Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Zimozielone dywany

dodano: 17.01.2015

Runianka - sposób na zimozielony dywan, którego nie trzeba kosić.

Zimą doceniamy rośliny o zimozielonych liściach. Teraz, gdy śnieg nie przykrył jeszcze naszych rabat, szczególnie cenne są gatunki okrywowe, które cieszą zielenią przez cały rok i zasłaniają ściółkę, zaschnięte części bylin czy opadające liście.
 
Jedną z takich roślin jest runianka japońska, zwana z łaciny pachysandrą. Ta niewysoka krzewinka może z powodzeniem zastąpić popularny bluszcz, bo lubi półcieniste, wilgotne miejsca i również może zadarnić podłoże. Rozrasta się bowiem dość szeroko dzięki podziemnym rozłogom. Runianka kwitnie wczesną wiosną i ma małe białe kwiatki, czasami zawiązuje też białe owoce. Największą ozdobą runianki są liście, tworzące gęsty kobierzec. Są grube i skórzaste, a u odmiany ‘Variegata’ – dodatkowo na końcach białoobrzeżone.
 
Runianka sprawdza się doskonale jako wypełnienie rabat, do podsadzania wyższych krzewów i zastąpi nawet trawnik w półcienistym miejscu. Ważne jedynie, by zapewnić jej dość wilgotną, próchniczną glebę.
 
Zimą dekoracyjne na rabatach są też jeszcze zimotrwałe liście cyklamenów. W naszych ogrodach sprawdzi się na przykład cyklamen neapolitański, który pochodzi z południowej Europy. Gdy nadejdzie mróz, trzeba będzie go okryć, np. świerkowymi gałązkami.
 
Także teraz docenimy jeszcze urodę liści miodunki czerwonej 'David Ward', a także – brunerę wielkolistną ‘Jack Frost’. Również ta bylina może mieć wzorzyste liście, dzięki czemu jest ozdobna cały sezon.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 531
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
95%
5%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Brak komentarzy na forum.

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg