Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zimowe owady

dodano: 10.01.2015

Gdy spadnie śnieg, możemy na nim obserwować toczące się w ogrodzie życie - na przykład owady.

Kiedy nastaje zima, przyroda przechodzi w stan uśpienia, ale nie do końca. Na przykład entomolodzy obserwują ciekawe gatunki owadów, które dobrze radzą sobie w warunkach niskiej temperatury. Nazywane są one fauną naśnieżną, ponieważ najłatwiej dostrzec je na śniegu. Prezentowała je nam pani dr Agnieszka Soszyńska-Maj z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.
 
Owady, które obserwujemy na śniegu, nauczyły się zimą odbywać gody, polować.  Wiele z tych gatunków pochodzi ze znacznie zimniejszego klimatu, są polodowcowymi reliktami i nasza zima jest dla nich niemal jak lato. Takie gatunki to na przykład  pośnieżek zimowy, który nie ma skrzydeł i skacze. Jest też bezskrzydła muchówka: ponowiec.
 
Takie owady najlepiej czują się w ogrodach zbliżonych do naturalnych, gdzie jest sporo drzew, krzewów, ściółki. Dla fauny ogrodowej śnieg także jest ważną pokrywą, kołderką izolującą od zimna. Ma dużą zawartość powietrza  i pod jego warstwą jest ciepło, a przy grubości ponad 20 cm ziemia w ogóle pod nim nie zamarza.
 
Niestety, wśród tych zimowych owadów są też szkodniki – na przykład motyl piędzik przedzimek. To szkodnik sadów. Jego gąsienice zjadają liście – nie tylko drzew owocowych, ale też innych liściastych, na przykład lipy. Aby wyłapać owady, stosuje się na drzewach specjalne opaski. Są też galasówki, składające jaja w pąki dębów – później na liściach tworzą się charakterystyczne galasy.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 530
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg