROMNY niedosyt i wcale się nie pomyliłam :) Odcinek zdecydowanie za krótki. szkoda, że nie pokazaliście patentu z wykorzystaniem drabiny do przesadzania drzew, psiny dla której ten ogród tak naprawdę powstał, przecudnych liliowców, róż w pełni kwitnienia. Oj długo by wymieniać :) Cieszę się, że byłam w tym ogrodzie w przeddzień letniego nagrania i doznałam niesamowitej gościnności ze strony Ani i Kazka.
2022.01.19
~ Ana
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
Miałam przyjemność oglądać ogród i poznać właścicieli - gościnni i bardzo serdeczni, a ogród przyjazny dla ptaszków i innych żyjątek. Bardzo się cieszę, że ten barwny i tak bardzo różnorodny ogród został zaprezentowany. Ilość roślin jest imponująca jak i ich kondycja. Szkoda, że nie można było zobaczyć niesamowitej ilości lilii jakie Ania ma w ogrodzie i liliowców. Także szkoda, że nie został pokazany do końca sposób z drabiną - może uda się w poradniku bo wiele osób to ciekawi. Gratuluję stworzenia pięknego ogrodu i podziwiam ogrom pracy i pasję - pozdrawiam
2022.01.19
~ mira
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
Ogród zachwyca, a jego właściciele są dla mnie wspaniali. Bardzo chciałbym się osobiście skontaktować z \"Małą Mi\" i jej rodziną. Jestem prezesem Stowarzyszenia RZESZOWSKIE OGRODY, które jako główny celów stawia sobie stworzenie w Rzeszowie ogrodu botanicznego. Pragniemy też, aby Stowarzyszenie stało się forum wymiany poglądów dla miłośników roślin. Zapraszam na naszą stronę internetową http://www.zoo.rzeszow.pl/. Jest na niej kontakt do nas, ale podaję telefon: 533 99 88 76 i maila: poczta@zoo.rzeszow.pl. Bardzo proszę o kontakt. Pozdrawiam Państwa i Panią Maję wraz z ekipą Wojciech Kostecki. PS. W studenckich czasach niektórzy przyjaciele nazywali mnie \"Muminkiem\", choć znacznie później dochowałem się brzucha godnego tej nazwy.
2022.01.19
~ Aleksander Wojciech Kostecki
Re: Ogród \'Małej Mi \' (odc. 522)
Ogród przecudny, bajkowy .Spacer wśród tylu kwiatów i roślin robi wrażenie.Aby było tak cudnie potrzeba wiele pracy i sił a trzeba to docenić i życzć włścicielce zdrowia.
2022.01.19
~ Bożena
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\' (odc. 522)
Z niecierpliwością czekałam na ten odcinek, bo to wyjątkowy ogród:) stworzony przez właścicieli, za pomocą własnych rąk i pomysłów, bogaty, dynamiczny, pełen okazów kolekcjonerskich, niesamowicie zadbany, a trawnik taki, że nic tylko się położyć; zasługują na wielkie uznanie, bo to jest duży ogród i wymaga ogromnej pracy, abyśmy mogli go podziwiać w takiej właśnie krasie:) A co do Ani i Kazka, wypadli naturalnie i wspaniale! Pani Maju, tylko jeszcze niedosyt ciut jest, jeszcze by chciało się te cuda szerzej pooglądać:)
2022.01.19
~ Milka
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\'
Ogród cudny , wypracowany w pocie czoła , robi wspaniale wrazenie .Ten program nie zawodzi nigdy .Dziękuje Redakcji .
2022.01.19
~ Jola
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\'
Piękny, energetyczny ogród, różnorodność roślin powala na kolana. Wszystkie rośliny dorodne widać, że właściciele dużo serca wkładają w pielęgnację ogrodu. W tym ogrodzie znalazło się miejsce na wszystko -piękne bylinowe rabaty, formalny front, piękne drzewa i nie zabrakło też rzadziej spotykanych roślin jak lotos, marsylia czy goryczka. A wszystko opowiedziane przez właścicielkę i panią Maję z lekkością i humorem.
2022.01.19
~ Mathildis
Re: Ogród \\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\'
Dziś pierwszy raz obejrzałem ten odcinek rano w TVN i juz wiedziałem , ze nie odpuszcze w TVN Meteo w poszczególnych projekcjach.Fascynujący ogród pod każdym wzgledem .Widoki przewspaniale , wszystko bardzo interesujące .Podziwiam wiedzę Właścicieli ogrodu zwłaszcza Małej Mi .Ogród badzo ciekawych roślin i całego servisu barw .Pani Maja jak zawsze śliczna i przemila !
2022.01.19
~ Paweł
Re: Ogród \\\\\\\\\\\\\\\'Małej Mi\\\\\\\\\\\\\\\'
Piękny i różnorodny ogród pełen barw, zapachu i zmienności wynikającej z pór roku. Właściciele bardzo sympatyczni, naturalni, widać, że nie boją się zwykłej codziennej pracy w ogrodzie, co przynosi spektakularne efekty. Miłość, pasja i pracowitość tworzy najpiękniejsze ogrody, co odnosi się również do ogrodu Małej Mi
2022.01.19
~ Agnieszka
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Ogród swojski no i ładniejszy niż wymuskane ogrody przez projektantów i zakładane przez firmy.Jesienią trawy niesamowite ale mimo wszystko nie można było się skupić na oglądaniu odcinka,głos właścicielki ogrodu denerwujący :(
2022.01.19
~ Betka
Re: ogród Małej MN
Piękny ogród.Podziwiam ogrom pracy włożonej przez właścicieli. Wnusio -widać całe szczęście babuni.Pozdrowienia z Lodzi
2022.01.19
~ Danka
Re: Ogród \'Małej Mi \'
Ogród jak Niebo , jeśli tak wyglada niebo , to my chcemy do nieba !!! Dosłownie Baśń , ale ile to musi pracy wymagać , ho ho .Widok z okna jak w bajce , chce sie żyć . Gratulacje Właścicielom , a Pani Mai podziękowania za umożliwienie podziwiania tego cudownego widowiska .
2022.01.19
~ Grażyna , Andrzej
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Przepiękny ogród również super wielkie okno z półką na storczyki moje wielkie uznanie
2022.01.19
~ Anemonka
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Ogród Małej Mi podziwiam codziennie od niemal trzech lat na Ogrodowisku. Jednak dzisiaj zobaczylam go jeszcze piekniejszym. Ania i Kazek gratuluję pieknego ogrodu, energii i świetnego występu.
2022.01.19
~ madżenka
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Śliczny ogród, oglądałam 2 razy. Mnóstwo pracy włożonej przez właścicieli. Cudowny wnusio. Pani Aniu ogród przepiękny. Pozdrowienia z Białegostoku
2022.01.19
~ ja
Re: Ogród \'Małej Mi\\\'
Też zauważyłam pomyłki. Klon to nie Faassen\'s Black tylko Crimson Sentry Kalina to nie Watanabe tylko Eskimo Ostatnia jeżówka nie Pink Podle tylko Piccolino. Pozdrawiam oglądających i ekipę TVN
2022.01.19
~ Mała Mi
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Przyjemny odcinek, energiczna właścicielka. Tak jak ja, byliniarka. Docenić nalezy ilość włożonej pracy, bo byliny stale jej wymagają. Ale wkradł się błąd - pokazywana kalina to nie \'Watanabe\' tylko któraś z odmian kaliny koreańskiej.
2022.01.19
~ bvh
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Dzięki audycji piękny, energetyczny poranek w środku ponurej jesieni. Miło było pobyc w tak pięknym ogrodzie, nasyconym kolorami, z urokliwym jeziorkiem i ptasim spa oraz sympatyczna rodziną włascicieli. Chciałoby się dłużej..............ale są przeciez powtórki.
2022.01.19
~ Bogdzia
Re: Ogród \'Małej Mi\'
Ogród bardzo ładny,zadbany. Natomiast sama prezentacja- brak obrazu z dalszej perspektywy,zauważam również od jakiegoś czasu roku-dwóch eksponowanie takich mało istotnych wręcz brzydkich elementów ogrodów, tak jakby zmieniło się postrzeganie przez producentów.
2022.01.19
~ janek

Poprzedni odcinek

W łanach szumiących traw (odc. 521)

W łanach szumiących traw (odc. 521)

Wszyscy kochamy wiosnę, której zazwyczaj nie możemy się doczekać. Ale równie niezwykła może być jesień – wszystko zależy od tego, co znajdzie się w naszym...

więcej »
Ocena
92%
8%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg