Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Mech na trawniku

dodano: 23.01.2015

Teraz jest dobry moment na walkę z mchem na trawniku.

Chociaż w kalendarzu zima, to pogoda jest dla nas na razie łaskawa. Dlatego warto się teraz przyjrzeć naszemu trawnikowi i w razie potrzeby rozpocząć walkę z mchem. Pan Bartłomiej Tomczyk (Kolorowy Ogród i Dom) wyjaśnia, jakie są przyczyny powstawania mchu. Jedną z nich jest nadmierna wilgotność trawnika, który ma mniejsze zapotrzebowanie na wodę, niż mech. Czasem przyczyną tego jest źle wyregulowany system nawadniający.  
 
Powstawaniu mchu sprzyja też zacienienie trawnika oraz ciężka, zbita gleba, na której trawa radzi sobie słabo i po prostu przegrywa z mchem.
 
Zwalczanie mchu zazwyczaj wymaga zastosowania jednocześnie kilku środków zaradczych. Warto zacząć od zmniejszenia wilgotności gleby przez ograniczenie podlewania oraz jej napowietrzenia. W tym celu warto przeprowadzić wertukulację, starannie wyczesując trawnik i jak najwięcej mchu. Jeśli nie mamy wertykulatora, zabieg można przeprowadzić z użyciem grabi o sztywnych zębach. Trawnik grabimy mocno, by usunąć jak najwięcej mchu i zaschniętej trawy.
 
Potem na trawnik stosuje się dolomit – nawóz, który powstaje z przemiału skał wapniowo-magnezowych. Uzupełnia on glebę w mikroelementy, ale przede wszystkim zmienia odczyn gleby na korzystniejszy dla trawnika. Mech lubi bowiem kwaśną glebę – a takich mamy w Polsce większość, a trawnik woli wyższe pH. Dolomit pozwala podnieść ten odczyn. Stosuje się go po zakończeniu sezonu wegetacyjnego, późną jesienią, a nawet zimą, można też na śnieg. Woda przyspieszy rozpuszczanie się dolomitu, co jest dość długim procesem.
 
Dolomit będzie działać powoli, ale już po miesiącu sezonu wegetacyjnego pojawią się korzystne efekty jego działania. Zabieg ten warto przeprowadzić teraz również dlatego, że na wiosnę mech może się szybciej regenerować, niż osłabiony np. pleśnią pośniegową trawnik.
 
W razie potrzeby konieczne może okazać się też dosianie trawy w miejscach, gdzie po usunięciu mchu zostały puste placki. Najlepiej wykorzystać do tego celu tę samą mieszankę, z której wysiany był trawnik albo kupić specjalną mieszankę do uzupełniania ubytków.
Ta Akademia Ogrodnika jest częścią odc. 532
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
87%
13%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Mech na trawniku
Najskuteczniejszym środkiem na mech jest siarczan żelaza. Usuwa go dość skutecznie. Nawet przez ten czas co z nim walczyłem, dowiedziałem się dużo ciekawych rzeczy od osób bardziej doświadczonych, a dokładnie żeby odkwasić glebę wapnem ogrodowym. Tak zrobiłem i jak ręką odjął. Może niektórych to dziwić, że tego nie wiedziałem, ale najzwyczajniej w świecie nie interesowałem się wcześniej ogrodnictwem. Dlatego bardzo mnie cieszy to, że są takie sklepy ogrodnicze jak rolmarket i potrafią doradzić klientowi.
2021.03.08
~ Sławek
Re: Mech na trawniku
czy można wysiać na taki trawnik zmchem wapno budowlane. Zostału mi dwa worki po remontach i chętnie bym się go pozbyła. Z góry dziękuję za podpowiedż.
2021.03.08
~ Maja
Re: Mech na trawniku
A może zamiast walczyć z nim, lepiej się zaprzyjaźnić i wyjść z nawozem w ramach pogodzenia :) Takie cuś używam i działa, nie trzeba się pozbywać, trzeba pielęgnować :) http://www.zielonydom.pl/produkty/48/28/SprayGreen-do-trawnikow-z-mchem.html
2021.03.08
~ bielix
Re: Mech na trawniku
Warto polewać taki trawnik preparatami humusowymi, one zawierają mikroorganizmy pożyteczne (takie jak Humus Active) , albo rozsypywać cienką warstwą kompost; są też czyste preparaty z mikroorganizmami jak EMy lub Probioemy. Zostawiać dla tych mikroorganizmów zmieloną przez kosiarkę trawę, żeby miały co jeść. Wtedy też pojawią się pod trawnikiem dżdżownice, które lubią żyzną ziemię. I gleba zacznie żyć, będzie zdrowsza a na niej piękniejszy trawnik.
2021.03.08
~ Ania
Re: Mech na trawniku
Jakich mikroorganizmu , cos więcej
2021.03.08
~ adam
Re: Mech na trawniku
Jestem trochę innego zdania ,ponieważ mieszkam i mam swoją działkę na samym piasku.lecz mech to mój pierwszy wróg.Oczywiście zgadzam się z tym ,że trzeba go usuwać po prostu czym się da ,ale drugi etap jest ważny co robić ? i czym robić ? aby rosła trawa a nie sam mech.Ja od pewnego czasu używam pożytecznych mikroorganizmów.Zrobiłem małe doświadczenie na jednej części działki używając a na drugiej nie .Wyniki są na pierwszy raz bardzo korzystne i widoczne i to nie tylko na trawniku .
2021.03.08
~ Adabelrt

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Porady

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Metamorfoza tarasu (fragment odc. 722)

Oto mała metamorfoza tarasu w ogrodzie w Mieruciach.

więcej »
Ocena
75%
25%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Przepisy

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Papryka z kapustą kiszoną (z odc. 613)

Podczas naszej wyprawy na Węgry, poznaliśmy wiele lokalnych przysmaków. Oto przepis na jeden z nich.

więcej »
Ocena
90%
10%
Facebook Twitter Blip Digg