Premiera: HGTV Home&Garden, niedziela o 9:20
Powtórka: patrz "o nas"

Lawendowe fusetki

dodano: 12.07.2014

Lawendowe wrzeciono to piękna i pachnąca ozdoba. Jak ją wykonać?

Lawenda jest niezwykle wdzięczną rośliną, o relaksujących właściwościach. Chetnie je wykorzystujemy, zamykając aromat suszonych kwiatów w pachnących materiałowych saszetkach. Ale taka saszetka to nie jedyny pomysł na pachnącą ozdobę lawendową.  
 
W odcinku 504., w którym prezentowaliśmy lawendowy ogród państwa Kacprzaków, pani Magda pokazała, jak przygotować ciekawą, pachnącą ozdobę z lawendy. To lawendowe  wrzeciono, zwane z francuska fusetką.
 
Do wykonania fusetki wykorzystuje się odmianę o dość długich łodyżkach, która mocno pachnie. Bukiecik związuje się wstążeczką, tworząc jednocześnie pętelkę, na której potem wrzeciono może zawisnąć. Potem zaginamy pędy tak, aby "otuliły' kwiatostany lawendy, a następnie przeplatamy je wstążką.
 
Aby przeplatanie wstążeczką wyszło ładnie, trzeba przeznaczyć na jedno wrzeciono nieparzystą liczbę pędów. Jeśli zaplatanie ma być podwójne (czyli wstążeczką oplecione będą po dwie łodyżki), to tę wartość mnożymy przez 2.
 
Dokładne wskazówki, jak wykonać przeplatanie, znajdują się w materiale video powyżej, zachęcamy do oglądania.
 
Taka fusetka pachnie długo, a aromat ten uwalnia się, gdy ją ściskamy. I chociaż wrzeciono trzeba przygotować, gdy lawenda jest świeża, by łodyżki się nie łamały, to najładniej pachną fusteki, gdy kwiaty wewnątrz  już zaschną.
 
 
Warto też wiedzieć, kiedy ścinać lawendę. Kwiaty przeznaczone na rękodzieło – bukieciki, różne ozdoby – zbieramy dość wcześnie, gdy tylko zaczyna rozkwitać, czyli rozwinięte są jeden-dwa pączki. Gdy chcemy przeznaczyć lawendę na susz, czekamy, aż rozwinie się kilka pączków. Najdłużej czekamy, gdy chcemy pozyskać z lawendy olejek – tu kwiatki mogą być bardziej rozwinięte.
 
Na susz pani Magda poleca odmianę ‘Grosso’ – ma ona najbardziej intensywny zapach, mocniejszy, niż popularna lawenda wąskolistna. Taka saszetka będzie pachniała co najmniej rok.
 
 
Dodaj do Facebook Twitter Blip Digg
wyślij znajomemu
96%
4%
oceń artykuł
Komentarze na forum
komentarze autor
Re: Lawendowe fusetki
Żeby zrobić taką fuszetke należy zawsze wziąć nieparzystą ilośc gałązek lawendy.
2022.01.19
~ Wanda
Re: Lawendowe fusetki
Jest juz prawie koniec wrzesnia, czy mozna jeszcze scinac lawende?
2022.01.19
~ Basia
Re: Lawendowe fusetki
cudo
2022.01.19
~ mariola
Re: Lawendowe fusetki
Śliczne te fusetki! Wcale nie jest łatwo je wykonać - próbowałam i mi nic nie wyszło :( W ostateczności po prostu owinęłam wstążeczką ściśle cały bukiecik, bo było mi szkoda wyrzucić lawendę,,,
2022.01.19
~ Redzia64

Poprzednia porada

Rośliny wodne i bagienne

Rośliny wodne i bagienne

Oto garść ciekawych informacji dla wszystkich, którzy interesują się grupą roślin nadwodnych.

więcej »
Ocena
95%
5%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Ostatni odcinek

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

W raju pani Ani (odc. 750 / HGTV odc. 12 serii 2020)

Jesteśmy w Puszczykowie, zielonym mieście niedaleko Poznania. Ogród, który odwiedzamy położony jest na stromej skarpie, podzielonej na trzy tarasy o różnych...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg
 

Maja poleca

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

'Zintegrowane gospodarowanie wodami opadowymi' - polecamy szkolenie!

Oto interesująca propozycja dla specjalistów: architektów, urbanistów oraz urzędników! Już w przyszłym tygodniu we Wrocławiu odbędą się szkolenie i warsztaty...

więcej »
Ocena
100%
0%
Facebook Twitter Blip Digg