Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zakładamy sad

dodano: 05.02.2013

Jak zabrać się za zakładanie sadu?

Zakładamy sad

Sporo cennych porad dotyczących zakładania sadu przekazał nam dr Grzegorz Hodun z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.
Radzi, by na początek trzeba wybrać dobre miejsce dla poszczególnych gatunków owocujących roślin  – na większe drzewa lepiej przeznaczyć teren od północnej strony, a na owocowe krzewy – od południa, by drzewa nie zacieniały mniejszych roślin.
Z otoczenia warto usunąć przewieszające się gałęzie potężnych drzew, by w przyszłości nie cieniowały drzewek owocowych i nie ograniczały ich wzrostu.
 
Potem przychodzi pora na kopanie dołków pod rośliny. Pan Grzegorz wspólnie ze swoim pomocnikiem najpierw podcinali szpadlem murawę i odkładali ją na bok. Będzie ona wykorzystana później do ściółkowania.
 
Jeśli gleba jest słaba, warto przed sadzeniem wzbogacić ją np. substratem torfowym albo kompostem. Nie wrzucamy tego jednak do dołka, a rozkładamy na większej powierzchni i przekopujemy z warstwą orną gleby. Dzięki temu korzenie nie będą rozrastać się jedynie w obrębie zaprawionego dołka.
 
Drzewa z gołym korzeniem powinny być szczelnie zapakowane na czas transportu. W ten sposób można je przechować w chłodnym miejscu nawet kilka dni. Jeżeli je rozpakujemy, powinny zostać zadołowane przed posadzeniem, bo korzenie szybko wysychają. Przed sadzeniem korzenie warto przyciąć, a także – zwilżyć, ale nie należy ich moczyć w pojemniku, gdyż można w ten sposób przenosić ewentualne choroby na inne egzemplarze.
 
Drzewko sadzimy na tej samej głębokości, jak rosło w szkółce. Na dnie dołka można uformować niewielki kopczyk, który pozwoli lepiej rozłożyć korzenie.
 
Glebę lekko dociskamy nogą, aby drzewko ustabilizować. Następnie kładziemy odwróconą darń w obrębie utworzonej misy. Zbite korzenie trawy dobrze utrzymują wodę w glebie i pomagają w przyjęciu się rośliny. Na wierzchu, wokół pnia, układamy matę szkółkarską i mocujemy ją plastikowymi lub metalowymi szpilkami. Na koniec obsypujemy ją zebraną wcześniej ziemią. Prace te mają za zadanie zabezpieczyć misę przed zarastaniem trawą, która może być silną konkurencją dla młodych korzeni drzewka. Jeżeli zakładamy sad na terenie, gdzie mogą przychodzić zimą zwierzęta, na pnie trzeba założyć specjalne osłonki.
 
Jeśli drzewa są posadzone na silnie rosnących podkładkach (np. siewka antonówki) to nie trzeba ich palikować.
 
W pierwszym roku po posadzeniu drzewka wymagają cięcia formującego ich koronę. Wykonujemy je na krótko przed rozpoczęciem wegetacji, w końcu lutego lub w marcu.
W pierwszym roku warto założyć na młode gałązki rozpórki zwane wykałaczkami, które nadadzą odpowiednie kąty rozwidleniom. Im będą szersze, tym mniejsza szansa na ich rozłamanie w późniejszym wieku.
 
 
Pan Grzegorz zaproponował aby posadzić w sadzie kilka odmian deserowych, w tym bardzo smaczną o nazwie ‘Ananas Berżenicki’. Ma ona bardzo duże, zielonożółte owoce o kruchym miąższu i winno-słodkim smaku. Nadają się do spożycia w pierwszej połowie sierpnia. Natomiast na przetwory posadzono belgijską odmianę z XIX wieku o nazwie ‘Reneta Kulona’. W trakcie dojrzewania nabiera ona złocistożółtej barwy z wyraźnym rumieńcem. Jej owoce o lekko korzennym smaku są bardzo dobre do zjedzenia, a jednocześnie nadają się na soki, kompot, susz i do ciast. Jabłka te można też dość długo przechowywać.
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
94%
6%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Zakładamy sad
Wbrew pozorom,zakladanie sadu nie jest trudne.Najwazniejsza jest wiedza.Przekonalam sie o tym zakladajac sadek z drzewek owocowych niskopiennych.Kilkakrotnie odsadzalam drzewka.Zle posadzone przemarzaly,wysychaly,toczyl je rak. Nowe drzewka posadzilam 2 lata temu wg sposobu jaki byl pokazany w 1-sza niedziele lutego. Sad ogrodzilismy wczesniej,kilka lat temu,bo rosnie w polu i niszczyly go zwierzeta z lasu..Co kazda zime opatulamy je sloma,robimy kopczyki,nawet dla starszych drzew.Sad z takich drzewek rzeczywiscie wymaga wiecej opieki niz drzewa wysokie.Ale oplacilo sie,bo byly pierwsze gruszki ,,lukasowki,, od 2 lat mamy swoje jablka. Nawet zebralam miske wisni. Dziekuje za program o duzych jabloniach i adresy i telef.gdzie mozna je nabyc. Postanowilam posadzic kilka ,,duzych,,jabloni. Pozdrawiam serdecznie Maje,caly zespol,wszystkich parajacych sie uprawami.
2021.09.25
~ Emilia

Poprzednia porada

Irysy

Irysy

Jak się krzyżuje irysy, a jak je dzieli, by pięknie rosły i ładnie kwitły? Na te pytania odpowiada prawdziwy miłośnik tych wspaniałych roślin.

więcej »
Ocena
96%
4%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg