Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Ogród Botaniczny Liberec, Czechy

dodano: 03.01.2015

Zimą warto odwiedzać szklarnie ogrodów botanicznych.

Zimą polecamy Państwu odwiedzanie szklarni ogrodów botanicznych. My wybraliśmy się do Czech, w towarzystwie ekspertki od roślin tropikalnych - pani Katarzyny Goller. Niedaleko naszej granicy, 30 km od Bogatyni, znajduje się bardzo interesujący kompleks szklarni w miejscowości Liberec. Po zbiorach oprowadzał nas pan Miroslav Studnicka, dyrektor Ogrodu Botanicznego (www.botaniliberec.cz).
 
Są tu zbiory rzadkich roślin z całego świata, z różnych stref klimatycznych. Wiele osób zainteresuje na przykład ogromna, cenna kolekcja roślin mięsożernych. Wiele osób zainteresuje na przykład ogromna, cenna kolekcja roślin mięsożernych.
 
Jest tu na przykład chłodna szklarnia, do której są przywożone rośliny z zaniedbanych oranżerii przy czeskich zamkach. Tu rosną araukarie, abutilony, niektóre palmy. Są też niezwykle stare okazy kamelii. Mają około 250 lat. Rosły długo w donicach, które ograniczały wzrost korzeni, dlatego rozwijały się bardzo wolno.
 
W zamkowych oranżeriach uprawiano 3 grupy roślin. Pierwszą dla pozyskiwania owoców użytkowych, na przykład cytrusy. Drugą w celach dekoracyjnych – jak kamelie, na bal. Były też rzadkie gatunki, ciekawostki. Do takich należała pnąca róża odmiany ‘Marechal Niel’, nowość do uprawy w szklarniach - żółta piękna róża ze zwieszającymi się w dół kwiatami i wspaniałej woni. Różę tę wyhodowano w połowie XIX wieku i sadzono w oranżeriach z powodu jej wrażliwości na mróz. Odmiana ta kwitła już obficie od kwietnia do końca czerwca i używano jej do ślubnych bukietów.

Inne szklarnie też są pełne rarytasów. Są na przykład paprocie drzewiaste, cykasy…. Tutaj znajdują się najstarsze, wyszukane do kolekcji prehistoryczne gatunki, niektóre pochodzą z epoki dinozaurów. Z 6,5 tysiąca znajdujących się tu gatunków roślin część to kaktusy i inne sukulenty. Zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem. Jest też piękna kolekcja tillandsji.

Niektóre gatunki tillandsji rosną w tak ekstremalnych warunkach, że wybierają sobie miejsce na pędach kaktusów.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 529
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
100%
0%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Ogród Botaniczny Liberec, Czechy
Ale chyba to jest odmiana, która nie wytrzymuje mrozu? Była od zawsze uprawiana w szklarniach?
2021.03.08
~ Anna
Re: Ogród Botaniczny Liberec, Czechy
Róża 'Marechal Niel', z małymi przerwami, towarzyszy mi praktycznie od lat 40-tych ubiegłego wieku i do dziś zajmuje honorowe miejsce w mojej różance w środku Puszczy Augustowskiej.
2021.03.08
~ Tadeusz

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg